Kicsapta a biztosítékot a sokezres HÉV-bérlet

Vágólapra másolva!
Demszky Gábor főpolgármesterhez, a BKV-hoz és a gazdasági tárcához fordultak többen a HÉV-bérletek árának többszörösére emelése miatt. A tiltakozók között van Pest megye önkormányzata, a Fidesz és egy önkormányzati szövetség is. Azt mondják, a BKV nem egyeztetett az érintettekkel az áremelésről, a cég viszont azzal érvel, hogy a tavalyi jogszabálymódosításokból következik a drágulás.
Vágólapra másolva!

Január elsejétől a BKV mindenhol árat emelt, de leginkább a HÉV-re váltható tanulóbérletek ára nőtt. Míg tavaly Budapest közigazgatási határán kívül öt kilométeres távolságra 437 forintba került a tanulók bérlete, addig ez január 1-jétől 1290 forint lett. Ha egy diák Budapesttől 20 kilométeres távolságra utazik, akkor 7350 forintos bérletet kell vásárolnia, míg tavaly ugyanezért a bérletért 1748 forintot fizetett.

A legdrágább olyan HÉV-bérlet, amellyel Budapest közigazgatási határain kívül 25 kilométerre is lehet utazni, havonta 19 440 forintba kerül, egy ugyanilyen távolságig érvényes bérlet a diákoknak pedig 8820 forintba kerül havonta. A diákokat sújtó áremelésen kívül megszűnik a nyugdíjasok kedvezménye is a HÉV-bérletekre és -jegyekre.

Ez ellen legutóbb Gémesi György, Gödöllő polgármestere tiltakozott a Magyar Önkormányzatok Szövetségének nevében. Gémesi "felháborítónak és elfogadhatatlannak tartja, hogy a BKV megszüntette a nyugdíjas-diák kedvezményeket a HÉV teljes vonalán" - olvasható a szervezet közleményében. "Mindezt úgy tették, hogy az érintett településeket erről előzetesen nem tájékoztatták, és így még esélyt sem adtak a tárgyalásokra" - teszik hozzá.

Gémesi Demszky Gábor főpolgármesternek írt levelet az ügyben, akitől azt kéri, függessze fel az áremelésről szóló rendelkezéseket. Hétfőn szintén a HÉV-menetjegyek miatt a Fidesz a gazdasági tárcától kérte, tegyen valamit, a Pest Megyei Önkormányzat pedig egyenesen a BKV-től.

A Pest Megyei Önkormányzat egyik név nélkül nyilatkozó munkatársa szerint velük sem egyeztetett a BKV az áremelésről, holott az a megyében négyszázezer embert érint. Közülük százhúszezren naponta ingáznak Budapest és lakóhelyük között, és csaknem felük HÉV-vel utazik. A megyei önkormányzat elfogadhatatlannak tartja, hogy akár ötszörösére emelkedik a diákok bérletára, szerintük ezt a terhet sok család nem bírja majd el - közölték az [origo] érdeklődésére.

A BKV-t láthatóan érzékenyen érintette az ügy. Egy keddi, más témában tartott sajtótájékoztatón külön felhívták a figyelmet, hogy a HÉV-bérletekről senki ne tegyen fel kérdést. Később aztán az [origo]-hoz írásban eljuttatott reakciójukban a Fővárosi Közgyűlés decemberi döntéseire hivatkoznak, illetve arra, hogy tavaly megváltoztak a jogszabályok.

A cég szerint az új rendeletek értelmében a HÉV-vonalak a vasúti kategóriába kerültek, és hasonló történt a közigazgatási határt átlépő autóbuszokkal is: azok a távolsági buszokkal vannak mostantól egy besorolásban. Az új kategóriák miatt változott a tarifarendszer is, mostantól a HÉV-bérleteket kizárólag a közigazgatási határokon kívüli szakaszokra lehet váltani, a korábbi tagolástól eltérően 5 km-es szakaszok szerint.