Gyorshajtást is megúszhatnak a képviselők

Vágólapra másolva!
Két képviselőt is elkaptak a rendőrök az utóbbi időben gyorshajtás miatt, de egyelőre egyiküknek sem függesztették fel a mentelmi jogát, így megúszhatják az ügyet. Meggyes Tamás 40 helyett 84-el ment egy vasúti kereszteződésben, Salamon László pedig 30-as táblánál hajtott 58-cal.
Vágólapra másolva!

Gyorshajtáson kaptak két parlamenti képviselőt is az utóbbi időben. Mentelmi jogáról azonban sem Salamon László (KDNP), sem Meggyes Tamás (Fidesz) nem mondott le, így egyiküket sem tudták megbüntetni egyelőre, pedig a jelentős sebességtúllépés miatt mindkettejük jogosítványát bevonhatná a rendőrség - a pénzbírság mellett.

Meggyes Tamás képviselő, Esztergom polgármestere azt mondta, egy lakott területen kívüli vasúti kereszteződésen a megengedett 40 helyett 84-el hajtott át, emiatt kérte az ügyészség mentelmi jogának felfüggesztését. Hozzátette: nem ismerte azt a szabályt, ami szerint vasúti kereszteződésnél, országúton csak 40-el lehet áthajtani, ezért lépte túl a sebességkorlátozást.

Elmondása szerint mivel az önkormányzati választási kampányra koncentrált az elmúlt hetekben, egyszerűen elfelejtette megnézni a rendőrségtől kapott levelet, amelyben azt kérdezték, lemond-e mentelmi jogáról. Ezért meglepődött, amikor a parlamentben értesült arról: mentelmi jogának felfüggesztését kérték a hatóságok.

A mentelmi bizottság az Országgyűlésnek azt javasolta: függesszék fel a képviselő mentelmi jogát az ügyben. Meggyes az [origo]-nak azt mondta, gondolkodni fog azon, hogy lemondjon-e erről. Kérdésünkre: igazságosnak tartaná-e a mentelmi joggal nem rendelkezőkkel szemben, ha megúszhatná a büntetést, azt mondta, ebben az esetben méltányos lenne, ha megbüntetnék.

Salamon Lászlónak (KDNP) is hasonló esete volt a hatóságokkal: egy 30-as táblánál mérték be a rendőrök, amikor 58-cal ment autójával. Nem mondott le mentelmi jogáról és végül sem a mentelmi bizottság, sem a parlament minősített többsége nem támogatta a mentelmi jog felfüggesztését az eset miatt.

Salamon esetében ugyanis a rendőrség eljárási hibát követett el: úgy bírságolták volna meg a gyorshajtás miatt 30 ezer forintra, illetve akarták bevonni négy hónapra a jogosítványát, hogy előtte nem kérték az Országgyűléstől mentelmi joga felfüggesztését. A mentelmi bizottságnak az üggyel kapcsolatos jegyzőkönyve szerint a rendőrség elismerte a hibát. Később azonban - a jogszabályoknak megfelelően - az ügyészség kérte a parlamenttől a mentelmi jog felfüggesztését, de a rendőrség eljárási hibája miatt erre nem került sor.

Salamon László az [origo] megkeresésére nem akart az üggyel kapcsolatos kérdésekre válaszolni. A mentelmi bizottsághoz eljuttatott nyilatkozata szerint azzal érvelt mentelmi joga mellett, hogy a gyorshajtást a helyszínen intézkedő rendőrök előtt elismerte, ők kirótták a bírságot, ezt elfogadta. Amikor a rendőrök egy csekket akartak átadni neki, kiderült, hogy országgyűlési képviselő. Az intézkedő rendőrök azt mondták, hogy így teljesen más a helyzet és nekik kötelességük feljelenteni .

A jegyzőkönyv szerint azt sérelmezte Salamon, hogy az ügyet nem a helyszínen zárták le, hanem azt feljelentéssel továbbvitték, holott a szabálysértést ő itt elismerte és a kiszabott bírságot is elfogadta, csekken befizette volna.

Korábban törvényjavaslatot dolgozott ki a kormány, amelynek értelmében a szabálysértési ügyekben - a gyorshajtás mellett a szondáztatás tartozott volna például ide - nem bújhattak volna mentelmi joguk mögé a képviselők. A parlament végül nem fogadta el a változtatást, így maradt minden a régiben.

A mentelmi bizottság honlapján elérhető adatok szerint ebben a ciklusban nem volt más hasonló eset a testület előtt, az előző ciklusban Kosztolányi Dénes (Fidesz) mentelmi jogát függesztették fel ittas járművezetés miatt. Közlekedési szabálysértés miatt korábban, az 1998-2002 közötti parlamenti ciklusban Szabó Lukács független képviselőnek viszont nem függesztették fel a mentelmi jogát. Ezt megelőzően pedig az 1990-94 közötti parlamenti időszakban István József (FKGP) kerülhette el a bírságot: gyorshajtás miatt kérték mentelmi jogának felfüggesztését, de ezt a parlament nem szavazta meg.

Előfordult az is, hogy azonnal, a helyszínen lemondott mentelmi jogáról a képviselő: így járt el Medgyasszay László kereszténydemokrata képviselő, aki szabályos előzés közben elütött egy motorkerékpárost idén szeptemberben.

Korábban, még 2005-ben Lamperth Mónika belügyminiszterként felvetette: módosítsák a mentelmi jogot szabályozó törvényt, hogy a közúti ellenőrzésekkor a képviselők mentelmi jogukra hivatkozva ne tagadhassák meg az intézkedést. Akor azzal indokolta a tárca a javaslatot, hogy a törvény szavai és szelleme szerint a mentelmi jog mindenekelőtt nem privilégium, hanem a képviselői munka zavartalanságát szolgálja. "A közúti közlekedés azonban nem a törvényhozás színtere, egy joggal vitatható helyzetben pedig nem lehet áttörhetetlen mentsvár a képviselői mentelmi jog" - állt a közleményben. Ebből a tervből sem lett azonban semmi.

Komáromi Gergely