Unják a bevándorló politikusokat a soproniak

Vágólapra másolva!
A soproniaknak október óta nincs parlamenti képviselőjük, de ez a város lakóit nem zavarja. A többség unja a politikusokat, azt pedig sokan egyenesen felháborítónak tartják, hogy a két nagy párt jelöltjei közül egyik sem tősgyökeres soproni. Ezt a problémát érezték a pártok is, mégsem lett harmadszorra sem érvényes az időközi képviselő-választás.
Vágólapra másolva!

Két nappal a harmadszorra is érvénytelen soproni időközi képviselő-választás után az emberek kedélyesen szidták a két nagy párt jelöltjeit. "Lakosságot vagy jelöltet kellene cserélni? - ezt a kérdést tettem fel Orbán Viktornak, amikor itt volt kampányolni a Firtl mellett, de persze ezt a kérdést nem válogatták be. Az a baj, hogy egyik párt sem tudott olyan jelöltet állítani, aki elég szimpatikus lenne ahhoz, hogy az embereket odavonzaná" - mondta egy úr Sopronban. Sokan értenek egyet vele az osztrák határ menti városban, ahol minden németül is ki van írva, és a boltokban az árat euróban is feltüntetik. Többek szerint ejtőernyőst akart a Fidesz és az MSZP is a soproniakra erőltetni, akik nem kérnek a jöttmentekből.

A soproni országgyűlési mandátum tavaly október óta betöltetlen. Ekkor kellett mandátumáról lemondania Szájer József fideszes képviselőnek, aki az Európai Parlament tagja lett, és a kettős tisztséget az EU tiltja képviselőinek. Szájer 1990 óta háromszor nyert itt egyéniben, és úgy tűnik, hogy most is befutott volna. Firtl Mátyás fideszes jelölt meggyőző többséget kapott mind a három időközi fordulóban, tehát a párt elég népszerű, és Szájer nimbusza most is töretlen a városban. "Nem szavaztam, de ha kérdezi, akkor Fidesz. Csak most nem akartam elmenni" - mondta egy fiatal férfi. "A Szájert jól ismertük, a férjemnek osztálytársa volt az általános iskolában. Igazán maradhatott volna" - mondta egy hölgy. "Ez a Firtl kópházai és nem is volt mindig fideszes, eredetileg KDNP-s volt. Ráadásul amikor még nem tudta, hogy itteni jelölt lesz, akkor Győrre szavazott, amikor a megyében arról döntöttek, hogy melyik város legyen a régió központja" - méltatlankodott egy másik jobboldali szavazó, akinek kifejezetten Firtllel van baja.

A szocialista Csák Ferenc soproniságával is baj van a helyiek szerint. Csák Budapesten született, majd tizenkét évig a németországi Regensburgban járt egyetemre, és csak egy éve költözött a városba. Pedig a gazdag szocialista jelölt több galériát és egy éttermet is vett Sopronban, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felkérésére a régió koordinátora a Miniszterelnöki Hivatal külső munkatársaként. Ez azonban kevés a soproni pedigréhez. "Honnét tudja ez, hogy Sopronban mi van? Nem érte meg a kitelepítést, a betelepítést. Ki nem gyűlöli az ilyen milliárdosokat, aki az apja pénzén jön ide hencegni?" - méltatlankodott egy idős úr, aki azon is felháborodott, hogy az igazi soproninak számító Hiller István MSZP-elnök Csák mellett agitált. "Azért volt érvénytelen a szavazás, mert a szocialista tábor nem ment el szavazni. Én a barátaimmal az MSZP-re szavaznék, de ez a mostani jelölt nem soproni. Nem képzeli majd, hogy egy ember, aki alig élt itt, az olyan elkötelezett lesz, mint egy igazi soproni?" - mondta el a vasárnapi eredménytelenség titkát egy fiatalasszony.

Vasárnap a soproniaknak csak alig több mint 28 százaléka szavazott. A fideszes Firtl Mátyás közel 65, a szocialista Csák valamivel több mint 24 százalékot kapott. Az SZDSZ, az MDF, a MIÉP, a Jobbik és az MVPP jelöltjei összesen szereztek 10 százalékot.

Forrás: [origo]
Firtl-plakát

A két nagy párt tudta, hogy az embereivel mi a baj. A több ciklus óta megyei közgyűlésben politizáló Firtl kampánya a személyes ismerkedésen alapult. "Személyesen gyűjtötte a kopogtatócédulákat, rengeteg lakossági fórumot tartott, végigjárta a választókörzet összes települését. Bármit lehetett tőle kérdezni, még a mobilszáma is nyilvános volt. Mielőtt Orbán Viktor meghirdette volna a Nemeti Konzultációt, ő már kérdéseket gyűjtött. A köztársasági elnök szimpátia-szavazáson is személyesen gyűjtötte a javaslatokat. Az egész kampánya az ember-politikus szakadékot próbálta feloldani. A második forduló előtt például kiment egy faültetésre, nem is tudom hányat, rengeteget ültetett, sőt, focizott a Fidelitasszal is" - mondta Firtl kampányának egyik aktivistája, aki szerint az a baj, hogy az időközi választás általában nem érdekli eléggé az embereket.

Csák plakátjain próbálta eloszlatni a város iránti elkötelezettségében kételkedők aggodalmait. "Sopron az életem!" olvasható arcképe alatt mindenütt a városban. Ezt azonban kevesen hitték el neki, több baloldali érzelmű soproni szerint is ez csak olaj volt a tűzre. Csák plakátjai közül többet megrongáltak, a kétigenes népszavazás NEM - NEM szórólapjait ragasztották az arcára, és több helyen Dávid-csillagot is festettek rá. "Ez csak arra utal, hogy idegennek tartják, bár úgy tudom, ő azt mondta, hogy nem tartozik ahhoz a bizonyos valláshoz" - mondta egy jól tájékozott úr ezzel kapcsolatban. "Az anyja párttitkár volt az igazságügyi minisztériumban, de ahhoz képest eléggé normális. Én egyszer beolvastam neki, és jól tűrte" - tette hozzá, jelezve, hogy kisujjában van a helyi politikai elit.

Míg több pártelkötelezett szavazó a jelöltekre panaszkodott, addig sokan általában utasították el a politikát. "Az emberek unják, hogy mindig szavazni kell. Volt nyáron szavazás, aztán kétszer ősszel, aztán decemberben, aztán most meg megint. Hát minek ennyit szavazni?" - méltatlankodott egy hölgy. "Hát nem mindegy kit szavazunk meg? Úgyis csak magának akar jót, bárki is lesz" - vélekedtek többen is. "Osztották volna ki ezt a pénzt, amit a kampányokra költöttek. Volt itt sátra a MIÉP-nek, itt volt Orbán Viktor, Hiller István, aztán még mennyi minden volt, nézze ezt a rengeteg plakátot" - panaszkodott több soproni is.

A véletlenszerűen kiválasztott megszólalók közül csupán egy fiatalember aggódott azért, mert fél éve nincs képviselője a városnak. "Elképesztő, hogy az emberek képtelenek átérezni, hogy ha nem mennek el, akkor majd mások döntenek helyettük". Többen is úgy vélték, hogy a kisebb pártok jelöltjei meggyőzőbb személyiségek, de kis pártra nem érdemes szavazni. "Az MDF-es, az a Nagy, na ő nekem szimpatikus. Mondta, hogy süketnémák voltak a szülei, és korán megtanult törődni másokkal. De hát minek szavazzak rá, úgyse jut be" - osztotta meg a vasárnapi voksolás előtti dilemmáját egy nő az [origo]-val.