Minisztériumokat vonna össze az SZDSZ

Vágólapra másolva!
Elsőként ismertette választási programjának tervezetét a parlamenti pártok közül az SZDSZ. A szabad demokraták egyik fontos célkitűzése a kisebb, hatékonyabb állam megteremtése. Ezért azt szeretnék elérni, hogy ne legyen tíznél több minisztérium a kormányban (jelenleg 15 tárca van). Emellett 250 fős parlamentet, kétfordulós, vegyes választási rendszert képzel el a kisebbik kormánypárt. Azt is szeretné az SZDSZ, hogy a készülő jogszabályokat az állampolgárok véleményezhessék.
Vágólapra másolva!

Kisebb, hatékonyabb állam, növekvő női esélyegyenlőség, kulturális és véleménynyilvánítási szabadság; többek közt ezekről szól az SZDSZ választási programjának "A szabadság rendszerei" címet viselő fejezete, amelynek vitája kedd délután kezdődik - közölték szabad demokrata képviselők a fejezetet ismertető sajtótájékoztatón.

Fodor Gábor ügyvivő közölte: a fejezet fontos eleme a kisebb állam ideája, amelyet az SZDSZ régóta szorgalmaz. Az SZDSZ 250 fős parlamentet, kétfordulós, vegyes választási rendszert képzel el, és az ebből származó mintegy 1,5 milliárd forintos megtakarításból a szakértői háttérbázist építenék ki - mondta, hozzátéve, hogy emellett az önkormányzati képviselők létszámát a felére kellene csökkenteni.

Sándor Klára ügyvivő arról beszélt, hogy a nők esélyegyenlőségét növelni kell. Amíg nincs elég nő - mintegy 30 százalék - vezető pozícióban, addig reménytelen a változás, és a törvényalkotásban sem érvényesülhetnek kellően a női szempontok, mert az unióban Magyarországon a legalacsonyabb a női képviselők aránya, amely 9,1 százalék.

Kovács Kálmán informatikai miniszter szerint az elektronikus szólásszabadságról szóló törvény alkalmazására kell figyelmet fordítani, amely visszaállíthatja a bizalmat a politika és a közélet iránt, például azzal, hogy a készülő jogszabályokat az állampolgárok véleményezhetik.

Közölte azt is, hogy az SZDSZ célkitűzése az, hogy ne legyen tíznél több minisztérium a kormányban (jelenleg 15 tárca van). A tárcákat összetartozó feladatok szerint összevonnák - közölte az informatikai miniszter.

Kovács Kálmán példaként említette az egészségügyi és szociális feladatok összevonását, a gazdaság, gazdasági növekedés, kutatás-fejlesztés, modern technológia, innováció, információs társadalom kérdéskörrel foglalkozó minisztérium létrehozását és a korszerű környezetgazdálkodás, környezetvédelem, a vidék gazdálkodásának egységes kezelését, az uniós irányoknak megfelelően. De felvetette a kultúra és az oktatás összevonásának lehetőségét is. Mint mondta, nem tartják szükségesnek a tárca nélküli miniszteri posztokat, mert ezeket a feladatokat szerintük integrált módon kell egy kormányzaton belül megoldani.

Arra a kérdésre, hogy ezek szerint akkor nincs szükség az informatikai tárcára, elmondta: az biztos, hogy önmagában az informatikai tárca nem elég erős egy kormányzaton belül ahhoz, hogy átalakítsa például a nagy állami szolgáltató szektoroknak a mai gondolkodásmódját, a modernizációs törekvésekkel szembeni ellenállást.