Életmentésre alkalmatlan az egyetlen csepeli mentőautó

Vágólapra másolva!
Az egyetlen csepeli mentőautó nem rendelkezik életmentéshez szükséges felszerelésekkel. Se lélegeztetőgép, se szívritmus-szabályzó nincs a kerület egyetlen esetkocsiján. Ami viszont van - infúziós pumpa, defibrillátor, vákuummatrac -, annyira elhasználódott az évek során, hogy sokszor elromlik. Így a kerületben, ahol 86 ezren élnek, ezek nélkül kell kivonulniuk a mentősöknek életet menteni. Nincs olyan nap, hogy egy vagy több életmentő eszköz el ne romlana - állítják a helyi mentősök.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Fotó: MTI

Csepelen egyetlen, életmentő beavatkozásokra is alkalmas esetkocsija van a mentősöknek. Így a 86 ezres kerületben, ahol nemrég megszűnt a kórház is, ezzel az egy autóval kell kivonulni a sürgős esetekhez. A helyi mentőállomás vezetői önkormányzati képviselőknek írt nyílt levelükben arról panaszkodtak néhány hete, hogy a kerület egyetlen, életmentő beavatkozásokhoz szükséges járművének felszereltsége hiányos, ami van, annak pedig a nagy része gyakorlatilag használhatatlan, mert annyira lestrapálták az évek során.

A csepeli mentősök szerint a kocsin nincs se lélegeztetőgép, se szívritmus-szabályzó, melyek a csepeli kórházbezárás miatt jelentősen megnövekedett mentési idő miatt létfontosságúak lennének. A meglévő berendezések - EKG, infúziós pumpa, defibrillátor, vákuummatrac - a folyamatos használat miatt már alkalmatlanok a betegellátásra. Nincs olyan nap, hogy egy vagy több életmentő eszköz el ne romlana - állítják a mentősök. A levélben azt is írják, hogy hiába jelezték már többször is a problémát a budapesti mentőszervezet vezetőjének, eddig nem pótolták a hiányosságokat.

Hováth Gyula csepeli szocialista alpolgármester az [origo] kérdésére azt mondta, hogy miután a kerületi képviselők megkapták a csepeli mentősök levelét, az önkormányzat vezetői intézkedtek, hogy kivizsgálják a kifogásokat, tájékoztatták a budapesti mentőszervezetet is a helyzetről. A kerület a hiányzó felszerelések pótlása érdekében megvizsgálja, hogy vannak-e olyan eszközök, amelyeket a mentősök rendelkezésére tudnak bocsátani, hiszen a korábban megszüntetett csepeli kórház felszereléseinek egy része még rendelkezésre áll. Emellett tájékozódnak, hogy milyen eszközök felújításában, beszerzésében tudnak még segítséget nyújtani.

Az alpolgármester elmondta azt is, hogy a problémát az oldhatná meg hosszabb távon, ha új mentőállomást alakítanának ki. A jelenlegi mentőállomást ugyan idén felújították, de ennek ellenére egy új épület lehetne a megoldás. Mint az alpolgármester elmondta, amikor a jelenlegi mentőállomáson járt a felújítás előtt, az épület olyan állapotban volt, hogy elképzelni sem tudta, hogy ott hogyan dolgozhatnak emberek. Az új állomáson jobb körülények között és a jelenleginél több kocsival dolgozhatnának a csepeli mentősök. Most egy esetkocsi és három szállítóautó áll a rendelkezésükre, a tervekben viszont négy szállító és két esetkocsi szerepel.

A kerület több alkalommal is kezdeményezte a budapesti mentőszolgálatnál, hogy egyeztessenek az új mentőállomásról. Eddig azonban - vélhetően pénzügyi nehézségek miatt - nem kezdődött meg az állomás kialakítása, pedig Horváth alpolgármester szerint három ingatlant is felajánlott a kerület az új állomás kialakítására.