Vészhelyzet elrendelését kéri Demszky az árvíz miatt

Vágólapra másolva!
Vészhelyzet elrendelését kérte a Duna áradása miatt vasárnap a főpolgármester. A miniszterelnök szerint erre nincs szükség. A fővárosban a Duna vízszintje elérte a 807 centimétert. Az árvízveszély miatt lezárták a Margitszigetet, a XIII. kerületi Népszigetről pedig 33 embert telepítettek ki. A fővárosban a Duna várhatóan hétfőn tetőzik. Az árvíz 14 Pest és Esztergom megyei települést veszélyeztet, Kisoroszit a víz teljesen elzárta a külvilágtól.
Vágólapra másolva!

A Duna vízszintje vasárnap reggel hat órára elérte a 807 centimétert. A Margitszigeten közel 600 ember vesz részt az árvíz elleni védekezésben, eddig közel 100 ezer homokzsákot helyeztek ki a gátakra. A szigetet szombat este hét órakor lezárták, csak a védelmi munkában résztvevőket engedik be. Ugyancsak veszélyeztetett a Római part is, ahol vasárnap 18 órától teljesen lezárják a Pünkösdfürdő utcától a Kalász utcáig terjedő útszakaszt a forgalom elől.
A budai és pesti rakpart teljes egészében változatlanul le van zárva a dunai árhullám miatt.

Demszky Gábor főpolgármester vasárnap bejelentette: vészhelyzet, illetve hajózási tilalom elrendelését kéri a kormánytól a Duna tetőzése miatt. A főpolgármester elmondta: a vészhelyzet a kormányzati koordináció mellett azt is jelenti, hogy a védekezés költségeit nem egyedül az önkormányzatnak kell állnia.

A hétvégén 33 embert kellett kitelepíteni a főváros XIII. kerületéből, a Népszigetről, a szigetet szombaton délelőtt 10 órakor lezárták, és vasárnapra pedig a szigetet teljesen elöntötte az áradó Duna. A fővárosban a Duna várhatóan hétfő hajnalban tetőzik 838 centiméternél.

Százötven pesti kút állt le

Több mint százötven ivóvízkút termelését állították le a magas vízállás miatt a Szentendrei-, a Csepel- és a Margitszigeten Budapesten. Vízkorlátozásra ennek ellenére nem kell számítani a Fővárosi Vízművek szerint. "Fokozatosan, ahogy emelkedett a vízszint, úgy állítottuk le azokat a kutakat, amelyekre azt mondjuk, hogy biztonságosan már nem üzemeltethetők" - mondta a vízművek szóvivője, Lévai Zsuzsa. Az árvíz miatt a vízminőség nem romolhat, viszont az árvíz esetén érvényes közegészségügyi előírásoknak megfelelően megemelték az ivóvíz klórszintjét, ami érezhető is - közölte a szóvivő.

14 települést fenyeget az ár

Komárom-Esztergom és Pest megyében a legintenzívebb az árvíz elleni védekezés, itt összesen 14 településén vasárnap reggeltől csaknem 2500 ember dolgozott a gátak erősítésén. Az érintett települések közül tizenegyben harmadfokú készültség van érvényben - közölte Kézér Ákos a Pest Megyei Védelmi Bizottság titkárságának vezetője.

Néhány helyen a főútvonalakat is le kellett zárni egy-egy szakaszon: szombaton a 11-es út dunabogdányi szakaszát öntötte el a víz. Ugyancsak lezárták a 11-es út egy szakaszát Leányfalunál. Visegrádon 17 épületet fenyeget az ár, itt is teljes erőbedobással dolgoznak az önkéntesek és az önkormányzat emberei, hogy megakadályozzák a víz betörését.

Kataszrófariadó nyolc német városban

Nem látszik még az árvízveszély vége Németország keleti részén sem: Szászországban, ahol a hét első felében várják az Elba tetőzését. Mostanáig a tartomány nyolc városában hirdettek katasztrófariadót. A tartományi főváros, Drezda három városrészét is fenyegeti a víz, folyik a lakosok kiköltöztetése. Georg Milbradt tartományi miniszterelnök szerint mindennek ellenére "a hatóságok urai a helyzetnek". Lengyelország délkeleti részén is árvízkészültség van, habár a Visztulán és mellékfolyóin már tetőzött és csökken a vízszint. Sok helyen ezzel együtt víz alatt vannak még a szántóföldek, valamint a part menti utcák és házak.

