Antiglobalisták tüntettek az Operabál ellen

Vágólapra másolva!
Utcabállal tüntettek a Budapesti Operabál és közönsége ellen szombat este. A két antiglobalista civil mozgalom szervezésében mintegy félszáz szimpatizáns zenével, tánccal, előadásokkal és ingyen ételosztással demonstrált az igazságosabb társadalom érdekében. Az Operabál résztvevői nem értettek egyet az ellen-bálozók tüntetésével.
Vágólapra másolva!

Az Operaházzal szemközt, egy rendőrségi kordonnal elkerített területen gyülekeztek a többnyire fiatal, az ATTAC Magyarországhoz és Benneálló Ellenállókhoz tartozó aktivisták. Az Utcabál egyszerre kulturális rendezvény, politikai tett és demonstráció, társadalmi performance és műalkotás - fogalmazta meg a rendezvény lényegét Tanay Marcell, az ATTAC Magyarország egyik vezetője, aki a rendezvénnyel a társadalmi felelősségvállalás fontosságára kívánta felhívni az operabálon résztvevők figyelmét. Az ellen-bált szervezők közül válaszként többen a "Minden tőkés gazember!" rigmust énekelték, de akadt olyan is, aki az Internacionálét szavalta lendületesen.

"A pénz ára a nyomor", "Jogállamban a pénz a fegyver - József Attila", "Lehet más világ" - transzparensekkel és zászlókkal felvértezve gyűltek össze a demonstrálók. Tánccal, zenével, előadással és ételosztással múlatták az időt. Voltak, akik farsangi dresszbe öltözve, békatalpas Superman-jelmezben ropták a zenére, de volt olyan is, aki George Bush-álarccal riogatta társait. Néhány aktivista megpróbálta aprópénzzel megdobálni az Operabálra limuzinnal érkező bálozókat, de rendőrök figyelmeztetésének hatására nem történt nagyobb atrocitás.

A Budapesti Operabál közönsége vegyesen fogadta a báljukat bevezető kísérőrendezvényt. Néhányan egyszerűen "hülyeségnek", "bolondságnak" minősítették a demonstrációt. Steiner Pál szocialista politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy a több tízezer forintos báli belépőkből befolyt összeg jótékonysági célokat szolgál. Kupa Mihály, a Centrum Párt elnöke szintén nemtetszésének adott hangot az ellenbálozókkal kapcsolatban. Varnusz Xavér orgonaművész szerint nagyon sokan meglepődnének, ha kiderülne, mennyi "egyszerű dolgos ember is" van az Operaház falain belül, olyanok, akik még "az is lehet, hogy panellakásokban élnek".

Bárándy György ügyvéd azonban megérti a demonstrálókat, mint mondta "valóban társadalmi igazságtalanság, ami itt van". Az viszont tény, hogy társadalmi igazságtalanságok mindig is voltak, és lesznek is - tette hozzá a 87 éves Bárándy György, aki saját helyzetéről úgy vélekedett, ennyi idősen megérdemli, hogy ne sajnálja magától a legdrágább, 240 ezer forintos báli belépőjegyet.