Ősrégi értékpapírokért fizethet az állam

Vágólapra másolva!
Precedensértékű - bár még nem jogerős - ítélet született a Fővárosi Bíróságon: egy 1929-ben kibocsátott, svájcifrank-alapú pénztárjegy-követelést jogosnak ítélt a bíróság. A Pénzügyminisztérium nem kívánta kommentálni az esetet.
Vágólapra másolva!

A Magyar Állam 1929-ben 12 millió svájci frank értékű államkötvényt bocsátott ki, ez egyike volt az akkori devizaalapú államkötvény-kibocsátásoknak. A követelések kifizetését az állam a II. világháború után - a hatalmas károkat szenvedett ország anyagi helyzetére hivatkozva - a magyar állampolgárok számára felfüggesztette. Egészen 1988-ig még bírói úton sem lehetett érvényesíteni az el nem évülő követeléseket.

Több mint negyven éven keresztül ilyen pert még indítani sem lehetett nyilvánvalóan politikai okokból. A külföldi állampolgárok ugyanis 1988 előtt is hozzájuthattak jogos követelésükhöz.

Sokan ma sem tudnak róla, hogy a tulajdonukban lévő államkötvények érvényesek. Pedig ilyen - bemutatóra szóló - értékpapírt bárhol lehet vásárolni, mondjuk az Ecserin vagy bármely más ócskapiacon. De találni sem nehéz, méghozzá olykor az utcán. Lomtalanításnál is kerültek már ugyanis elő hasonló - esetleg érvénytelennek hitt - értékpapírok. Ezek többsége bemutatóra szól, tehát bárkinek ki kell fizetni, aki azt birtokolja.

A svájcifrank-alapú államkötvényeken kívül - ha az ítélet jogerőre emelkedik - arra lehet számítani, hogy másfajta, a II. világháború előtt kibocsátott papírok értékét is vissza kell fizetni annak, aki bemutatja - ha az értékpapír bemutatóra szól - vagy, ha névre szóló, akkor annak, aki bizonyíthatóan a jogos tulajdonos, például örökölte a kötvényt.

Dr. Gál Péter ügyvéd szerint a próbaper jelentősége, hogy ez részét képezi a "pénzügyi" rendszerváltásnak. Nem is a visszafizetések teljes összege a lényeg szerinte, hanem az elv: a jogfolytonosság elismerése, a kibocsátó állami szervezetek - például Budapest főváros vagy a Pénzügyminisztérium, illetve a Magyar Állam - részéről, ami egyet jelent az államkötvény-tulajdonosok követelései jogosságának elismerésével. Az eddig elmaradt kifizetések összege akár milliárdos nagyságrendű is lehet.

Az MTI megkereste a Pénzügyminisztérium illetékesét is, aki azonban azt mondta, hogy a hatóság folyamatban lévő perről nem nyilatkozik.