Újradátumoztak rengeteg lejárt terméket

Vágólapra másolva!
Már négy élelmiszerraktár működését függesztették fel Törökbálinton szabálytalan csomagolás miatt. Az ellenőrök az elmúlt napokban bukkantak rá az óriásraktárakra, ahol már nem fogyasztható termékeket csomagoltak és dátumoztak át.
Vágólapra másolva!

Három újabb törökbálinti élelmiszerraktárban találtak szerdán szabálytalan csomagolású és hamisított dátumú árukészletet a hatósági ellenőrök - közölte a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás vezetője. Így összesen már négy logisztikai központ működését függesztették fel - számolt be Virsinger György.

Kedden bukkantak rá az ellenőrök egy törökbálinti óriásraktárra, ahol nagy mennyiségben csomagoltak át lejárt szavatosságú termékeket. A helyszínen lemosásra alkalmas acetont, számítógépet, nyomtatót találtak, ezek segítségével dátumoztak át - valószínűleg már hetek óta - olyan élelmiszereket, amelyek már nem voltak fogyaszthatók. Elsősorban különféle lekvárokat, csokoládékat, húsos tésztákat, sonkákat tett ilyen módon ismét forgalmazhatóvá egy Magyarországon bejegyzett, külföldi tulajdonú kereskedelmi cég, amely az ország minden részében forgalmazta árukészletét.

A fokozott vizsgálatok már péntek óta tartanak a raktárvárosban, ennek során találtak egy illegális tojáscsomagolót is, ahol egymillió Németországból származó tojás engedélyét hamisították meg. Mivel nem lehet nyomon követni, honnan származik az árukészlet és mi az eltarthatósági ideje, elrendelték az egymillió tojás megsemmisítését, akárcsak a más raktárakban talált tejtermékekét, lekvárokét, csokoládékét.

Az ideiglenesen bezárt raktárakhoz a nap során újabb öt kamion érkezett Olaszországból, Lengyelországból, Németországból, ezeket nem engedték be az üzem területére. Pest megye más területéről további szakembereket rendeltek át Törökbálintra, így most összesen húsz állatorvos végzi folyamatosan az élelmiszer-biztonsági vizsgálatokat.

Ezeknél a szabálytalan csomagolású cikkeknél nem lehet pontosan tudni, mikor járt le a szavatosság, ám a tapasztalat szerint a hamisítók általában ügyelnek arra, hogy ne a legrosszabb minőségű áruk kerüljenek forgalomba, így ugyanis kisebb a lebukási veszély - magyarázta Virsinger György. Így is előfordulhat azonban, hogy a lejárt szavatosságú termékekben olyan baktériumképződés vagy kémiai bomlási folyamat indul meg, amely esetenként panaszokat okozhat a fogyasztóknál. A rendőrség rossz minőségű áru forgalomba hozatala miatt indított büntetőeljárást.

Az ellenőrzések tovább folytatódnak, a következő napokban újabb hűtőházakban, fagyasztóraktárakban várhatók szigorú állat-egészségügyi vizsgálatok. Elrendelték a megtalált szabálytalan csomagolású élelmiszerekből a már szétküldött készletet visszavonását is: 27 oldalon keresztül sorolja fel az élelmiszer-ellenőrző szolgálat azt a több száz olyan áruházat, üzletet, ahol a polcokról kell leszedni ezeket a termékeket.