Kórházrangsor helyett tiszta WC-t akarnak a betegek

Vágólapra másolva!
Politikusokat, kórházigazgatókat, betegeket és szakértőket faggatott az [origo] azokról a kérdésekről, amelyeket a kormány az egészségügyi zöld könyvben fogalmazott meg. A Fidesz szerint ingyenes alapbiztosítást lehetetlen összeállítani, abba ugyanis a beavatkozások többsége beletartozik. A magánkórház vezetője szerint nincs szükség arra, hogy a gyógyszereket benzinkutaknál is lehessen kapni. Az [origo] által megkérdezett betegek nem kíváncsiak a kórházak közötti rangsorra, helyette tiszta kórházi WC-ket akarnak.
Vágólapra másolva!

A zöld könyv szerint a hazai egészségügy egyik legnagyob problémája, hogy a betegek többsége kétszer fizet: egyszer tisztán, adóval, egyszer pedig feketén, hálapénzt. Becslések szerint évente legalább 80-100 milliárd forintnyi hálapénzt fizetünk, ami az orvosok ötödének a zsebébe kerül. Ebből az összegből az összes magyar kórházat két és fél hónapon keresztül lehetne működtetni.

Hálapénz a legtöbb nyugat-európai országban nem létezik, a zöld könyv szerint ennek oka, hogy az uniós tagállamok közel kétharmadában bevezették a lakossági önrészfizetést - angolul co-payment - vizitdíj vagy kórházi napi térítés formájában. A szakértői anyag szerint még a kis összegű, de nyilvános vizitdíj is képes visszaszorítani a nagyobb összegű és ellenőrizhetetlen hálapénzt. A zöld könyv a vizitdíj mellett érvelve felveti azt is, hogy amíg a hálapénzt a szegények is kénytelenek fizetni, a vizitdíj összegét utólagosan vissza lehet téríteni azok számára, akik rászorulnak erre, vagy mentességet is lehet kapni.

A kérdés

A kormány azt kérdezi, hogy a vizitdíj mellett vagy ellen szól-e több érv. Felteszi azt a kérdést is, hogy a legalacsonyabb összegű, szélesebb kört érintő vizitdíj bevezetése a jobb megoldás, vagy a magasabb összegű, de szűkebb kört érintő.

A válaszok

Kökény Mihály, az egészségügyi bizottság szocialista elnöke támogatja a vízitdíj bevetését, a politikus szerint ez meghonosítaná az egészségügyben az egyéni felelősség rendszerét, és visszatartaná azokat, akik ok nélkül keresik fel az orvosokat. Azonban nem valószínű, hogy a vizitdíj hatással lenne a hálapénzre. A volt egészségügyi miniszter úgy véli a hálapénz akkor szűnne meg, ha világossá válna, hogy a biztosításért cserébe, mi jár a betegeknek, valamint, ha rendeznék az orvosok bérezését.

Horváth Zsolt, az egészségügyi bizottság fideszes tagja ellenzi a vizitdíj bevetését. A fideszes politikus szerint a vizitdíj igazságtalan, mert jövedelem alapján tesz különbséget a betegek között, ráadásul nem tudja megszüntetni a hálapénz hagyományát. Horváth azt mondja, a vizitdíj legfőbb problémája, hogy nem csökkenti, hanem tovább növeli az egészségügyi rendszer kiadásait: sokan ugyanis valószínűleg a fizetési kötelezettség miatt nem fordulnának időben orvoshoz, csak amikor már szövődmények lépnek fel. Ekkor azonban már jóval többe kerül a tb-nek a kezelés - véli a fideszes politikus.

Békési László, a Telki magánkórház igazgatója szerint a 400 forintos vizitdíj várhatóan nem szünteti meg a paraszolvenciát. A magánkórház igazgatója attól tart, a hálapénzt erőszakkal nem lehet felszámolni, ehelyett azt az okot kell megszüntetni, ami halápénz fizetésére kötelezi a betegeket. Ennek eszköze lehet a teljesítménybér bevezetése, ami lehetőséget adna arra, hogy többet dolgozó orvosok nagyobb bért kapjanak. Békési szerint fontos lenne annak megszüntetése is, hogy a kórházak finanszírozása és az orvosaik bérezése, a jelenlegiektől eltérően ne egy kasszából törtjén. Békési szerint a hálapénzes rendszer fenntartásában jelenleg mindenki érdekelt: nem kell adózni utána, ráadásul ez motiválja az orvosokat.

Szabó Csaba, a nagykanizsai kórház főigazgatója elmondta: a vizitdíj várhatóan nem szorítja vissza a hálapénzt. A kórházigazgató szerint a hálapénz tartja fenn a magyar egészségügyet, ennek oka, hogy a rendszerváltás óta közel 1200 milliárd forintot vontak ki a kórház-finanszírozási rendszerből. Szabó szerint a forráshiány hozza létre a korrupciót, vagyis a paraszolvenciát.

Egy fővárosi rendelőben megkérdezett 20 év körüli lány szerint nincs szükség vizitdíj bevezetésére, az csak a hálapénz egy modern fajtája lenne. Ráadásul hálapénzt csak bizonyos orvosi ellátásért szokás adni, nem minden kezelésért.

Az ortopédiai osztályon megkérdezett 40 év körüli nő ésszerűtlennek és kivitelezhetetlennek tartja a vizitdíj bevezetését. Az [origo] által megkérdezett nő szerint a kormány akár bele is bukhat ebbe, a vizitdíj bevezetésének hasonló hatása lehet, mint a taxisblokád előtt a benzináremelésnek. Az is a vizitdíj ellen szól, hogy már így is óriásiak a terhek, a tb és a gyógyszerárak is lassan elviselhetetlen terhet rónak a lakosságra.

Sinkó Eszter, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa nem támogatja vizitdíj bevezetését. A szakember szerint a vizitdíj a háziorvosok és a kórházak esetén biztosan nem szorítja vissza a hálapénz adását, legfeljebb a járóbeteg-ellátás terén lehet hatása. Sinkó szerint a vizitdíj Szlovákiában se tudta megszüntetni a paraszolvenciát.

Skultéty László, a GKI Egészségügy-kutató Intézet ügyvezető igazgatója szerint a vizitdíj nem alkalmas a hálapénz felszámolására. A szakember ennek ellenére támogatja a vizitdíj bevezését, mivel az megszüntetné az ingyenesség látszatát az egészségügyben, és visszatartaná a rendelőkbe csak beszélgetni járó hobbibetegeket.