Nem sikerült elkölteni a parlagfűirtásra szánt pénzt

Vágólapra másolva!
A parlagfű-mentesítésre idén szánt 700 millió forintból közel 140 millió forintot nem sikerült elköltenie a pénzek felett rendelkező tárcaközi bizottságnak. A testület elnöke szerint ennek oka: nem tudták előre felmérni, hogy mekkora összeget igényel a parlagfű elleni harc. A környezetvédelmi bizottság és a civil szervezetek szerint mindez komoly szervezési hiba. A megmaradt pénz egy részéből műholdas helyzetmeghatározókat vesznek.
Vágólapra másolva!

Közel 140 millió forintot nem sikerült felhasználni idén a parlagfű-mentesítésre szánt 700 millió forintos keretből. Annak ellenére, hogy az idei költségvetésből az erre a célra szánt másfélmilliárdos összeget a Draskovics-csomag 700 millióra faragta le. Az összeg felett az idén felállított Parlagfűmentes Magyarországért tárcaközi bizottság rendelkezik, melynek munkájában nyolc minisztérium, többek között a belügyi, az egészségügyi, a munkaügyi, a földművelésügyi, a környezetvédelmi, a gazdasági, a pénzügyi és az oktatatási minisztérium vesz részt.

Orosz Sándor (MSZP), az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke azt mondta: komoly tervezési és szervezési probléma, hogy a fennmaradó pénzeket nem sikerült időben elkölteni. A 140 milliós maradványösszeggel a bizottság december elsején foglalkozott. A képviselők javaslata szerint a kormánynak köteleznie kell a felelős minisztériumokat, hogy a jövőre a parlagfű ellen szánt több mint egymilliárd forint elköltéséről készítsenek felhasználási tervet, erről pedig időben tájékoztassák az önkormányzatokat és a civil szervezeteket.

Kifogásolja a kihasználatlanul maradt lehetőséget a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület (PME) is. Dr Juhászné Halász Judit, a civil szerezet elnöke szerint az idei évben késve állt fel a tárcaközi bizottság, ráadásul rossz intézkedési tervet is készített. A PME elnöke szerint a parlagfű elleni küzdelemre szánt pénzeket a gyomnövény virágzása előtt, még májusban kellett volna felhasználni. A PME szerint megfelelő koncepció hiányában idén sem sikerült lényegesen csökkenteni a parlagfű okozta pollenkoncentrációt.

Eke István, a tárcaközi bizottság elnöke az [origo]-nak elmondta: a probléma abból adódott, hogy a hatóságok kevesebb összeget használtak fel közérdekű védekezésre, mint amennyit előre tervezetek. A hatósági felszólítást követően ugyanis földtulajdonosok többsége lekaszálta a parlagfűvet. Az erre a célra félretett összeg egy része így megmaradt.

A maradványösszeg egy részét a tárcaközi bizottság GPS eszközök, vagyis műholdas helyzethatározó eszközökre fordítja, ami jelentősen megkönnyíti a parlagfű borította területek azonosítását. A nagyobbik részből, mintegy 100 millió forintból pedig az önkormányzatok pályázatnak eszközbeszerzésre, amit közérdekű védekeztésre és saját területeik karbantartására használhatnak fel -mondta az [origo]-nak Eke. A tárcaközi bizottság elnöke szerint a pénzek felhasználásához szükséges pályázatokat még az idén kiírják.