Becézett Bukták nyerték a választást

Vágólapra másolva!
Bukta Gábor lett a polgármester Mezőszemerén, míg a második Bukta Ferenc, a harmadik Bukta Mária, a negyedik pedig Bukta Lajos lett, akik - mint megtudtuk - nem rokonai egymásnak. A képviselő-testületi választáson sikerrel szerepelt Bukta Imre Művész és Bukta Sándor Vizes is, a Hegymászó és Ica Néni viszont nem kapott elég szavazatot.
Vágólapra másolva!

Az 1400 lakosú Heves megyei Mezőszemerén Bukta Gábor polgármesteri székéért a falu első embere mellett három névrokona szállt ringbe, végül is eredménytelenül: Bukta Ferenc, Bukta Mária és Bukta Lajos. A kilenc képviselői helyért versenybe indult három Jakab vezetéknevű helyi lakos is - mint megtudtuk, e két vezetéknév (abból is leginkább az előbbi) uralja már évszázadok óta a települést.

Nem süteményről kapták nevüket

Érdeklődésünkre a 62 százalékos eredménnyel magabiztos győzelmet arató polgármester elmondta, a lakosok közül úgy 200-300 lehet Bukta a községben. "Természetesen mindenkinek van ragadványneve, például Olajos annak, akinek valamikor volt olajfűtője" - ad példát a névadásra a község első embere, aki elárulta: őt Vargának hívják a falban, mert a családja valamikor "bőrös" volt.

"Volt itt valamikor régen egy felmérés, ami azt mutatta ki, hogy a Bukta egykor Gukta lehetett. Eszerint az itteni Bukták ősei Indiából származnak" - felelte kérdésünkre a település vezetője, aki ezzel nyilvánvalóvá tette: nem a kelt tésztából készült lekváros süteményről kapták a nevüket.

A képviselői helyekért indulók - a polgármesterrel ellentétben - már nem fogták vissza magukat, ragadványnevüket feltüntették a hivatalos szavazólapon, és így szerepelnek az Országos Választási Iroda honlapján is. Bukta Imre Művész és Bukta Sándor Vizes mellett Kollár Lajos Hegymászó és Csák Lajosné Ica Néni is szerepelt a papíron. Mint egy helybélitől megtudtuk: "A Munkácsy-díjas festőművész mellett a másik személy a gazdája a vízháznak és az egész falu vízvezetékének."

"Ez mind semmi"

Csák Lajosné Ica Néni az [origo]-tól tudta meg - három nappal a választás után -, hogy 4,8 százalékot szerzett a vasárnapi önkormányzati választáson, bár arról már értesült korábban, hogy ha egy hajszállal is, de lemaradt a képviselőségről. "Pedig a szavazólap mindenki számára világossá tette, hogy én vagyok az, a mindenki Ica nénije" - közölte a telefonban a nyugdíjas tanítónő, miután lehalkította a szobában a rádiót.

Mint az idős hölgy elárulta, így már nem tudja megvalósítani elképzeléseit, pedig korábban már tizenkét évig "szolgálta a közt, négy évig tanácstagként, aztán képviselőként". Elárulta, "azt tervezte, hogy vesz egy nagy vastag füzetet, feltérképezi a falut, jön-megy, viszi a problémát, és hozza a megnyugtatást".

A sok Buktát firtató kérdésünkön jót nevetett az idős asszony. "Ez mind semmi. Hatvanhétben, mikor ideköltöztem, a falu hetven százalékát Buktának hívták" - idézte fel, és azt is elmondta, hogy a maradék 30 százalék pedig négyféle vezetéknevet volt, egyikük a Jakab volt. Szerinte akkor mindenkinek volt beceneve, még annak is, aki ritkább vezetéknévvel rendelkezett. Ica Néni anyósát például Bukta Franciska Sarkasnak hívták a faluban, míg az apósát Németh Antal Hékámnak szólították - emlékezett vissza első férje szüleire a néni.

Lencsés Csaba