Túl hosszú előzetesért kellene fizetni az államnak

Vágólapra másolva!
Egyelőre nem tudni, hogy a magyar állam kifizeti-e a strasbourgi bíróság által megítélt közel 750 ezer forintos kártérítést, mert túl sokáig tartottak előzetesben egy gyanúsítottat. A nemzetközi bírósághoz fordult - emberöléssel vádolt - férfi ügye öt éve tart, de még mindig nem került pont a végére. Időközben Magyarországon három évben maximálták az előzetes időtartamát.
Vágólapra másolva!

Az Igazságügyi Minisztériumban egyelőre nem tudják, hogy milyen lépést tesznek azzal kapcsolatban, hogy a napokban a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta a magyar államot, mert túl sokáig tartott előzetes letartóztatásban egy gyanúsítottat. A strasbourgi bíróság döntése szerint a magyar államnak háromezer eurós kártérítést kell fizetnie. Az államnak lehetősége van a bíróság Nagykamarájához fordulni, de még nem döntöttek a következő lépésről - mondta az MTI-nek Höltzl Lipót, a minisztérium nemzetközi joggal foglalkozó helyettes államtitkára. A magyar államnak három hónapja van arra, hogy eldöntse, hogy a Nagykamara elé viszi-e az ügyet, vagy kifizeti a 750 ezer forintnak megfelelő kártérítést.

A strasbourgi bíróság döntésében szereplő ügy 1999 júniusában indult, amikor a magyar bíróság előzetesbe helyezte M. Csabát, akit emberöléssel gyanúsítottak. A bíróság úgy látta, hogy szökés, elrejtőzés, illetve az összebeszélés veszélye miatt indokolt az előzetes. M. Csaba és két társa az elsőfokú ítélet szerint 1997-ben rátámadt egy férfira, akit leütöttek, megölték és egy gödörbe betonozták. A gyilkosságot állítólag megbízásra hajtották végre, de arra nem derült fény, ki bérelte fel őket. M. Csaba végig tagadta bűnösségét, de végül életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélték. Az elsőfokú ítélet csak 2004-ben, tehát az előzetesbe helyezés után öt évvel született meg. Ezt az ítéletet a Legfelsőbb Bíróság idén megsemmisítette, az ügyet új eljárásra visszaadta az elsőfokú bíróságnak, azóta a férfi ismét előzetes letartóztatásban van.

A strasbourgi bíróság szerint a férfi indokolatlanul volt ilyen sokáig - 5 évig - előzetesben és kifogásolta azt is, hogy a nyomozás befejezésétől az első bírósági tárgyalásig 15 hónap telt el. A bíróság túl magasnak tartotta viszont a férfi által megjelölt kártérítés összegét, háromezer eurós kártérítést ítélt meg.

A hosszú ideje húzódó ügy ideje alatt változott az előzetes letartóztatás idejének szabályozása Magyarországon. A 2003. júliusában életbe lépett módosítás szerint a nyomozási időszak alatt maximum két évig, a bírósági szakasszal együtt maximum három évig lehet valaki előzetesben. A hatályos jogszabály két esetben tesz kivételt: ha az előzetest a meghozott bírósági ítélet után rendelik el, vagy ha új eljárásra kötelezik a korábban ítéletet hozó bíróságot.