Vácon a korábbi előrejelzéssel ellentétben magasabb ponton tetőzik majd a Duna, ezért vasárnap újabb kétszáz ember, jórészt önkéntes állt munkába, hogy tovább emeljék a gátat. A munkába a börtön lakói is besegítenek, 30 fogva tartott dolgozott egész nap, 16-an pedig éjjel is töltötték a zsákokat. A korábbi jelzések szerint a 2002-ben mért 760 centiméterrel ellentétben elképzelhető, hogy kedden, szerdán 810 centiméterig emelkedik majd a Duna a városban levő szakaszán, és az árhullám csak péntek után kezd majd csökkenni. Az önkormányzat újabb százezer zsákot rendelt, hogy biztonsági tartalékot képezzen a netán nehezebbre forduló időkre.

Szentendrén több százan tevékenykednek a város megóvásán, eddig csaknem 50 ezer homokzsákot helyeztek el a veszélyeztetett pontokra. Szobon 26 embert kellett kitelepíteni, mert a víz befolyt az otthonukba, őket a helyi iskolában helyezték el. Százhalombattán az ófalut veszélyezteti a víz, itt egy 800 méteres szakaszt kell megóvni az ártól.

A Pest Megyei Védelmi Bizottság szerint nehéz a helyzet Kisorosziban, ahol az egyetlen községbe vezető utat elöntötte a víz. A 840 lelket számláló falu vízzel van körülvéve. Nyolcvan épület van veszélyben, de a falu nagyobb része magasabban fekvő területen fekszik, így a házak többsége szárazon marad. A Szentendrei-szigeten fekvő, vízzel körülzárt kistelepülést jelenleg csak kishajóval lehet a visegrádi oldalról megközelíteni, ezzel szállítják a faluba a friss kenyeret, tejet.

Gyurcsány Ferenc vasárnapi sajtótájékoztatóján viszont arról számolt be, hogy egyetlen település sincs, mely el lenne zárva a külvilágtól. A kormányfő drámainak nevezte az árvízhelyzetet. Hozzátette: vészhelyzet kihirdetésére egyelőre nincs szükség, a védekezési munkák összehangoltan folynak. Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter közölte, hogy a Duna legmagasabb vízállása április 4-én várhatóan eléri a 860 centiméteres szintet, ami több, mint a 2002-es nagy dunai árvíz tetőzése, azaz 848 centiméter. Hozzátette, hogy a tetőzés több napig is eltarthat. Az árvíz és a belvíz miatt a kitelepítettek száma az országban 341-ről 374-re nőtt. A védekezésben 5500 fő vesz részt.

Harmadfokú készültség 3000 kilométeren

Néhány kivételtől eltekintve szinte minden jelentősebb magyarországi folyó árad. A Duna magyarországi szakaszán továbbra is végig árad. A szigetközi szakaszon több mint egy, de Esztergomnál is fél méterrel meghaladta a folyó vízállása a harmadfokú készültség elrendelését indokló szintet.

Budapestnél a harmadfokú készültségi szintet 800 centiméternél rendelik el, miközben a folyó vízállása vasárnap reggel 6-kor 807 centiméter volt. A bajor szakaszról elindult kisebb árhullám nálunk valószínűleg már nem emeli tovább a tetőzést, de meghosszabbítja a levonulási időt.

A Tisza Vásárosnaménytól a déli országhatárig árad, felette Rahónál és Técsőnél apadást mértek. Árvízvédelmi készültséget jelenleg összesen 3080 kilométer hosszúságú védvonalon tartanak. Harmadfokú készültség összesen 669 kilométer hosszon van: a Duna szigetközi alsó, a komáromi, esztergomi, nagymarosi és Szentendrei-szigeti szakaszán, Budapest alatt a Csepel-szigetig, a Rába alsó és középső szakaszán, a Mosoni-Duna alsó szakaszán, a Rábca, a Marcal torkolati szakaszán, a Tiszán Vásárosnamény és Záhony között, a Bodrogon és a Hernád mentén, a Hortobágy-Berettyó felső szakaszán, valamint a Fekete- és Fehér- és Kettős-Körösön.