Lepattant telefon véd a támadás ellen

Vágólapra másolva!
Elszaporodtak az olyan esetek, amikor gyerekektől lopnak, illetve rabolnak el mobiltelefont és mp3-lejátszót. Általában az iskolák környékén veszik körbe a gyerekeket, akiket arra kényszerítenek, hogy adják oda értékes berendezéseiket. A rablók többnyire maguk is fiatalok. Akad, aki a támadást úgy előzi meg, hogy összekarcolódott, régi mobilt használ, az iskolán belüli lopásokat pedig bérelhető, számzáras szekrényekkel próbálják megakadályozni.
Vágólapra másolva!

A diákoktól 90 százalékban mobiltelefont és mp3-lejátszót lopnak, illetve rabolnak el, a készpénzes lopások háttérbe szorultak - mondta az [origo]-nak az elmúlt évek statisztikai adatai alapján Topa Zoltán, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársa. 2004-ig folyamatosan növekedtek az ilyen jellegű bűncselekmények, 2005-ben kisebb csökkenés volt tapasztalható, valószínűleg a térfigyelő kameráknak köszönhetően.

A rablásokat leggyakrabban az iskolák környékén követik el azt követően, hogy kifigyelik, amint a gyerekek egymásnak mutogatják értékes mobiljaikat, lejátszóikat. A rablók szóban megfenyegetik a gyerekeket, és elveszik értékeiket, arra ritkán kerül sor, hogy bántanák őket, a kést többnyire fenyegetésképpen veszik elő.

Iskolából hazafelé menet támadtak rá egy nyolcadikos fiúra is, akinek édesanyja nyilatkozott az [origo]-nak. A kispesti iskola diákjai többen mentek együtt hazafelé, amikor egy másik, náluk alig néhány évvel idősebbekből álló társaság megszólította őket, hogy a pontos idő felől érdeklődjenek. "A fiam rögtön elővette a mobilját, hogy megnézze rajta az órát" - mesélte az édesanya. Nem sokkal később, miután a diákok elbúcsúztak egymástól, a nyolcadikos fiút körülvette a korábban feltűnt társaság és arra kényszerítették, hogy adja oda a mobiltelefonját. Miután ezt gyorsan meg is tette, nem bántották, csak átkutatták, hogy mp3-lejátszó esetleg nincs-e nála.

"Lelkileg nem viselte meg az eset, azt viszont megfogadta, hogy drága telefont többet nem szeretne" - mondta az édesanya. Az ellopott telefon ugyanis egy 100 ezer forintos készülék volt, a fiatalember most viszont inkább egy régi, törött előlapos mobilt használ. Az eset lassan egy évvel ezelőtt történt, a nyomozás azóta nem zárult le, annyi viszont már kiderült, hogy nem egyedi esetről volt szó, valószínűleg ugyanez a társaság más gyerekektől is lopott azon a környéken. A diáktól egyébként nem is egyszer loptak: nemrégen az edzés idejére az öltözőbe akasztott táskájából is ellopták értékesebb holmijait.

"Nagyon gyakori, hogy a gyerekeket ért utcai támadások elkövetői maguk is gyerekek. Ráadásuk sokszor 14 év alattiakról van szó, akik nem büntethetők, ezért azt a példát erősítik a gyerekekben, hogy ilyen fiatalon következmények nélkül támadhatnak társaikra" - mondta az [origo]-nak a VIII. kerületi Vajda Péter Általános Iskola igazgatója. Ebben az iskolában nem jellemző, hogy elvennék egymástól a gyerekek a mobiljaikat, az viszont igen, hogy ottfelejtik valahol, és mire érte mennek, már csak a telefon hűlt helyét találják - mondta Szontagh Pál iskolaigazgató.

Az iskolában mégis úgy döntöttek, hogy zárható, postafiókszerű szekrényeket szerelnek fel, ahová a gyerekek bezárhatják értékeiket. A számzáras szekrényeket egy erre specializálódott cég szereli fel, a szülők a cégtől bérlik a tárolókat havi 500 forintért, vagyis a szekrények biztosítása az iskolának semmilyen költséggel nem jár. Mivel a szülők részéről nagy volt az érdeklődés, az egyenként zárható szekrényeket hamarosan felszerelik - mondta a Vajda Péter Általános Iskola igazgatója.

Januártól a BRFK munkatársai 13-14 iskolát keresnek fel, ahol a szülőket látják el tanácsokkal. Elsősorban a leginkább érintett kerületek iskoláiba látogatnak, melyek a III., IV., V., VI. és XIII. kerületben vannak.

Tiefenthaler Eszter