Patikusok partizántervei miatt szigorít a kormány

Vágólapra másolva!
A korábbiaktól eltérően a gyógyszergyártók nem szólhatnak bele abba, hogy készítményeiket patikán kívül is lehessen árulni - döntött hétfőn az Egészségügyi Misztérium. A tárca a szigorítást azzal indokolta, hogy állítása szerint a gyógyszerészek meg akarták fúrni a patikán kívüli árusítást. Így több olyan gyártó is visszavonult, amely korábban jelezte, hogy engedélyezi termékei patikán kívüli árusítását. A patikusok a bojkottot tagadják, néhány önvédelmi akciót viszont elismernek.
Vágólapra másolva!

Több gyógyszertár meg akarta akadályozni a gyógyszertárak patikán kívüli forgalmazását - írta hétfői közleményében az Egészségügyi Minisztérium. A tárca szerint a gyógyszerészek úgy akarták megfúrni a patikán kívüli forgalmazást, hogy a gyógyszertárakból kikerülő orvosságokat nem akarták árulni és ajánlani a betegenek.

A minisztérium szerint ezért több olyan gyártó is meghátrált, amely korábban jelezte, hogy engedélyezik termékeiknek patikán kívüli árusítását. A tárca ezt úgy akarta megakadályozni, hogy hétfőn módosította az erről szóló rendeletet. A jövőben így már nem kell a gyógyszergyártó jóváhagyása ahhoz, hogy a cég által gyártott terméket a benzinkutaknál és a hipermarketekben is lehessen forgalmazni.

A Magyar Gyógyszerész Kamara az [origo]-nak tagadta azt, hogy a patikusok bojkottálni akarta volna azt a 286 készítményt, amely kikerült a patikákból. Hávelné Szatmári Katalin, a kamara alelnöke azt viszont elismerte, hogy néhány patikus a kamara belső fórumán felvetette, hogy valószínűleg nem fogja ajánlani a betegeknek azt a készítményt, amely a szomszéd benzinkútban is kapható lesz. A kamara alelnöke hozzátette: ez egyszerű önvédelmi reakció, a liberalizáció következménye. A kamara visszautasította azt is, hogy emiatt hátráltak volna meg gyártók, Hávelné szerint nonszensz azt képzelni, hogy a nemzetközi gyógyszergyártókat a patikusok irányítják.

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint a Bayer Hungária, a Sanofi Aventis, a Richter Gedeon és a Béres gondolta meg magát. A Béres Gyógyszergyárnál az [origo]-nak elmondták: valóban visszavontak a gyógyszertáron kívüli forgalmazásból tíz készítményt. Hozzátették: ezt azonban nem a patikusok ellenállása miatt tették, hanem mert anyagilag nem érte volna meg a cégnek. A Richter ugyancsak szeretné visszavonni termékeit. Beke Zsuzsanna, a Richter kommunikációs vezetője hozzátette: végleges döntés korábban sem volt, csak mérlegelték a patikán kívüli árusítás lehetőségét. Arra a kérdésre, hogy a tárca rendeletére hogyan fognak reagálni, mindkét cégnél azt válaszolták: egyelőre kivárnak.

A kormány az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) honlapján január 4-én hozta nyilvánosságra azoknak a készítménynek a nevét, amelyeket patikákon kívül - jellemzően benzinkutakon és hipermarketekben - is meg lehet majd vásárolni. A patikákon kívül többek között gyulladáscsökkentőket, fájdalomcsillapítókat, orrcseppeket, aranyér, tyúkszem elleni kenőcsöket és vitaminokat lehet majd kapni.

A kormány a patikán kívüli árusítást azzal indokolta, hogy kevés az éjjel is nyitva tartó gyógyszertár. Több hátrányos helyzetű körzetben pedig gyakran nem is éri meg gyógyszertárat működtetni. Az elképzelés bírálói szerint azonban egészségügyi kockázatai is lesznek annak, ha nem hozzáértő patikusok árulják a gyógyszereket, hanem bárki hozzájuk férhet.

Szabó András