16 ezerért mondtak le a sztrájkról a BKV-sok

Vágólapra másolva!
Aláírták hétfőn délután a béremelésekről szóló megállapodást a BKV dolgozóit képviselő szakaszervezetek és a cégvezetés, így biztos, hogy nem állnak le kedden a BKV járatai. A megállapodás értelmében a dolgozók átlagosan 16 ezer forintos béremelést kapnak. Ez elmarad ugyan a szakszervezetek által követelt 19 ezer forinttól, de jóval meghaladja a BKV által eredetileg ajánlott 6 százalékot, ami sok dolgozó esetében a 11 ezer forintot sem érte volna el. A BKV azt ígéri, a költséges béralku ellenére nem drágulnak tovább a jegyárak.
Vágólapra másolva!

Átlagosan 16 ezer forintos béremelést kaphatnak idén a BKV dolgozói. Az erről szóló megállapodást a hétfőn délutáni három órás bértárgyalás után írták alá. Aba Botond, a BKV vezérigazgatója és a szakszervezetek többsége is sikerként értékelte a megállapodást, amellyel egy évre elhárult a bérsztrájk lehetősége a BKV-nál. A 8 százalék körüli béralkuval a kis jövedelműek akár 10 százalék feletti bérnövekedést is kérhetnek majd, a munkáltatói jogkörrel rendelkező 150 vezető viszont idén nem számíthat béremelésre - mondta Aba. Mivel az Országos Érdekegyeztető Tanács által elfogadott 6 százalékos béremelési keretet túllépték, csak szigorú költséggazdálkodással tudják majd az idei terveiket teljesíteni, az azonban elképzelhetetlen, hogy a béralku miatt idén tovább dráguljanak a jegyárak - tette hozzá.

Aba Botond szerint az elmúlt napok feszültsége során bebizonyosodott, hogy a BKV, a tömegközlekedés, milyen kulcsfontosságú kérdés a budapesti és a vidéki utasok számára. Mindent elkövetünk ezután is ,hogy az utasok megfelelő szolgáltatást kapjanak - mondta a vezérigazgató, aki úgy értéktelte, hogy ennek a része az a méltányos bérmegállapodás is, amellyel fel kívánják zárkóztatni a szerényebb jövedelmű dolgozóikat.

Nemes Gábor, a főként buszvezetőket képviselő szakszervezet vezetője is pozitívumnak tartja, hogy elkerülték a sztrájkot. Úgy vélte ugyanakkor, hogy ezzel a megállapodással nem oldódtak meg a feszültségek a BKV-nál. A Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetségének elnöke alapvető kérdésnek nevezte, hogy finanszírozási oldalról, elsődlegesen a tulajdonos fővárosi önkormányzat támogatásával rendezzék a gondokat. A szakszervezeti vezetők sajnálatosnak nevezték ugyanakkor, hogy a cégnél működő 24 érdekképviselet közül néhány - így a főként az alkalmazottakat, köztük a menedzsmentet is képviselő szervezet - megbontotta a szakszervezetek bérkövetelési egységét. Ha ez nem következett volna be, teljesült volna a 18 ezer forintos követelésük - mondták.

A cégvezetés és a szakszervezetek megállapodtak a béren kívüli juttatásokról is. Havi 500 forinttal megemelték az étkezési utalvány-keretet, amely így négyezer forint lett. Emellett év végén 42 ezer forintos egyösszegű étkezési utalványt kapnak a dolgozók. Változatlanul 3-3 százalékkal járul hozzá a cégvezetés a munkavállalók önkéntes egészségügyi, illetve nyugdíjpénztári tagságához.