Vádat emeltek egy fideszes képviselő ellen

Vágólapra másolva!
Csődbűntettel vádolta meg az ügyészség Sümeghy Csaba fideszes országgyűlési képviselőt. A politikus alaptalannak tartja a vádakat, ezért az ügy tisztázása érdekében saját maga kérte korábban mentelmi joga felfüggesztését.
Vágólapra másolva!

Vádat emeltek Sümeghy Csaba fideszes országgyűlési képviselő ellen egy csődbűntettel összefüggésben a Békés Megyei Hírlap szerint. Sümeghy Csaba a vádemeléssel kapcsolatban azt közölte: az ügyben már a meggyanúsítás is csalódás volt számára, mert csődbűntettet soha nem követett el. Hozzátette: az ellene felhozott alaptalan vádak tisztázása érdekében saját maga kérte a mentelmi joga felfüggesztését, döntését a Fidesz-frakció is támogatta. A képviselő [origo]-hoz eljuttatott közleményében megerősíti: tiszta lelkiismerettel áll a bíróság elé.

Sümeghy Csaba mentelmi jogát tavaly decemberben függesztette fel az Országgyűlés a legfőbb ügyész indítványára csődbűntett és okirat-hamisítás miatt. Sümeghy Csaba akkor az eset kapcsán a parlamentben azt mondta: nem írta alá gyanút képező fiktív szerződést, hanem olyan befektetői körrel kötött megállapodást, akik "galád módon becsapták".

A Fővárosi Főügyészség szóvivője az MTI-nek mindössze annyit mondott a vádemelésről, hogy az úgynevezett BCB-ügyben a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal (KÜNYH) október elején emelt vádat 14 személy ellen csődbűntett és más bűncselekmények miatt.

A KÜNYH Sümeghy Csaba ügyében 2004 áprilisa óta nyomoz, mert felmerült a képviselő érintettsége a korábban tulajdonában lévő békéscsabai BCB Egyesült Textil Művek Rt. gazdálkodásával összefüggő, 250 millió forintos csődbűntettel kapcsolatban. Az ügyben korábban a Szlávy-gyilkosság ügyében előzetes letartóztatásban lévő W. Lászlót is meggyanúsították.

Az ügyészségi nyomozók korábbi tájékoztatása szerint Sümeghy Csaba az 1997 óta tulajdonában lévő céget 2000 márciusában átruházta egy magánszemélyre, akit tulajdonosként be is jegyeztek a cégbíróságon. A társaság hitelezői adóssága azonban ekkor már jelentősen meghaladta a cég vagyonát. Ugyanakkor a tulajdonosi jogokat valójában két másik magánszemély gyakorolta, akikkel a képviselő megállapodott, hogy a működés során a felszabaduló pénzeszközöket egymás között elosztják.

2000 októberében a mintegy másfél milliárdos tartozással rendelkező céget csődeljárás alá vonták, azonban ingatlanait meghatározott társaságoknak és magánszemélyeknek adták el, akik úgy jutottak tulajdonjoghoz, hogy azért nem fizettek. Sümeghy Csaba az ügyészség korábbi tájákoztatása szerint így tulajdonosa lett egy általa ingyen bérelt ingatlannak, amelyet korábban a cég részvényeinek általa megjelölt vételárának teljesítéseként kapott. A képviselő közrejátszott abban, hogy meghiúsuljon a BCB Rt. hitelezőinek kifizetése, terhére körülbelül 50 millió forint róható - mondta a KÜNYH vezetője tavaly.

Korábban a Békés Megyei Főügyészség szóvivője az MTI-nek elmondta: az Országos Rendőr-főkapitányság Pénzügyi Igazgatóságának Békés megyei szerve 2001 óta folytatott nyomozást az ügyben és az eljárás addigi adatai szerint a BCB cégcsoport 2000-ben már fizetésképtelen volt, a veszteséget azonban további negyedmilliárd forinttal növelték vagyonkimentő magatartással, így például cégcsoporton belüli és külső átszámlázásokkal, színlelt szerződésekkel, valótlan tartalmú bizonylatokkal, valamint a hitelek fedezetéül lekötött vagyontárgyak elvonásával.

Sümeghy korábban az [origo]-nak azt modta, hogy 2000. március 16-án eladta a céget. Bár a vállalkozás pénzügyi gondokkal küzdött ebben az időszakban, de szabálytalanságokat nem követett el a cégvezetés - mondta. "Pénzügyileg lezárt évvel adtam el a céget, a részvénytársaság számvitelét is ellenőrizték és nem találtak szabálytalanságot" - állította 2004 áprilisában Sümeghy.

Az eladás után nyolc hónappal tett feljelentést az egyik hitelező bank csődbüntett gyanújával, de ekkor már az új tulajodonos vezette a céget. Így semmi közöm sincs az esetleges bűnügyhöz - mondta akkor a képviselő.