Vágólapra másolva!
Az Alkotmánybíróság a büntetőeljárási törvény egyes rendelkezéseinek alkotmányellenességét és ezzel összefüggésben az Országgyűlés mulasztásos alkotmánysértését állapította meg hétfőn kihirdetett határozatában.
Vágólapra másolva!

Az Alkotmánybíróság azonnali hatállyal megsemmisítette a büntetőeljárási törvénynek azokat a rendelkezéseit, amelyek lehetővé tették, hogy az elsőfokú ítélet elleni fellebbezés érdemi elbírálására a másodfokon eljáró bírói tanács elnökének döntése alapján tanácsülésen kerüljön sor. A tanácsülés ugyanis nem nyilvános, azon sem a vádlott, sem védője nem vehet részt. Az Alkotmánybíróság határozata megállapította, hogy a büntetőeljárási törvény vizsgált rendelkezése sérti mind a terheltek, mind a sértettek nyilvános tárgyaláshoz való jogát.

Az Alkotmánybíróság a törvény vizsgálatakor egyúttal tíz konkrét büntetőügyre vonatkozó alkotmányjogi panasszal is foglalkozott, és kimondta, hogy a támadott törvényi rendelkezés nem alkalmazható. A konkrét ügyekben hozott másodfokú, jogerős ítéletek ellen az érintettek felülvizsgálati kérelemmel fordulhatnak a Legfelsőbb Bírósághoz.

A testület határozatában megállapította, hogy az Országgyűlés mulasztásos alkotmánysértést követett el, amikor nem szabályozta a tisztességes eljárás követelményeinek körét a vizsgált büntetőeljárási rendelkezésekkel összefüggésben.

A határozathoz Holló András, az alkotmánybíróság elnöke és Bihari Mihály alkotmánybíró különvélemény fűzött.