Új szavazáshoz vezethet a tüntetők kitartása

Vágólapra másolva!
Bonyolult feladat elé állították a hatóságokat és jogi szakértőket a Kossuth téri kormányellenes tüntetők, amikor bejelentették, a kampánycsend ideje alatt sem akarnak hazamenni, és kulturális rendezvényként folytatnák demonstrációjukat. Nincs egyértelmű válasz arra, hogy mit kell tenni ilyen esetben, a tiltakozók maradása viszont mentőövet jelenthet a választáson vesztes politikusoknak. Megtámadhatják ugyanis a szavazás eredményét arra hivatkozva, hogy a Kossuth téren tartózkodók befolyásolták a választókat.
Vágólapra másolva!

A Kossuth téren több mint egy hete tüntetők egy része a vasárnapi választást megelőző kampánycsend idején is folytatni akarja a demonstrációt. Vasárnap Kovács Árpád moderátor beszédében például nyíltan kijelentette, hogy péntek éjfél után is folytatják a tiltakozást, mert szerinte a parlament előtt zajló megmozdulás nem kampányrendezvény, így nem tiltja a törvény. Más tüntetők azt mondták, kulturális rendezvényként folytatnák a mostani demosntrációt.

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője azonban kérdésünkre azt mondta, hogy minden kampánycsendsértő lehet, ami befolyásolja a választók voksolását ebben az időszakban. A választási iroda vezetője azt is hozzátette: a média sem számolhat be a kampánycsend idején arról, hogy mi történik a Parlament előtt, mert ezzel szintén befolyást gyakorolna a választópolgárokra.

Az [origo] által megkérdezett alkotmányjogász szerint mindenkinek az volna a legjobb, ha a választást megelőző kampánycsend idejére kiürülne a Kossuth tér. "Szombaton 0:01 perckor inkább ne legyen senki a Parlament előtt, vasárnap 19:01 perckor pedig már újra gyülekezhet, aki csak akar, akkor már lehet tovább követelni a kormány lemondását, ünnepelni a választási eredményeket vagy más politikai célokért tüntetni" - mondta Kolláth György.

Az alkotmányjogász azért tartja ezt a legtisztább helyzetnek, mert a kérdés jogilag meglehetősen bonyolult. Ha kifejezetten politikai gyűlésről van szó, ami befolyásolhatja a választókat, akkor ezt be kell szüntetni a kampánycsend idejére, tehát a tüntetőknek mindenképpen el kell hagyniuk a teret.

Ha ezt nem teszik meg, akkor viszont a rendőrség sem kényszerítheti ki a távozásukat, kampánycsendsértés címén ugyanis nem léphetnek fel a tüntetőkkel szemben. A hatóság csak akkor avatkozhatna be, ha valamilyen bűncselekmény történne, verekedés tör ki, vagy elcsípnek egy zsebtolvajt, a tiltott politikai gyűlésről pedig legfeljebb fotókat készíthet a későbbi bizonyításhoz.

Ha a Kossuth téri politikai rendezvényt nem függesztik fel a kampánycsend idejére, akkor annak az a következménye, hogy meg lehet támadni a választás eredményét arra hivatkozva, hogy az itt zajló események kihatottak a szavazásra. Erről a választási bizottság dönt, és ha beigazolódik a politikai befolyásolás - például a téren összegyűlt tömeg egy választáson induló politikus lemondását követeli - akár meg is semmisítheti a választás végeredményét, így akár új szavazásra is sor kerülhet. "Ráadásul az önkormányzati választásoknál előfordul, hogy csak pár száz szavazaton múlik a végeredmény, már csak ezért is inkább megtámadhatják" - hívta fel a figyelmet Kolláth.

Kulturális rendezvény lehetne a Kossuth téren

A kampánycsend idején is lehet azonban kulturális és más, a voksolást nem befolyásoló rendezvényeket tartani, és ehhez még csak hatósági bejelentésre sincs szükség. Csakhogy az ilyen rendezvényeknél mindenképpen kell a terület gazdájának a beleegyezése, hogy rendelkezésre bocsátja a helyszínt.

Mint megtudtuk, a Kossuth tér hivatalosan a Fővárosi Önkormányzathoz tartozik, a szükséges közterület-használati engedélyről pedig az önkormányzat Várostervezési és Városképvédelmi Bizottsága dönthet. Ha tehát a Kossuth téren zajló, most egyértelműn kormányellenes tüntetés résztvevői valóban ott akarnak maradni a kampánycsend idején is - mondjuk arra hivatkozva, hogy kulturális eseményről van szó -, akkor engedélyért ehhez a bizottsághoz kell fordulniuk.

Az [origo]-nak a bizottság elnöke, a Fidesz-MKDSZ frakcióhoz tartozó Endrédy István elmondta: kedd délutánig nem érkezett ilyen megkeresés a bizottsághoz, amely szerdán tartja utolsó ülését a választások előtt. Így ha addig nem kérnek a Kossuth téri rendezvényhez közterület használati engedélyt, akkor nemcsak politikai, de más rendezvényt sem lehet a parlament előtt tartani.

Arra a kérdésünkre, hogy vajon mi történne, ha a kormány ellen tüntetők fordulnának a bizottsághoz engedélyért valamilyen nem politikai rendezvényre hivatkozva, Endrédy István annyit közölt: "A Várostervezési és Városképvédelmi Bizottságban az MSZP-s és az SZDSZ-es tagok többségben vannak, így a szavazataikon múlna a döntés".

A bizottsági elnök még annyit tett hozzá, hogy szerinte leginkább az élet fogja eldönteni, hogy mi történik majd a Parlament előtti demonstrációval, és nem az engedélyen vagy a bizottságon fog múlni. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy ha kérnek engedélyt, és ezt nem kapják meg a szervezők egy Kossuth téri rendezvényhez, akkor viszont lehetséges a rendőrség közbelépése: a terület gazdájának kérésére eltávolíthatják a jogtalanul ott tartózkodókat.

Az "Elkúrtad"-póló is tilos

Még ha engedélyt is kapna bárki, hogy a hétvégi kampánycsend idején - nem politikai -rendezvényt szervezzen a Kossuth téren, az esemény abban a pillanatban jogsértővé válik, ha bármi történik, amit ebben az időszakban tilt a választási törvény. Péntek éjféltől tehát nem lehet egyik politikai erő mellett vagy ellene szóló beszédet mondani, a kormány lemondását követelni, nem skandálhatja a tömeg, hogy "Táncolj Feri, búcsúbuli!", ahogy a helyszínen árusított, a balatonőszödi beszédre "Ezt elkúrtad, te böszme!" feliratú póló is jogsértő lehet. Kolláth György alkotmányjogász szerint nem is kell, hogy nyíltan politikai tartalmú dolog történjen, elég, ha a politikai áthallás megvan.

"Ha a téren maradnak a kampánycsend idején, senki nem tudja garantálni, hogy nem történik valami, amire igaz, hogy "alkalmas a választók befolyásolására" - magyarázta a jogász, aki szerint akár egy elsőre semlegesnek tűnő, de mégis politikailag valamelyik oldalhoz köthető dal - például a Sárga rózsa című sláger - eléneklése is elég lehet a kampánycsend megsértéséhez. Ebben az esetben pedig máris ugyanaz a helyzet, mintha politikai gyűlésről lenne szó: megtámadható a voksolás eredménye arra hivatkozva, hogy befolyásolták a választókat a kampánycsend idején.

Gergely Zsófia