Századvég: Lehetséges Demszky legyőzése

Vágólapra másolva!
Kiélezett küzdelmet jelez a két nagy párt önkormányzati jelöltjei között a fővárosban az a közvélemény-kutatás, amelyet a Századvég Politikai Elemzések Központja és a Forsense közösen készített. A legfrissebb adatok alapján több mint másfél évtizede először mutatkozik esély Demszky Gábor legyőzésére.
Vágólapra másolva!

Szoros küzdelem várható a fővárosban az őszi helyhatósági választásokon a Századvég Politikai Elemzések Központja és a Forsense közös közvélemény-kutatása alapján, amely a legfrissebb szeptemberi adatok alapján készült.

Az öt nyilvántartásba vett polgármesterjelölt közül az SZDSZ-MSZP közös jelöltjeként induló Demszky Gábor és a független, de a Fidesz és más jobboldali pártok által is támogatott Tarlós István támogatottsága között a szeptemberi, legfrissebb adatok alapján már alig van különbség: a jelenlegi városvezetőre a választók 33 százaléka, míg a vele harcba szálló óbudai polgármesterre 31 százalékuk szavazna.

A kettejük közötti versenyt így alapvetően a nagyszámú bizonytalanok (17 százalék) és a voksukat titokban tartók (8 százalék) szavazata döntheti el. Jelentősnek mondható Katona Kálmán támogatottsága, hiszen majdnem kétszer annyian voksolnának rá (9 százalék), mint egy esetleges parlamenti választáson pártjára, az MDF-re. Ha viszont Demszky és Tarlós között lehetne csak választani, akkor a többség inkább a független jelöltet támogatná - derül ki a felmérésből.

Bár a pártok támogatottságát tekintve egyértelmű a Fidesz előnye a budapestiek körében, a helyi képviselő-választáson vagy a kerületi polgármester-választáson összességében az MSZP jelöltjei állnak jobban: a kerületekben 26 százalék szavazna az MSZP képviselőjelöltjére és 29 százalék a párt polgármesterjelöltjére, míg a Fidesz képviselőjelöltjei és polgármesterjelöltjei esetében ez az arány 24-24 százalék.

A közvélemény-kutatás alapján nem valószínű, hogy beigazolódnak a rendkívül alacsony részvételről szóló jóslatok, hiszen a fővárosiak 59 százaléka ígéri biztosra a részvételét a voksoláson.

A Gyurcsány-csomag húz lefele

Saját bevallásuk szerint a választók a döntésüket főként a jelölt eddigi teljesítményére és programjára alapozzák. A két nagy párt támogatóinak viszont eltérőek a motivációi: az MSZP-sek a múltbéli teljesítményt mérlegelik inkább, míg a Fidesz szavazóinak két leggyakoribb döntési alapja a jelölt programja és a Gyurcsány-csomag elleni voksolás.

A két cég közös felmérésében felidézi, hogy 1994 óta mindig érvényesült a "győztes mindent visz" trendje, vagyis az, hogy a tavaszi országgyűlési választásokon győztes pártok nagyobb támogatást tudtak szerezni a helyhatósági választásokon is. Igaz, a Fidesz vezette jobboldali szövetség még a győztes 1998-ban parlamenti választásokat követően sem tudta leváltani Demszkyt és többséget szerezni a fővárosban.

Megdőlhet a "győztes mindent visz" elve

A jelenlegi adatok alapján viszont úgy tűnik, hogy idén októberben a "győztes mindent visz" érvényesülése megtörik. A Gyurcsány-csomag következtében olyan mértékben megváltozott a politikai közhangulat, hogy 16 év elteltével először komoly lehetőség mutatkozik az SZDSZ-es városvezetés leváltására a budapesti önkormányzati választáson - állítják a felmérés készítői. Ugyanakkor - az országos átlaggal szemben - a budapestiek minden megszorító intézkedés és népszerűségvesztés ellenére is még mindig többen tartják alkalmasnak a miniszterelnöki posztra Gyurcsány Ferencet, mint Orbán Viktort.

A budapesti eredmények egyértelműen jelzik, hogy a fővárosban is alapvetően negatív a társadalmi közhangulat. Az ország helyzetével való elégedettség átlagértéke egy 100 fokú skálára vetítve alig 29, a lakóhely helyzetével való elégedettségé pedig 52 pont. A fővárosiak 59 százaléka véli úgy, hogy rosszul mennek a dolgok az országban, 45 százaléka van ugyanezen az állásponton Budapesttel kapcsolatban. A többség a négy évvel ezelőttihez képest hanyatlást tapasztalt, mind az ország, mind a főváros helyzetét tekintve.