Tetszik a barátságos légkör Putyinnak

Vágólapra másolva!
A nagyívű tervek mellett tíz együttműködési megállapodást is aláírtak az orosz és a magyar kormány tagjai, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök köszönetet mondott azért a légkörért, amelyet a Medgyessy-, illetve a Gyurcsány-kormány teremtett az elmúlt években. A kétnapos budapesti látogatásra érkezett orosz államfő szerint ez volt a feltétele annak, hogy javuljon a gazdasági kapcsolat a két ország között.
Vágólapra másolva!

"Ezzel a látogatással több üzlet és kevesebb ideológia került a kapcsolatokba" - közölte Gyurcsány Ferenc, mikor fogadta Vlagyimir Putyin orosz államfőt, aki kedden kétnapos látogatásra érkezett Magyarországra. "Több jövő és kevesebb múlt" - tette hozzá a kormányfő.

Stratégiai együttműködést akarnak

Közös sajtótájékoztatóján a két politikus olyan nagyívű tervekről beszélt, mint egy Magyarországra délről érkező új gázvezeték, valamint egy tározó, ami után az ország "Európa egyik energetikai elosztóközpontja lehet" - fogalmazott Putyin. Szerinte jó esély van rá, hogy emellett Magyarország az ázsiai áruk kereskedelmi elosztóközpontja legyen egyben. "A legmesszebbmenőkig támogatjuk ezt is" - tette hozzá az orosz államfő.

A tervek mellett tíz együttműködési megállapodást és memorandumot is aláírtak a két kormány tagjai: gazdasági, oktatási, nanotechnológiai, migrációs, energetikai, telekommunikációs, valamint több regionális együttműködést, és egy korábbi megállapodás módosítását az államadósságról. Az orosz államfő ezen kívül ígéretet tett a magyar gyógyszer- és építőipar, valamint a mezőgazdaság oroszországi terjeszkedésének segítésére.

Gyurcsány Ferenc közölte: "Az oroszországi és a magyar fejlesztések összekapcsolását jelentik a most aláírt, és a jövőben megvalósításra kerülő közös projektek, amelyek segítségével mind az energetikában, mind a közlekedésben ki akarjuk szolgálni az európai piacot." Mindkét politikus kiemelte, hogy rendkívül tartalmasak voltak tárgyalásaik, és a jövőben startégiai együttműködésre törekednek.

Putyin köszönetet mondott Gyurcsánynak és elődjének, Medgyessy Péternek azért a légkörért, amelyet az elmúlt 3-3,5 évben teremtettek. Elmondása szerint ez volt a feltétele a gazdasági kapcsolatok javulásának. Ennek köszönhető, hogy csak tavaly 52 százalékkal nőtt a kereskedelmi forgalom a két ország között, és ezen belül a magyar export csaknem megduplázódott Ororszország felé - mondta Putyin, megjegyezve, hogy a magyar áruk nagyon jó minőségűek.

Tíz tüntetőre tíz rendőr vigyázott

Az orosz elnök közölte, biztonságosabbá fogják tenni ez energetikai együttműködést, és ebben Magyarország részvétele más minőségű lehet, mint eddig. Az energetika kérdése már csak azért is fontos lehet , mert az év eleji orosz-ukrán gázvita idején sokan felvetették, hogy Magyarország túlságosan is függ az Oroszországból érkező gáztól.

A magyar kormány már tett is - igaz, még csak igen kezdetleges - lépéseket a függetlenedésre: a parlament február elején fogadta el a gáz biztonsági készletezésére vonatkozó törvényjavaslatot. Napirenden van gázügyben a magyar-horvát együttműködés is, a január végi közös kormányülésen tárgyaltak a két ország gázszállító rendszereinek esetleges összekötéséről, és felmerült egy gázterminál létesítésének lehetősége is az Adriai-tenger partján, ahol cseppfolyós formában fogadnának Észak-Afrikából érkező gázt.

Fotó: Fábián Évi
Putyin nemigen láthatta a felszólítást

Ahogy azt Putyin is jelezte, a magyar-orosz kapcsolat a Medgyessy-kormány hivatalba lépése után vált látványosan barátságosabbá. Mint Sz. Bíró Zoltán történész, Oroszország-szakértő az [origo]-nak korábban elmondta, Magyarország a térségbeli súlyához mérten kiemelt szerepet tölt be Moszkva számára, a régióban ugyanis Lengyelországgal nincs túl jó viszonyban, a csehek pedig nem igazán vesznek tudomást Oroszországról.

Távol az orosz delegáció mozgásától, demonstrálhatott az Amnesty International Magyarország, amelynek aktivistái a "Tiszteld az emberi jogokat" feliratot tartották három nyelven a Parlament felé. A Kossuth téri metrómegállónál elkerített kordonon belül a tíz tüntetőre legalább ugyanannyi rendőr felügyelt. A demonstrálók az oroszországi civil szervezetek tevékenységének korlátozását sérelmezték. A politikusok nemzetközi sajtótájékoztatóján - ahol 2-2 kérdést tehettek fel mindössze a magyar és az orosz újságírók - nem hangzott el Putyin irányába az emberi jogokkal kapcsolatos kérdés.

Lencsés Csaba