Két főnöke is lehet a Pető Intézetnek

Vágólapra másolva!
A másfél évvel ezelőtt kirúgott igazgatót a bíróság visszahelyezte állásába. Ezzel tovább bonyolódhat a helyzet a Pető Intézetben: egyszerre két igazgató is versenghet a vezetői székért. Az intézet munkatársainak többsége bízik a korábbi vezető visszatérésében, mert akkor nem kellene tovább harcolniuk a nemrég kinevezett Makói Zita ellen. A fenntartó kuratórium elnöke szerint ugyanakkor a tiltakozók, egyszerűen a szükséges változásoktól félnek.
Vágólapra másolva!

Tovább bonyolódik a vezetői káosz a Pető Intézetben: egyszerre két legitimnek tartott vezetője is lehet az intézetnek, miután egy bírósági döntés nyomán, visszakerülhet helyére a másfél évvel ezelőtt elbocsátott főigazgató, Kozma Gyuláné. A korábbi főigazgató elbocsátásának körülményei miatt indított munkaügyi pert, melyet - az intézet Főiskolai Tanácsa tagjainak tudomása szerint - meg is nyert, a következő lépésig azonban megvárja a bíróság írásos határozatát.

Az intézetet fenntartó kuratórium elnöke, Ferenci Tibor ugyanakkor azt állítja, nem igaz, hogy a korábbi főigazgató munkaügyi pert nyert. Ferenci tudomása szerint az ügyben még nem született jogerős ítélet. Ha azonban a helyzet a jövőben mégis így alakul, akkor a kuratórium dönt majd arról, hogy a két vezető közül, ki irányítsa az intézményt - mondta Ferenci az [origo]-nak.

A kuratórium elnöke szerint a tiltakozók egyszerűen a szükségessé vált változásoktól félnek. Ferenci úgy véli, friss vezetői szemléletre van szükség, az intézet működése ugyanis hemzseg a hibáktól. "Ahol ennyi probléma van, az emberek félnek a változásoktól" - mondta Ferenci Tibor. A kuratórium elnöke tagadta az intézetben szárnyra kapott feltételezéseket: nem tervezik az épület eladását, sem a Pető-módszer visszaszorítását és nem politikai szándék áll a változások hátterében.

A Pető Intézet nemrég kinevezett főigazgatója hétfőn, lakatos segítségével jutott be az irodájába, mert a legitimitását vitató főiskolai vezetők, hetek óta nem adták át neki a kulcsokat. Makói Zita azt követően döntött az iroda erőszakos elfoglalása mellett, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megerősítette főigazgatói kinevezését. Makói szerdán, a Parlamentben átvette rektori megbízólevelét is.

Makói kinevezésének miniszterelnöki megerősítését több hivatalos vizsgálat is megelőzte, melyek nem találtak jogszerűtlenséget Makói Zita kiválasztásában. A vizsgálatokra azért volt szükség, mert a Pető Intézet vezetőinek többsége azt állította, hogy Makóit jogszerűtlenül választotta meg a kuratórium, valamint szakmailag is alkalmatlannak tartották a feladatra. Állításukat Kolláth György alkotmányjogász is megerősítette: a jogász szerint a főigazgató kiválasztásának módja jogellenes volt.

Az intézet dolgozóinak többsége jelenleg is kitart korábbi álláspontja mellett - ezt zöld szalag viselésével jelzik. Többen tartanak attól, hogy a tiltakozás miatt kirúgják őket. Demeter Katalin tanszékvezető tanár az [origo]-nak elmondta, hogy nemrég írásos figyelmeztetést is kaptak, amely szerint a kuratórium felszólította Makói Zitát, hogy a jogszerűtlenül viselkedő dolgozókat azonnali hatállyal bocsássa el.

Tiefenthaler Eszter