Nem volt tűzoltási terv a műegyetemi lőtérre

Vágólapra másolva!
Pénteken is folytatódik a helyszíni szemle kezdődött a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem pincéjében. Bár az egyetem alatt kedd este keletkezett tüzet már tegnap reggelre eloltották, a meleg és a pára miatt sokáig nem tudták megvizsgálni a helyszínt. Közben kiderült: nem létezett tűzoltási terv a lőtérre, mert nem számított fokozottan tűzveszélyes területnek.
Vágólapra másolva!

A helyszíni szemlét szerdán már megkezdték, de akkor még félbe kellett szakítani, mert "nem voltak megfelelőek a körülmények" - mondta el Schőn Péter, a BRFK szóvivője. A szemle pénteken is folytatódik, a mai eredményekről addig nem közölnek részleteket. A tűzoltók kiszellőztették a pincét, így az egy nappal korábban még komoly problémát okozó, magas páratartalom és meleg csütörtökre már nem gátolta a rendőrök munkáját.

Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője még kedd éjszaka két vizsgálóbizottságot hozott létre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem K épületének pincéjében lévő lőtéren keletkezett tűz oltása során használt technikai eszközök és a tűzoltás szakszerűségének vizsgálatára.

A bizottságok helyszíni szemléje csütörtökön tűzszerészeti vizsgálattal kezdődött, ezután meghallgatják majd azokat a tűzoltókat is, akik részt vettek az oltásban. Ellenőrzik majd a tűzoltók rádión folytatott beszélgetéseinek felvételeit is. Egy másik bizottság pedig azt ellenőrzi, hogy a Műszaki Egyetemen az épület és az alagsori lőtér tűzvédelme megfelelő volt-e.

Bende Péter fővárosi tűzoltóparancsnok az egyik bizottság vezetőjeként azt ellenőrzi, hogy a Műszaki Egyetemen az épület tűzvédelme megfelelő volt-e, különös tekintettel az alagsori lőtér létesítésére, engedélyezésére és üzemeltetésére. A tűzoltóparancsnok csütörtökön azt mondta: "nem az eltussolás és nem az elkenés jegyében" hozták létre ezt a bizottságot. Elveszítettünk három fiatal kollégánkat, ennek nem szabad megismétlődnie - tette hozzá.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság pedig a tűzoltás, a mentés végrehajtásának szakszerűségét, a parancsnoki tevékenységet, valamint a halálesetek, sérülések okait és körülményeit, illetve az állomány kiképzettségének, felkészültségének fokát is vizsgálja.

Forrás: [origo]
Megemlékeztek az elhunyt tűzoltókról

Nem volt tűzoltási terv a lőtérre

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem lőterének azért nem volt tűzoltási terve, mert nem tartozott a fokozottan tűzveszélyes vagy a tűzveszélyes kategóriába - mondta Bende Péter fővárosi tűzoltóparancsnok csütörtökön.

A Műegyetem sokféle tűzvédelmi osztályba sorolt belső létesítményeire a tűzoltási tervek megvannak, azonban a lőtér nem tartozott a fokozottan tűzveszélyes vagy a tűzveszélyes kategóriába, ezért erre nem is készült tűzoltási terv - tette hozzá.

Vokla János alezredes, a Bakony Harckiképző Központ parancsnok-helyettese a történtek kapcsán szerdán úgy nyilatkozott: a Magyar Honvédség lőtereinek használatára vonatkozóan, a helyi sajátosságokat figyelembe véve, minden lőtérnek megvannak a tűzvédelmi utasításai, amely a tűzvédelmi szabályokat, az oltási feladatokat és a menekülési útvonalakat is tartalmazza.

A tűz kedden este fél tíz körül, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem K épületének pincéjében lévő lőtéren azt követően keletkezett, hogy három fiatalember, felügyelet mellett lőgyakorlatot tartott. A tűz kilenc órán át tartó oltása közben három tűzoltó életét vesztette, hét pedig füstmérgezést kapott.

[origo]/MTI