A magyarokat nem zavarja az igazoltatás

Vágólapra másolva!
A magyarok döntő többsége egyetért, sőt támogatná a fokozott rendőrségi igazoltatásokat a közterületeken - derül ki a Tárki közvélemény-kutató intézet felméréséből. Legnagyobb arányban a diszkókban tartott rendszeres razziákkal értenek egyet a magyarok, de ettől alig marad el a közterek, a pályaudvarok, az aluljárók és az autósok fokozott igazoltatását támogatók aránya sem.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Forrás: ORIGO

A felnőtt lakosság döntő többsége egyetért, sőt támogatná a fokozott rendőrségi igazoltatásokat a közterületeken - derül ki a Tárki közvélemény-kutató intézet legfrissebb felméréséből. Az ezer fő megkérdezésén alapuló, szeptemberben felvett reprezentatív felmérés szerint a megkérdezettek 85-90 százaléka inkább vagy teljes mértékben egyetért a közterületek fokozott rendőrségi ellenőrzésével.

Legnagyobb arányban (90 százalék) a diszkókban tartott rendszeres razziákkal értenek egyet a magyarok, feltehetően a feltételezett kábítószer-fogyasztás megfékezése érdekében, de ettől alig marad el a közterek, a pályaudvarok, az aluljárók (88 százalék) és az autósok fokozott igazoltatását támogatók (85 százalék) aránya sem. A magas arányok arra engednek következtetni, hogy a magyarok számára többnyire nem terhes a rendőrségi igazoltatás, és a fokozott ellenőrzésektől a közbiztonság javulását remélik. A kutatásból az is kiderült, hogy az elmúlt évben a felnőtt magyar népesség csaknem egynegyedét igazoltatták.

A kutatók mérni kívánták azt is, hogy a megkérdezettek a rendőri igazoltatások során különbséget tennének-e etnikai alapon. A megkérdezettek csaknem fele támogatná általában a lakossági igazoltatások fokozását (45 százalék), és ennél valamennyivel nagyobb arányban értenek egyet a felsorolt gyanús csoportok fokozott igazoltatásával. A roma kinézetű emberek kiemelt ellenőrzésével a megkérdezettek 60 százaléka értett egyet, az arabok fokozott ellenőrzését 57 százalék, és a fiatalok fokozott igazoltatását 55 százalék támogatná.

A kutatók szerint ebből az következik, hogy mivel a két kiemelt etnikai csoport esetében mért arányok lényegében nem térnek el a semleges csoport, vagyis a fiatalok esetében mért aránytól, a magyar lakosság nem támogatja az etnikai diszkriminációt az igazoltatási gyakorlatban.