Vágólapra másolva!
Egy amerikai kongresszusi jelentés, amely az emberkereskedelmmel foglalkozott, Magyarországot azon országok közé sorolta, melyek nem teljesítik a minimális követelményeket sem az emberkereskedelem elleni küzdelemben. A magyar hatóságok úgy érzik, eddig is sokat tettek az ügy érdekében, de mostantól még komolyabban veszik a kérdést. Többek között olyan menedékeket létesítenek, ahol a bordélyokból kimentett áldozatok elbújhatnak az emberkereskedők elől, és változik a jogi szabályozás is. 
Vágólapra másolva!

A Belügyminisztérium egy áldozatvédő egyesülettel és az amerikai nagykövetséggel közösen konferenciát rendezett a bűncselekmények áldozatainak segítéséről. A résztvevők kiemelten kezelték az emberkereskedelem áldozatait, illetve az emberkereskedelem elleni harcot. Magyarország azért játszik fontos szerepet ebben a küzdelemben, mert bár elsősorban tranzitország, azaz Kelet-Európából, főként Ukrajnából és Oroszországból Nyugat-Európába rajtunk keresztül viszik a lányokat, egyre inkább kibocsátó és célországgá is válik. Egy amerikai kongresszusi jelentés, amely az emberkereskedelmmel foglalkozott, Magyarországot a második kategóriába sorolta, azon országok közé, melyek nem teljesítik a minimális követelményeket sem az emberkereskedelem elleni küzdelemben. A jelentés többek között a menedékek hiányát és a jogi szabályozás hézagait kifogásolta.

Nem bírálják az országot, csak kommunikálnak

Jeffrey R. Izzo, az amerikai nagykövetség politikai munkatársa a kongresszusi jelentésre utalva kijelentette, hogy tisztában vannak vele, hogy a jelentés sok vitát váltott ki, és, hogy az érintett országok sok kifogást emeltek. Ugyanakkor közölte, hogy ez nem bírálat volt, elsősorban kommunikálni szerettek volna a kérdésről. "Együtt kell működnünk, mert egyetlen ország határőrei sem képesek mindenkit kiszűrni" - fogalmazott.

Jeffrey R. Izzo amerikai példával illusztrálta, hogy hogyan lehet a kérdést kezelni. Harminc évvel ezelőtt az amerikai hatóságok még azon az állásponton voltak, hogy a prostituáltak vagy a családon belüli erőszak áldozatai maguk is tehetnek arról, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. "Ma azonban, például a családon belüli erőszak esetében, a rendőr akkor is letartóztatja az erőszakos férjet, ha az áldozat nem tesz feljelentést" - tette hozzá. A politikai munkatárs szerint elengedhetetlen, hogy menedékeket hozzanak létre itthon is, nemcsak a családon belüli erőszak, hanem kifejezetten az emberkereskedelem áldozatainak.

"Magyarország eddig is sokat tett az áldozatokért"

Dr. Ferenczi László helyettes-államtitkár szerint Magyarország már eddig is sokat tett az emberkereskedelem áldozataiért, bár kétségtelen, hogy még rengeteg feladat van. A helyettes-államtitkár hangsúlyozta, hogy amíg Magyarországnak elsősorban a kínálati oldalon vannak tennivalói, addig Nyugat-Európának a kereslet csökkentéséért kell küzdenie. A magyar lépések része egy új áldozatvédelmi törvény, melyet Gönczöl Katalin, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa ismertetett. A törvény lényege, hogy az államnak gondoskodnia kell a bűncselekmények, köztük az emberkereskedelem áldozatairól. A koncepció fontos eleme a kárenyhítés, ami nem fájdalomdíj, hanem előleg, amit később az elkövetőtől, a biztosítóktól be lehet hajtani. Nem járna mindenkinek automatikusan, csak a rászorulóknak, akiknek jövedelme nem haladja meg a minimálbér háromszorosát. A miniszteri biztos kifejtette, hogy reméli, hogy egy végrehajtható, racionális, az áldozatokat segítő törvény születik.