Enyhébb büntetést kaptak Simon megverői

Vágólapra másolva!
Hétfőn délután hirdettek elsőfokú ítéletet a Simon Tibor halála miatti megismételt büntetőperben. Mivel már nem emberölés, hanem halált okozó testi sértés volt a vád, a vádlottak jóval enyhébb büntetést kaptak. A legsúlyosabb büntetéssel az elsőrendű vádlottat sújtották, őt a bíróság 4 év 6 hónap szabadságvesztésre ítélte, de figyelembe véve az előzetes fogvatartásban eltöltött időt, ügyvédje szerint "egy napot sem kell majd" börtönben ülnie. A bíróság szerint nem a verésbe, illetve a rugdosásba halt bele a focista.
Vágólapra másolva!

Hétfőn a Fővárosi Bíróságon befejeződött a Simon Tibor egykori ferencvárosi válogatott futballista agyonverése miatt indult per újratárgyalása. A Főváros Ítélőtábla tavaly megalapozatlanság miatt rendelte el az új elsőfokú eljárást, illetve hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, amely a négy vádlottra eredetileg - társtettesként - hosszú börtönbüntetést rótt ki emberölés miatt: az elsőrendű vádlott Galambos János 12, Országh Roland, Hegyesi János 10-10, Hajnal Attila pedig 8 év szabadságvesztést kapott.

A megismételt elsőfokú eljárásban az ügyész másként minősítette azt, amit a vádlottak elkövettek. Így a bíróság hétfőn Galambos János esetében nem emberölés, hanem halálos eredménnyel végződött testi sértés, a három másik vádlottnál - akik valamennyien annak a szórakozóhelynek a biztonsági őrei voltak, ahol a verekedés történt - garázdaság bűncselekménye miatt mondta ki ítéletét.

A bíróság szerint egyértelmű: Simon nem abba halt bele, hogy négyen is megverték, illetve megrugdosták. A focista halálát az okozta, hogy a Galambos Jánostól kapott utolsó, nagy erejű ütés miatt elesett, és a feje az utca kövezetének csapódott. Ezért Galambos 4 év 6 hónap börtönbüntetést kapott, 5 évre eltiltották a közügyektől, és ki kell fizetni a több mint 2 millió forintos bűnügyi költségből 850 ezer forintot.

"Elégedettek vagyunk a bűncselekmény minősítésével, de túlságosan súlyosnak tartjuk a kiszabott büntetést" - mondta az [origo]-nak Sándor László, Galambos János védője, bár számításai szerint az előzetesben eltöltött 3,5 év és a törvényi kedvezmények miatt védencének még így sem kellene egy napot sem rács mögött töltenie. Az ügyvéd elmondása szerint sem ő, sem védence nem fél attól, hogy a meghalt futballista vagy klubjának szimpatizánsai, drukkerei bosszút állnának: "Semmi atrocitás nem történt az elmúlt négy év alatt, pedig járok meccsekre." "Magam is Fradi-drukker vagyok" - tette hozzá a védőügyvéd.

Országh Roland garázdaság miatt 1 év 6 hónap, míg Hegyesi János és Hajnal Attila 1 év 4 hónap szabadságvesztés büntetést kapott, mindhárman garázdaság miatt. A sajtónak egyikük sem kívánt nyilatkozni. Az ügyész az ítélet súlyosbításáért, Galambos viszont az enyhítéséért fellebbezett, míg a három garázdaságban bűnösnek talált biztonsági őr közül kettő szintén azonnal jelezte, hogy enyhítést szeretne, egyikük jogi képviselője még gondolkodási időt kért. Az ítélet így még nem jogerős.

"Nekünk gyilkosság marad"

Fotó: MTI
Négy éve halt meg

"Felháborítónak tartom a bíróság ítéletét" - mondta az [origo]-nak Magyar Balázs, a Ferencváros-szurkolók Szövetségének elnöke. "Lehet ezt jogilag csűrni-csavarni, de én állampolgárként, szurkolóként és egyszerűen emberként azt gondolom, ha valakit falkában üldöznek, megvernek, és belehal, akkor az gyilkosság. Három vádlottat garázdaságért ítéltek el, pedig ez nem olyan, mint mikor valaki összetör egy padot vagy betör egy kirakatot, ők is részt vettek egy ember megölésében" - mondta a szövetség elnöke, aki szerint Simon halála ezért nekik "mindig is gyilkosság marad, és tiltakozik az ember igazságérzete, hogy ezért valakik 4, meg mmásfél év börtönt kapnak". Magyar szerint nem kell számítani arra, hogy bárki megpróbálná megtorolni a focista halálát, hiszen az elmúlt években sem történt semmi ilyesmi, bár hozzátette: "bíztunk a bírósági ítéletben, és most kiderült, hogy hiába".

Az utolsó szó jogán

Az utolsó szó jogán elmondott nyilatkozatokra hétfőn reggel került sor Fővárosi Bíróságon. Galambos csak annyit mondott: "Nagyon sajnálom, hogy így történt." Országh Roland nem élt az utolsó nyilatkozat lehetőségével, a másik két biztonsági őr pedig újra csak azt mondta, hogy ők nem bántalmazták Simon Tibort.

Simon Tibort egy budai szórakozóhely előtt 2002. április 21-én verték meg annyira, hogy a ferencvárosi válogatott futballista két nappal később belehalt sérüléseibe. A bírósági eljárás során végig ellentmondó tanúvallomások hangzottak el, és a szakértői vélemények is jelentősen eltértek abban, mi okozta pontosan a sportoló halálát.