Bíznak a késlekedő államban a sérültek

Vágólapra másolva!
Kilenc hónapba telt a kormánynak, mire új javaslatot készített a középületek akadály-mentesítésére, a korábbi tervezetet ugyanis a köztársasági elnök még márciusban visszadobta. A kormány ugyan csak három évvel - 2010-re  - hozta előre az összes épület átalakításának határidejét, de ezt már a mozgássérültek érdekképviselete elfogadhatónak tartja.
Vágólapra másolva!

A mozgáskorlátozottak civil szervezete szerint végre van esély arra, hogy megvalósuljon a középületek akadály-mentesítése. A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) szerint a kormány által december 21-én benyújtott törvényjavaslat reális határidőt tűzött ki, ráadásul az átépítésekre forrásokat is elkülönített.

Hegedűs Lajos, a MEOSZ elnöke azt mondta, az új tervezet előnye, hogy az összes intézményre 2010. december 31-i határidő vonatkozik. A korábbi javaslatok ugyanis az önkormányzatok által fenntartott intézményekre jóval távolabbi határidőket szabtak ki, ami azért okozott problémát, mert a több tízezer közintézmény jelentős többségét az önkormányzatok tartották fenn.

A MEOSZ elnöke pozitív lépésnek tartja azt is, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervben külön forrásokat képeztek az ehhez szükséges beruházásokhoz. Korábban ugyanis a pénzszűke is nehezítette az átépítések megkezdését.

Az 1998-ban elfogadott esélyegyenlőségi törvényben eredetileg az volt, hogy 2004-ig kell a közintézményeket a mozgáskorlátozottak számára is megközelíthetővé tenni. A határidő lejártáig azonban az épületeknek csak a harmadát akadály-mentesítették. A csúszást nehezményezte többek között Sólyom László köztársasági elnök is.

Az államfő azt kifogásolta, hogy az Országgyűlés által tavaly elfogadott tervezet az állami intézmények számára 2010-ig, az önkormányzatok által fenntartott intézményeknek pedig 2013-ig adott volna határidőt. Sólyom László úgy vélte, hogy a határidő ilyen kitolása aránytalan és méltatlan lenne, és jelentősen hátráltatná a fogyatékkal élők társadalmi integrációját. A köztársasági elnök ezért tavaly márciusban megfontolásra visszaküldte a törvényt az Országgyűlésnek.

Közben a MEOSZ több olyan intézmény ellen indított próbapert, amelyikben a 2004-es határidőig nem végezték el az akadálymentesítést. A 13 próbaperből eddig 7 esetben hoztak ítéletet, ezeket kivétel nélkül a MEOSZ nyerte meg. A beperelt intézmények (martonvásári önkormányzat, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Fővárosi Kerületek Földhivatala) elismerték felelősségüket, és vállalták, hogy 2010 előtt a mozgáskorlátozottak számára is megközelíthetővé teszik az épületeket.

Szabó András