Vágólapra másolva!
Gyurcsány Ferenc szerint két hónapon belül eldönti a kormány, hogy beengedik-e a profitorientált biztosítókat az egészségügybe. Addig is a kormányfő arra kérte a politikusokat, hogy hallgassanak és figyeljenek a szakértőkre. Pénteken ismertette az egészségüggyel kapcsolatos javaslatait Bokros Lajos. A volt pénzügyminiszter szerint a betegeknek akár négyszer is kéne fizetniük az ellátásért.
Vágólapra másolva!

Úgy tűnik, a kormány egyre inkább hajlik arra, hogy profitorientált biztosítókat engedjen be az egészségügybe. Erre utal legalábbis, hogy a kormány által az egészségügyi biztosítási rendszerről rendezett kétnapos konferencián a több-biztosítós modell hívei voltak többségben.

Az Országgyűlés felsőházi termében az első sorokban olyan, az üzleti alapú egészségbiztosítást támogató közgazdászok ültek, mint Bokros Lajos, Mihályi Péter vagy Bauer Tamás. A külföldi meghívottak többsége pedig olyan országokból (Szlovákia, Hollandia) érkezett, ahol az elmúlt években tértek át a több-biztosítós modellre. Azt az Egészségügyi Minisztériumnál is elismerték, hogy a tárca elkötelezett a több-biztosítós modell mellett, ezért a konferencia megszólalói ennek előnyeit és hátrányait próbálták körbejárni.

Pénteken a több-biztosítós modell mellett érvelt Bokros Lajos, a Horn-kormány egykori pénzügyminisztere is. Bokros szerint csakis a betegekért versengő üzleti elven működő biztosítókkal oldható meg, hogy javuljon az egészségügyi ellátás minősége, a szolgáltatások mindenki számára egyformán hozzáférhetők legyenek, valamint a rendszer a jelenleginél költséghatékonyabban működjön. A volt pénzügyminiszter szerint problémás lenne összeállítani a különböző biztosítás csomagokat, vagyis azt, hogy a fizetett összegért cserébe milyen ellátás jár.

Bokros ezért egy ötpilléres rendszert vázolt fel. Ennek lényege, hogy az ellátásokat öt csoportba osztotta: megelőzés, háziorvosi, járóbeteg, kórházi ellátás, valamint rehabilitáció. A közgazdász szerint ezeket öt különféle forrásból kéne fizetni: központi költségvetésből, a járulékokból befolyó OEP-finanszírozásból, kötelező magánbiztosításból, önkéntes magánbiztosításból, valamint a vizitdíjból, napidíjból álló önrészből. Így a költségvetésen felül az emberek négy címen fizethetnének a gyógyításukért. Bokros koncepciója szerint minden ellátási formát legalább két helyről kéne fizetni, a legolcsóbbat mindig állná az OEP. Ha a beteg azonban a drágább változatot szeretné, azt már az önkéntes magánbiztosítása fedezné.

A konferencián pénteken felszólalt Gyurcsány Ferenc is. A kormányfő elmondta: az egészségbiztosítási rendszerről két hónapon belül megszületik a döntés. A miniszterelnök hozzátette: a kormány biztos abban, hogy az egészségügyi reformra szükség van, a reformokat meg is valósítja. Gyurcsány szerint vita csak a részletekről folyik, ezekre azonban szükség van ahhoz, hogy megfelelő döntések szülessenek meg. A kormányfő arra kérte a politikusokat, hogy mielőtt eldöntik, hogy melyik finanszírozási modellt támogatják, kivételesen hallgassanak, figyeljenek a szakértőkre.

Szabó András