Kisebb parlamentről tárgyalna az SZDSZ

Vágólapra másolva!
Az SZDSZ azt javasolja, hogy a négy parlamenti párt egyeztessen, hogyan lehetne csökkenteni a parlament létszámát. Megállapodás esetén az új rendszer 2010-től léphetne életbe. Az SZDSZ 200-250 fős parlamenti létszámot tudna elképzelni.
Vágólapra másolva!

A Szabad Demokraták Szövetsége - várhatóan a jövő héten - négypárti egyeztetések megkezdésére tesz javaslatot a parlamenti pártoknál az Országgyűlés létszámának csökkentéséről, a választójogi törvény módosításáról - mondta Fodor Gábor szabad demokrata ügyvivő kedden.

Fodor közölte: az SZDSZ elképzelései szerint - megállapodás esetén - az új rendszer csak 2010-től lépne életbe, hogy a témáról ne kampányszerűen tárgyaljanak az egyeztetésben részt vevő pártok, az ügyet függetleníteni lehessen aktuálpolitikai megfontolásoktól, a pártok éppen aktuális érdekeitől és támogatottságától.

A képviselő nem kívánt konkrétumokat közölni elképzeléseikről, annyit azonban előrebocsátott, hogy 200-250 fős parlamenti létszámot tudnak elképzelni, megtartanák a vegyes - tehát a listás elemet és az egyéni választókerületeket egyaránt tartalmazó - rendszert, és az arányosabb képviselet megteremtésének lehetőségét keresnék.

Az SZDSZ-es képviselő közölte, hogy a létszám csökkentésével hatékonyabb és koncentráltabb lehetne a parlamenti munka. A költségek egy fillérrel sem lesznek kevesebbek - fűzte hozzá Fodor Gábor, aki szerint nagy problémát jelent, hogy a viszonylag sok országgyűlési képviselő munkáját jelenleg gyenge háttérapparátus segíti, ezért a létszámcsökkentéssel megtakarított pénzt a háttérapparátus megerősítésére, azaz végeredményben a parlamenti munka színvonalának javítására kell fordítani.

Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese közölte: részt vesznek az egyeztetésen. Hozzátette: az MSZP-nek már többször volt hasonló kezdeményezése, kész javaslataik vannak. Mint mondta, nyitottak újrakezdeni bármely ezzel kapcsolatos tárgyalást. Hozzáfűzte: a kezdeményezésnek realitást adhat, hogy az új rendszer 2010-től lépne életbe, így nagyobb lehetősége lenne a konszenzus kialakulásának.

Korábban már többször is felmerült a kisebb parlament terve, legutóbb Medgyessy Péter 2004-es országértékelő beszédében vetette fel ennek szükségességét. Mindegyik párt elvben támogatta az ötletet, de a részletekről nem tudtak megegyezni, ezért az ötletből nem lett semmi.