Egyre több gyereket rabolnak ki

Vágólapra másolva!
Egyre kevesebb rablást követnek el Magyarországon, de egyre több a kiskorú elkövető, és nő a kiskorú sértettek száma is - derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság statisztikájából. A rablások tárgya leggyakrabban a mobiltelefon, amelyet fenyegetéssel vagy bántalmazással szereznek meg. A főváros legfertőzöttebb területe a XIV., a XIII., a VI. és a VII. kerület, itt követték el a rablások 48 százalékát.
Vágólapra másolva!

Egyre kevesebb rablást követnek el Magyarországon, de egyre több a kiskorú elkövető, ugyanakkor nő a kiskorú sértettek száma is, azaz az egyre kevesebb rablásban egyre több a kiskorú érintett - derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság által végzett statisztikából. Csendes László alezredes, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetője elmondta: a napi jelentések alapján minden nap három-négy olyan esetben indul eljárás, amikor gyermek- vagy fiatalkorú elkövetők hasonló korú társaiktól vesznek el valamilyen értéket.

A gyermekkorúak sérelmére elkövetett rablások száma öt év alatt 34 százalékkal, a fiatalkorúak sérelmére elkövetett rablások 43 százalékkal nőttek. Az utóbbi öt évben országosan regisztrált összes rablás közel 22 százalékát kiskorúak követték el. Az ORFK megvizsgálta, hogy az elmúlt negyed évben hogyan alakult a rablások aránya ennél a korosztálynál.

Évente átlagosan 3500 ismertté vált rablás történik, annak körülbelül negyedében kiskorú szereplőkkel találkoznak, vagy elkövetői, vagy áldozati oldalon. A kiskorúak kétharmada fiatalkorú, azaz 14-18 év közötti, egyharmaduk gyermekkorú, azaz még nem töltötte be 14. életévét. Csendes László elmondta, hogy az idei év első három hónapjában 120 olyan eljárás indult, ahol kiskorú volt érintve a rablásban. A statisztika szerint jellemzően 12-17 év közöttiek az elkövetők, akik tettüket általában három-négy fős csoportokban követik el, jellemzően 12-13 vagy 15-17 éves társuk sérelmére. Az elkövetők 87 százaléka fiú, és amikor lányok a támadók, lányok a sértettek is.

A fővárosban a rablás tárgya az esetek túlnyomó többségében, 90 százalékában mobiltelefon, amit zömében fizikai erővel való fenyegetéssel, ritkábban bántalmazással szereznek meg. A telefon mellett ékszert, MP3-lejátszót, készpénzt, divatos ruházatot rabolnak el az elkövetők, az első negyedév 102 ügyében összesen körülbelül 3,3 millió forint kár keletkezett. A bűnelkövetés oka az esetek 29 százalékában a rossz baráti környezet, 18 százalékban a pénzzavar. Leggyakrabban délután kettő és este hat óra között történnek a rablások, az esetek 58 százalékában az utcasarkon.

A főváros legfertőzöttebb területe a XIV., a XIII., a VI. és a VII. kerület, itt követték el a rablások 48 százalékát. Vidéken 14 megye településén 22 ügy történt az első három hónapban, a legfertőzöttebb Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna megye, itt négy, illetve három kiskorúak által elkövetett rablás történt.

"Azok a gyerekek, akik rablás elkövetőjeként kerülnek elénk, nincsenek szoros szülői felügyelet alatt, jellemző, hogy céltalanul lődörögnek, csavarognak, a szülő pedig nem tudja, a gyereke milyen baráti körrel tart kapcsolatot, milyen értékek halmozódnak fel a gyermek magánszférájában" - tette hozzá az osztályvezető. A kiskorú elkövetők családjában is megjelenik az alkoholizmus, a munkanélküliség, a bűnözői múlt vagy például a mentális zavar. "A gyerekeknek a legveszélyeztetettebb időszakban sokkal nagyobb figyelmet kellene kapniuk" - mondta a megelőzés lehetőségéről szólva Csendes László.