Szonda: kissé javult a közhangulat

Vágólapra másolva!
Pár százalékos javulást mutat a kormányzás megítélése az összes megkérdezett körében, ám továbbra is éles az ellentét a két legnagyobb párt hívei között - derül ki a Szonda Ipsos felméréséből, amelyet a Népszabadság ismertet. A kutatás szerint ha most lennének választások, a Fidesz 32, az MSZP 25 százalékra számíthatna, de az emberek 34 százaléka nem szavazna.
Vágólapra másolva!

Történelmi hullámvögy követte a közhangulatban az elmúlt hónapok eseményeit - írja a Népszabadság a Szonda Ipsos november közepi közvélemény-kutatása alapján. A felmérés szerint arra a kérdésre, hogy jó, vagy rossz irányba mennek-e a dolgok Magyarországon, a jelentős többség - 72 százalék - negatívan nyilatkozott. Hasonlóan negatív, de javuló tendenciát mutatnak a gazdasági várakozások. Eszerint 14-15-ről 18 százalékra nőtt a javulást feltételezők, és 61-62-ről 57 százalékra csökkent a romlást várók aránya.

Az események a politikai véleményeket is polarizálták, az egyes oldalak támogató körében drámaian - 80 százalékosra - nőtt a másik oldalt hevesen elutasítók aránya. Ez is javuló tendenciát mutat a felmérés szerint. Az MSZP-szimpatizánsok körében jelenleg 72, a a Fidesz hívei körben pedig 73 százalék utasítja el a másik pártot.

Az MSZP közben túllendült a szeptemberben mért népszerűségi mélyponton, és 22-ről 25 százalékra nőtt támogatottsága, legfőképpen az az ötvenes korosztályban, az alacsony iskolázottságúak és a diplomások , valamint a Budapesten és a nagyvárosokban élők körében. Látványosan nőtt az MSZP erejébe vetett hit, 40-ről 50 százalékra emelkedett egy mostani választási győzelemben bízók aránya.

Az MSZP-szimpatizánsok javuló optimizmusát mutatja az is, hogy míg egy hónapja még 45 százalékuk vélte úgy, hogy rossz irányba mennek a dolgok, most már csak 32. A Fidesz táborában azonban 90 százalékos ez a vélekedés.

A kutatásból kiderül, hogy ha most lennének a választások, akkor a Fidesz 32, az MSZP pedig 25 százalékos eredményt érne el. Az MDF és az SZDSZ 3-3, a többi párt egy százalék korüli szavazatot kapna. Az összes megkrédezett 34 százaléka azonban feltehetően nem szavazna - olvasható a Népszabadságban.