Medgyessy alkotmányellenes szabály miatt maradt 30 napig

Vágólapra másolva!
Alkotmányellenes a kormány tagjainak jogállásáról szóló törvény azon rendelkezése, hogy a kormányfő csak harmincnapos határidő megjelölésével mondhat le posztjáról. Ezt a részt ezért az Alkotmánybíróság megsemmisítette. Így Medgyessynek egy alkotmányellenes rendelkezés miatt kellett még 30 napig maradnia lemondása után.
Vágólapra másolva!

Az ellentmondásos jogi helyzetre Medgyessy Péter miniszterelnök lemondásakor figyeltek fel a jogászok, akik különféleképpen értelmezték azt, hogy ki kell-e töltenie a harminc napot a lemondott kormányfőnek. Medgyessy végül lemondása után még 30 napig jogilag teljes jogkörű miniszterelnöknek számított, és csak ennek letelte után lett ügyvezető kormányfő.

Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az alkotmány a miniszterelnök lemondása esetén azonnal belépő jogkövetkezményként írja elő az ügyvezető miniszterelnöki státus és a korlátozott jogkörű kormány intézményét. Kizárólag alkotmányi - s nem törvényi - szintű szabályozás vonatkozhat arra, hogy a teljes jogkörű kormány és miniszterelnök mikor válik ügyvezetővé. Az alkotmány a lemondás tényéhez kapcsolja az ügyvezetői státust, ezért a miniszterelnök lemondása esetén az sem lenne összeegyeztethető az alkotmánnyal, ha a törvény legfeljebb harmincnapos lemondási időt jelölne meg