Magyarország növeli NATO-elitkatonái számát

Vágólapra másolva!
Magyarország 2007 elejétől jelentősen növeli a NATO elithaderejében, a NATO Reagáló Erőben (NRF) részt vevő katonáinak létszámát: míg a júliusban hadrendbe lépő hetedik váltásban egy magyar víztisztító szakasz jelenti a magyar hozzájárulást, addig a 2007 elejétől működő nyolcadik váltásban már mintegy 200 fővel, többek között egy könnyű lövészszázaddal veszünk részt - közölte Brüsszelben Havril András vezérezredes, a vezérkar főnöke.
Vágólapra másolva!

Havril a NATO katonai bizottságának vezérkari főnöki szintű ülésén vett részt Brüsszelben. Mint szerdai sajtóértekezletén közölte, az ülésen semmilyen bírálatot sem kapott a NATO különböző misszióiban való magyar részvétel, a szövetségben elismerik a magyar katonák teljesítményét. Ugyanakkor jelezte: a NATO-n belül - még ha nem is a katonai bizottság hivatalos ülésén - felvetődött a kérdés, hogy mi lesz az afganisztáni magyar tartományi újjáépítő csoport (PRT) létrehozásával, lesz-e ilyen. Havril elmondta, hogy egyelőre nincs döntés, a kormány most tekinti át a témát, s ezt tárgyalópartnerei megértették.

A különböző vidéki afgán tartományok biztonsági helyzetének javítását, s a gazdasági helyreállítást segítő PRT-k témája azért fontos, mert a NATO-n belül döntés született, hogy a katonai szövetség vezette biztonsági erő, az ISAF csapatai az év végére Afganisztán déli, majd keleti tartományaira is kiterjesztik működésüket. Ennek keretében a hollandok - akik jelenleg északon működtetnek egy PRT-t - ezt át akarják adni egy másik országnak, hogy a déli körzetben hozzák létre új tartományi újjáépítő csoportjukat. Az átadás időpontjaként Hága szeptembert tűzte ki, azaz szeretnék mielőbb tudni, átveszik-e tőlük a magyarok ezt az egységet.

Általánosságban véve Havril a NATO katonai bizottságának ülése után úgy vélekedett: a magyar haderő vezetését korszerűsíteni kell, mind középső (haderőnemi parancsnokságok), mind felső (vezérkari) szinten, mert a vezetés most bonyolult, nem tudnak eléggé koncentrálni a napi kérdésekre. Márpedig a külföldi missziók szempontjából ez fontos.

A sajtóértekezleten felvetődött, hogy miközben a NATO szempontjából presztízskérdés az NRF léte és működőképessége, a következő két váltásnál hiányosságok mutatkoznak. A tagállamok nem adtak elegendő haderőt, katonai képességet az állománytábla teljes feltöltéséhez. Martinusz Zoltán NATO-nagykövet közölte: az amerikaiak végül felajánlották, hogy a hiányzó csapatokat alapvetően ők biztosítják. Ezzel a NATO november végi rigai csúcsértekezletén valószínűleg be lehet majd jelenteni, hogy az NRF - négy évvel a létrehozásáról döntő prágai csúcs után - teljes mértékben hadra fogható. Ezt idén nyáron egy nagyszabású, zöldfoki-szigeteki hadgyakorlaton fogják ellenőrizni.