Betiltottak egy fahéjas gabonapelyhet

Vágólapra másolva!
Uniós riasztásra kivontak a forgalomból egy fahéjas gabonapelyhet, melyet itthon egyetlen áruházlánc árusított. A gabonapehely a megengedettnél jóval többet tartalmazott egy olyan természetes anyagból, amely nehezíti a véralvadást, nagy mennyiségben pedig májkárosító hatású lehet. Szakemberek szerint egyéb fahéjas termékekből is ajánlatos mértékletesen fogyasztani.
Vágólapra másolva!

Uniós riasztásra kellett kivonni a forgalomból a Little Man Zimitinos nevű gabonapelyhet, mert egy külföldön elvégzett vizsgálat szerint a megengedettnél tizenkétszer többet tartalmazott egy természetes anyagból, a kumarinból. Ezt a gabonapelyhet itthon csak egyetlen áruházlánc üzleteiben lehetett megvásárolni.

A kumarin nehezíti a véralvadást, nagy mennyiségben pedig májkárosító hatású lehet. Ezt az anyagot nem direkt adták hozzá a gabonapehelyhez, hanem a fahéj természetesen tartalmazza.

A kimutatott mennyiség jóval több a megengedettnél, de a határértéket ebben az esetben olyan szigorúan határozzák meg, hogy a százszorosa se okozhasson károsodást - mondta az [origo]-nak dr. Szeitzné dr. Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal főigazgatója. Ez azt jelenti, hogy a betiltott gabonapehelyből naponta több tíz kilogrammot kellene megennie valakinek ahhoz, hogy károsodást okozzon.

Az uniós figyelmeztetés hétfőn érkezett Magyarországra, azóta az összes ilyen gabonapehely lekerült az áruházak polcairól - mondta a hivatal vezetője.

Árthat a sok fahéj

Az üzletekben árusított fahéj kumarintartalmát eddig nem vizsgálták. A jövőben azonban elképzelhető, hogy folyamatosan ellenőrizni fogják, ezen a javaslaton már dolgozik egy uniós tudományos bizottság.

Többféle fahéj létezik, ezek közül a ceyloni fahéj kevesebb kumarint tartalmaz, ez teljes biztonsággal használható. A cassia-fahéj tartalmaz nagyobb mennyiségben kumarint, ezért ezt csak kis mennyiségben szabad használni - derül ki a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal összeállításából.

A napi tolerálható fahéjmennyiséget még nem határozták meg, ezért a problémák elkerülésének a legegyszerűbb módja mértékletesen fogyasztani a magas fahéjtartalmú élelmiszerekből. A német élelmiszerbiztonsági hivatal vizsgálata szerint kisgyerekeknek napi egy-két fahéjas csiga elfogyasztása még biztonságos. Felnőttek ugyanebből akár 15 darabot is megehetnek.