Magyar kölyökkutyák miatt tiltakozik Róma

Vágólapra másolva!
Tiltakozik a magyar kormánynál az olasz egészségügyi minisztérium az országba irányuló illegális kutyakölyökexport miatt - jelentette honlapján az ENPA állatvédő szervezet. Szerintük olasz kereskedők és magyar tenyésztők kétes körülmények között, nagy számban szállítanak Olaszországba a megengedettnél fiatalabb kutyakölyköket, amelyek nagy része elpusztul az országba érkezés után. Magyar állatvédők szerint sokszor "horrorisztikus" körülmények között utaztatják az állatokat.
Vágólapra másolva!

Illegális kutyakölyök-export miatt hivatalos jegyzékben emelt kifogást a római egészségügyi minisztérium a magyar kormány római nagykövetségénél - írja honlapján az ENPA állatvédő szervezet. Azt állítja, hogy olasz közvetítő kereskedők és magyar tenyésztők jelentős mennyiségben szállítanak Olaszországba a megengedettnél fiatalabb kutyakölyköket, megfelelő védőoltások, a kötelezően előírt azonosító mikrocsip és úti okmány nélkül, kétes körülmények között.

Állításuk szerint az utóbbi időben nagyon elterjedt az efféle, illegális kutyakölyökimport: az ENPA több tucat olyan olaszországi állatkereskedésről tud, ahol hamis úti okmánnyal importált, 3 hónaposnál fiatalabb, beoltatlan vagy beteg állatokat árusítanak. A túl fiatalon importált állatok a vevőnél gyakran megbetegszenek és elpusztulnak. A fő beszerzési források között szerepel Magyarország és Szlovákia.

Az érintett országok római nagykövetségeihez eljuttatott jegyzékben, az olasz egészségügyi tárca felszólítja a kelet-európai kormányokat, hogy tartsák be az európai uniós előírásokat. Az uniós normák tiltják például a három hónaposnál fiatalabb kutyakölykök kereskedelmét, mert immunrendszerük még nincs kellőképpen felvértezve a betegségek ellen, főleg, ha nem is kapták meg a szükséges oltásokat. "Az olasz kifogást továbbítottuk az illetékes magyar szervhez, vagyis a Földművelésügyi Minisztérium Állategészségügyi Hivatalához" - mondta az [origo] megkeresésére Szabó Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője.

Az ENPA szerint a jelenség elburjánzása mögött a kölyökkutya-csempészet ígérte extraprofit húzódik meg: a Kelet-Európában "dömpingáron", fajtától függően, átlagosan 200 euróért felvásárolt kölyköket ötszörös áron, vagyis ezer euróért értékesítik az olaszországi állat-kereskedésekben. Az állatvédő szervezet az Európai Parlamentet is cselekvésre kívánja késztetni az ügyben. Az olaszokat az ENPA felszólította, hogy a karácsonyi bevásárlási láz közepette se vásároljanak kutyát, vagy ha mégis ragaszkodnak egy négylábú társhoz, inkább kutya-tenyészetekből vagy menhelyről fogadjanak örökbe állatot.

A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) nem tud azokról a kifogásokról, amelyet az olasz állatvédő szervezet fogalmazott meg és tett közzé honlapján a magyar kölyökutya-exporttal kapcsolatban. Ezt Molnár Andrea, a MEOE irodavezetője közölte csütörtökön az MTI megkeresésére. Mint elmondta: a magyar kutyák túlnyomó többsége hivatalos állatútlevéllel és egészségügyi okmányokkal hagyja el az országot. Ezeket a papírokat az okmányok kiállítására jogosult állatorvosok töltik ki.

Molnár egyúttal jelezte: nem zárható ki, hogy egyes esetekben kutyák illegálisan kerülnek egy másik országba. Felhívta az állatvédők figyelmét, hogy ezekben az esetekben név szerint tegyenek feljelentést az elkövetők ellen a rendőrségen.

Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője szerint azonban létezik az olasz állatvédők által kifogásolt illegális gyakorlat. Úgy véli, a fő probléma, hogy nálunk jóval több kutyát tenyésztenek, mint amennyire igény van. Ezt kihasználva magyar közvetítők hirdetésekben keresnek akár egész almokat felvásárlásra, majd a pár ezer forintért beszerzett állatokat olasz kereskedőknek adják tovább.

"Sokszor horrorisztikus körülmények között kerülnek az állatok külföldre" - mondja Seres. Azt állítja, hogy gyakran kisméretű ketrecekbe zárva, víz és élelem nélkül kell végigszenvedniük a hosszú szállításokat a kölyköknek, amelyek közül sokan valóban elpusztulnak. A vásárlásnál és a szállításnál is a fő cél a költségtakarékosság, ezért oltások, és féregtabletták nélkül veszik meg az állatokat.

"Hallottam már olyanról is, hogy a hobbiállatként megvásárolt kölyökkutyákból prémkabát készül, ami a legszélsőségesebb példa, természetesen ez Olaszországban is törvénytelen" - mondta az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője.

MTI/[origo]