A nemzetbiztonsági bizottságban is ültek ügynökök

Vágólapra másolva!
A Nemzetbiztonsági Hivatal alapító főigazgatója szerint a rendszerváltás utáni első Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak többsége érintett volt valamilyen szempontból ügynökügyben. Nagy Lajos szerint csak négyen nem voltak biztosan érintettek, valamennyien SZDSZ-es képviselők. A főigazgató közölte: soha nem volt ügynöklista.
Vágólapra másolva!

"Négyen vannak, akik biztosan nem voltak érintettek" - mondta Nagy Lajos Nemzetbiztonsági Hivatal alapító főigazgatója egy hétfő reggeli televíziós műsorban azután, hogy közölte: a rendszerváltás utáni első Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak többsége érintett volt valamilyen szempontból ügynökügyben.

A bizottságnak 13 tagja volt, ezek közül nem ügynök volt 8-9, hanem érintett - közölte az NBH egykori alapító főigazgatója a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. Nagy Lajos pontosította egy korábbi kijelentését, és közölte, hogy az egykori testület egyik tagjáról, Kőszeg Ferencről megfeledkezett, amikor azt kérdezték, ki nem volt érintett. Három tagra tudta nagy biztonsággal mondani, hogy nem voltak azok, közülük nevesítette Demszky Gábort és Fodort Gábort.

Az újságíró kérdésére válaszolva megerősítette: Kőszeg Ferenc sem volt érintett. Hozzáfűzte: ő Mécs Imrére gondolt harmadikként, aki szintén nem volt érintett. "Akkor én ebben nem voltam biztos, de most, 15 év után, megismerve bizonyos dolgokat, már biztosan ki tudom jelenteni" - fogalmazott. A Nagy Lajos által említett négy képviselő mindegyike SZDSZ-es.

"Azok után, hogy én beültem ebbe a bizottságba, és megkeresett (...) a főtitkár, és elmondta, hogy ő a Palotás fedőnevű ügynöke a III/III-nak, aztán megkeresett a Demszkynek a helyettese, és elmondta, hogy SZT tiszt (szigorúan titkos tiszt) volt" - mondta. Nagy Lajos ez utóbbi személyt a hétfői műsorban nem nevezte meg.

A listáról, amit Németh Miklós volt miniszterelnök adott át utódának, Antall Józsefnek, közölte: nem tudta, ki készítette, és a néhai miniszterelnök kezében látta először. Nagy elmondta: azokat a neveket kereste benne, akik előtte feltárták magukat a bizottságban, és ezen az alapon mondta Antall Józsefnek, hogy, amennyire ő látja, valósnak tűnik a lista.

A listán, mint mondta, megnézte a kisgazdapártot, és kereste Bereczki Vilmos nevét, az szerepelt is rajta. Bereczki Vilmos 1989-1990-ben a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt (FKGP) szóvivője volt, majd 1991 júniusában, pártja kezdeményezésére a képviselők visszahívták az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságából.

"Megnéztem az MDF-listát, ott volt, aki nekem feltárta, hogy ő is beszervezett. Én a többit nem is néztem" - tette hozzá hétfői nyilatkozatában Nagy Lajos. "A listát én nem kaptam meg, nem vittem el" - mondta.

Tévedésnek nevezte azt a feltételezést, hogy főigazgatóként lent járt a Belügyminisztérium irattárában. "Azt sem tudtam, hol az irattár" - mondta. Közölte: nincs olyan főigazgató, aki ismeri az összes ügynököt. "Nincs ügynöknévsor, nem is volt soha" - mondta Nagy Lajos nyilatkozatának végén.