Elmaradnak a vasárnapi tárgyalások a gazdákkal

Vágólapra másolva!
Várhatóan elmaradnak a tiltakozó gazdák és a földművelési minisztérium között vasárnapra tervezett tárgyalások. A tárca illetékesei ugyanis a minisztérium épületében, míg a gazdák az agrárgazdasági kutatóintézetben akarnak tárgyalni. A tárca szerint a kutatóintézetben nem tudják biztosítani a tárgyaláshoz szükséges feltételeket. A gazdák ugyanakkor azt nem közölték, nekik miért nem megfelelő a minisztérium épülete, viszont tárgyalások híján megint tüntetnek majd a Kossuth téren.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Fotó: MTI

Pásztohy András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára szombaton este telefonon közölte a gazdákkal, hogy tíz órakor várják a őket a minisztériumban. "Amennyiben vasárnap tíz órára nem jönnek a minisztériumba, úgy nem lesz tárgyalás" - tette hozzá később.

A gazdák azonban nem mennek vasárnap a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumba. Ezt Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke többször is, így a tárca ajánlatát követően is megismételte. A gazdák csak akkor tárgyalnak, ha a tárca képviselői elmennek az agrárgazdasági kutatóintézetbe, mert ők ott akarják lefolytatni a megbeszéléseket. Mint Jakab István közölte, kilencre várják az illetékeseket, de nyitottak arra is, hogy korábban kezdjék a tárgyalásokat. Németh Imre miniszter korábban azt mondta, az agrárgazdasági kutatóintézetben nem tudják biztosítani a megbeszélésekhez szükséges feltételeket.

A gazdák nélkül is tárgyalnak

A minisztériumi vezetők azonban a gazdák nélkül is összeülnek: áttekintik a teendőket annak érdekében, hogy a gazdálkodók minél gyorsabban megkaphassák a területalapú támogatásokat. Emellett megvizsgálják az intervenciós felvásárlás és kifizetés felgyorsításának lehetőségét, valamint azt is, hogy a 40 milliárd forintos fejlesztési forrásokat miként lehet a lehető leghatékonyabban felhasználni - közölte az államtitkár.

Pásztohy András szerint a gazdák megbízottainak nincs felhatalmazásuk a tárgyalásra, és azt is közölte, szerinte plenáris üléssel kellene folytatódniuk a megbeszéléseknek, ahol a munkabizottságok vezetői és a minisztériumi vezetők áttekintenék, hogy hol tartanak a tárgyalások. Tennék ezt annak érdekében, hogy vasárnap délután vagy hétfőn folytatni lehessen azokat. Az államtitkár közölte, nem érti, hogy a gazdák képviselői miért nem fogadják el a minisztériumot a megbeszélés színhelyéül. Az államtitkár szerint a hétfői tárgyalásokat csak úgy lehet megkezdeni, ha a gazdák a tényleges tiltakozó akciókat befejezik, és csak demonstrációs készültséget tartanak fenn, továbbá nincsenek félpályás útlezárások, és nem vezényelnek több traktort Budapestre. Korábban hasonlóan nyilatkozott az agrárminiszter is.

Vasárnap is tüntetés lesz

A szombati gazdatüntetés nem sokkal délután háromnegyed egy előtt ért véget. A különböző transzparenseken többek között olvasható volt: Földet vissza nem adunk!, Jakab egy úr, Németh csak egy elvtárs! Nem kérünk a külföldi szemétből! Amennyiben vasárnap reggel kilenc órakor nem kezdődnek meg a szakértői tárgyalások az agrárgazdasági kutatóintézetben Budapesten, úgy aznap 11 órakor ismét demonstrálnak a gazdák a Kossuth téren - közölte Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke. Az elnök elmondta: számukra kedvező eredmény nélkül nem távoznak a gazdák Budapestről.

Az egyeztető tárgyalások megszakadásáért az agrárkormányzatot, személy szerint Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert teszi felelőssé, mivel a szakmai apparátussal, és az őket irányító Benedek Fülöp közigazgatási államtitkárral a demonstráló gazdák jól együtt tudtak működni. Jakab István szerint a magyar gazdáknak nincs miért és nincs hova hátrálniuk, ugyanis az életükről van szó. Azt szeretnék, ha a gazdálkodók megkapnák a nekik járó járandóságukat.

Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke a demonstrációs bizottság rendelkezésére bocsátja a szakszervezet Nádor utcai székházának tanácstermét, amíg a demonstrációt vezető testület nem juthat be az agrárgazdasági kutatóintézetbe, közölte Jakab István.

A demonstráló gazdáknak felolvasták azokat a leveleket, amelyekben többek között a francia, a portugál, a spanyol és az osztrák gazdaszervezetek fejezik ki együttérzésüket magyar társaikkal. Az Európai Unióban lévő mintegy tízmillió parasztgazdaságból évente jelenleg mintegy 300 ezer megy tönkre - állt a levélben.