Öten kaptak Nagy Imre Érdemrendet

Vágólapra másolva!
Mádl Ferenc köztársasági elnök a miniszterelnök előterjesztésére öt személyt tüntetett ki a Nagy Imre Érdemrenddel október 23-án. Köztük volt Király Béla nyugalmazott vezérezredes és Litván György egyetemi tanár. Idén vette át tavaly kapott kitüntetését Kosáry Domokos, az MTA volt elnöke is.
Vágólapra másolva!
Koszorúzás és bábozás az ünnepnapon/itthon/20041023felvontak.htmlÚtlezárások és élő múzeum október 23-án/itthon/20041022utlezarasok.html

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 48., valamint a Magyar Köztársaság kikiáltásának 15. évfordulója alkalmából Mádl Ferenc köztársasági elnök Nagy Imre Érdemrend kitüntetéseket adott át szombaton a Sándor-palotában. A hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként özv. Bali Sándorné, az 56-os Emlékbizottság tagja, Debreczeni László, a Pécsi Orvostudományi Egyetem nyugalmazott munkatársa, Király Béla nyugalmazott vezérezredes, Litván György, az Eötvös Loránd Tudományegyetem egyetemi tanára és Mádi Jenő nyugalmazott ezredes, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége tagja vehette át a kitüntetést. A Nagy Imre Érdemrend egyik tavalyi kitüntetettje, Kosáry Domokos, Állami Díjas és Széchenyi Nagydíjas történész, akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke szintén most vette át az elismerést.

"Az önök elszántsága és tevékenysége a folytonosságot jelentette históriánk legszebb lapjaival, és jelentett láthatatlan, de erős kapcsot a mai Magyarországgal" - mondta Mádl Ferenc. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hazafiaknak és fantasztikus embereknek nevezte a kitüntetetteket. Mint mondta, ők voltak azok, akik megmutatták, hogy mindig van választási lehetőség, és az egyén választásában fennmarad az egész közösség, a nemzet hite. A kitüntetések átadásán jelen volt Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke is.

Özv. Bali Sándorné
Özv. Bali Sándorné férje oldalán vett részt a forradalomban és a munkástanácsok szervezésében. Bali Sándort, a Nagy-budapesti Központi Munkástanács egyik vezetőjét 1956. december 12-én Kádár János a Parlamentbe hívta tárgyalni, de ott letartóztatták. Bali Sándorné az egyik mozgatója volt a Történelmi Igazságtétel Bizottságnak, amely kiharcolta és megszervezte Nagy Imre és mártírtársai újratemetését.

Debreczeni László
Debreczeni László 1956 októberében az egyetemi ifjúság egyik vezetője volt; 1957 márciusában tartóztatták le, 1959-ben szabadult. Az ország összes egyeteméről kitiltották, később mégis orvos lett.

Király Béla
Király Béla 1956-ban a Nemzetőrség főparancsnoka, Budapest katonai parancsnoka volt. Az Egyesült Államokba emigrált, ahol megalakította a Szabadságharcos Szövetséget. 1989-ben hazatért Magyarországra, beszédet mondott Nagy Imre újratemetésén és független jelöltként országgyűlési képviselő lett.

Litván György
Litván György 1956-ban elsőként követelte nyilvánosan Rákosi Mátyás eltávolítását a hatalomból. Részt vett a Petőfi Kör munkájában, a forradalom után pedig a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom létrehozásában és tevékenységében. 1959-ben hat év börtönbüntetésre ítélték, 1962-ben szabadult. 1988-ban a Történelmi Igazságtétel Bizottság alapító tagja volt, 1991-ben az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézetének igazgatója lett.

Litván György újságíróknak azt mondta, hogy 1956 egész nemzedékének sorsát, életét véglegesen meghatározta, ezért élete egyik fénypontjának tartja a díjat.

Mádi Jenő
Mádi Jenő 1956-ban a Forradalmi Katonai Tanács alelnöke volt, 1957-ben nyolc év börtönre és vagyonelkobzásra ítélték, 1962-ben szabadult. 1991-ben rehabilitálták és nyugalmazott ezredessé léptették elő.