Már részleteket is közölt reformjairól Molnár Lajos

Vágólapra másolva!
Megszűnik az ingyen gyógyszer, az orvosoknak büntetést kell fizetniük, ha indokolatlanul drága gyógyszert írnak fel - többek között ezeket tartalmazza az a kormány által elfogadott javaslat, amelynek célja a gyógyszerkiadások lefaragása. A kormány szerdán még két további az egészségügyi reformmal kapcsolatos törvényjavaslatot fogadott el: a szabad patikaalapításról és az egészségbiztosítási felügyelet létrehozásáról. A javaslatokat támadja a Fidesz, az orvosi kamara és a hazai gyógyszergyártók is.
Vágólapra másolva!

Három, az egészségügy átalakításáról szóló törvényjavaslatot fogadott el szerdán a kormány. A gyógyszergazdaságosságról, a patikákról, a biztosítási felügyeletről szóló törvényjavaslatokat pénteken nyújtják be az Országgyűlésnek - jelentette be sajtótájékoztatóján Molnár Lajos egészségügyi miniszter.

Adó a gyártóknak, szankció az orvosoknak

A gyógyszergazdaságossági törvény célja az állami gyógyszerkiadások - idén ez 400 milliárd forint - visszafogása. Ennek érdekében a gyógyszergyártóknak a bevételük egy részét a jövőben be kell fizetniük az államnak. Azt, hogy ez hány százalék lesz, Molnár Lajos egyelőre nem kívánta elárulni, mindössze annyit mondott, hogy 10 és 20 százalék között lesz ennek az aránya.

A gyártók úgy mentesülhetnek ennek befizetése alól, ha termékeik árát egy meghatározott összegre csökkentik, és azokat legalább 3 évig ezen az áron forgalmazzák. A tárca vezetője szerint az új törvénnyel végre egységes, kiszámítható rendszer alakul ki, így a támogatások arányát nem a gyártókkal folytatott eseti alkuk határozzák majd meg.

A gyógyszerkassza féken tartása érdekében a gyártók mellett az orvosok felelőssége is nő. Amennyiben az orvos szakmailag indokolatlanul túllépi a támogatásra fordított keretet, akkor a biztosítónak lehetősége lesz szankcionálni. A törvény ezzel azt akarja kikényszeríteni, hogy az ugyanolyan hatóanyagú készítmények közül az orvosok az olcsóbbat írják fel.

A betegek szempontjából a legfőbb változás az lesz, hogy megszűnik az ingyen gyógyszer, vagyis minden készítményért kell fizetni a jövőben. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által eddig 100 százalékosan támogatott gyógyszereknél 300 forintos térítési díjat számolnak fel.

Korlátlan patikaalapítás

A gyógyszerforgalmazásról szóló törvény megszünteti a patikaalapítás korlátait. Jelenleg Magyarországon ugyanis csak bizonyos feltételek teljesülése esetén - ötezer lakosonként, a már meglévő gyógyszertáraktól meghatározott távolságra - lehet új patikát nyitni. A kormány által elfogadott javaslat szerint, ha az új patikák 3 évig vállalnak bizonyos többletszolgáltatást - hosszabb nyitvatartási idő, házhoz szállítás fekvőbetegekhez, vény nélküli gyógyszerek internetes rendelésének biztosítása -, akkor azonnal megnyílhatnak.

Tiltakoznak a gyógyszergyártók

A Magyarországi Gyógy- szergyártók Országos Szövetségének (Magyosz) szerdai közle- ménye szerint a kormány tervezett intézkedései indokolatlanul sújtják a hazai gyógyszeripart, amely 2005-ben összes- ségében 57 milliárd forint adót és járulékot fizetett. A Magyosz tiltakozik az ellen is, hogy az egész- ségügyi miniszter anélkül terjesztette a kormány elé a törvénytervezet-csomagot, hogy azt bármely módon egyeztette volna a Magyosz-szal.

A törvény lehetővé teszi azt is, hogy bizonyos recept nélkül kapható gyógyszerek - például fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók - a patikákon kívül kaphatóak legyenek például hipermarketekben és benzinkutaknál is. A jogszabály ezt azonban feltételhez köti majd: külön engedély kell hozzá, a gyógyszert a többi árutól elkülönítve kell tárolni, valamint fiatalkorúaknak nem lehet gyógyszert eladni.

A kisebb patikák fennmaradása érdekében pedig a nagy bevétellel rendelkező gyógyszertáraknak szolidaritási adót kell fizetniük. Molnár Lajos elmondta: a szolidaritási díj a bevétel 1 százalék lesz.

Mikola: Csendőrség lesz a felügyelet

Mikola István, az egészségügyi bizottság fideszes alelnöke felháborítónak nevezte, hogy az orvosokat anyagilag tennék felelőssé a gyógyszerkeret túllépéséért. Szerinte ez veszélyezteti az ellátás biztonságát. Az ellenzéki politikus kifogásolta azt is, hogy a kormány a gyógyszerpiaci szereplőkkel nem egyeztetett a törvényjavaslatok benyújtása előtt, ami ellentmond a magyar szabályozásnak.

Mikola István nehezményezte a térítésmentes gyógyszerek megszüntetését is. A fideszes politikus kifogásolta, hogy a biztosítási felügyeletben nem kapnának szerepet maguk a járulékfizetők. "Ez egy csendőrség lesz, amelyik majd fejbe vágja az orvost, ha nem úgy mozog, ahogy szeretnék" - mondta az MTI-nek a Fidesz egészségpolitikusa.