Tovább küzd az egyik bezárásra ítélt iskola

Vágólapra másolva!
Beletörődött a fővárosi önkormányzat csütörtöki döntésébe a bezárásra ítélt középiskolák többsége. A korábban éhségsztrájkot, tüntetéseket szervező egyik szakközépiskola viszont még nem adta fel, jogászokkal készülnek a további harcra, az oktatási bizottság pedig továbbra is azzal érvel, hogy a diákok jól járnak a reformmal. A borász lobbinak az ország egyetlen borászati szakközépiskoláját sikerült megmentenie.
Vágólapra másolva!

"Ott sírtak a diákok a hivatal előtt" - mondta pénteken Pécsi Ágnes, a Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola tanára, miután csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, hogy - 18 másik intézménnyel együtt - ezt az iskolát is bezárják. Az átszervezés elleni tiltakozásul korábban éhségsztrájkhoz is folyamodó tanár az [origo]-nak kijelentette: éjszaka már dolgoztak a jogászaik, mert továbbra sem nyugodnak bele, hogy tanárostól-diákostól beleolvadjanak a már kiválasztott, úgynevezett befogadó iskolába.

A fővárosi önkormányzat a szakképzési rendszer reformjával azt akarja elérni, hogy megszűnjön a szétaprózott és a munkaerő-piaci szempontból alacsony hatékonysággal működő szakiskolai hálózat. A csütörtöki határozat alapján már idén átszerveznék a fővárosi iskolák többségét: a közoktatási szakaszt elválasztanák a szakképzéstől, amely önálló szakképzési központokban folyna tovább. Ez azonban azzal jár, hogy 19 budapesti szakiskola bezárja kapuit.

Meghamisított adatokra hivatkoznak

A Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskola tanári karának az az álláspontja, hogy a Fővárosi Közgyűlés csütörtökön "meghamisított, torzított adatok" alapján döntött. "Nem igaz például az iskolánk kihasználtságára vonatkozó adat, a képviselők így biztos azt képzelik, hogy tízen ülnek egy tanteremben" - háborgott Pécsi Ágnes, aki azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy az oktatási bizottság ülésén a szakiskolák igazgatói egyenként 3 percben szólhattak hozzá a kérdéshez.

"Ez a 150 éves intézmény nem szűnhet meg, ezért a jogi út mellett abban is gondolkodunk, hogy a főváros helyett új fenntartót keresünk mi magunk, amelyben a volt tanítványaink segítségére is számítunk" - tette hozzá a magyar szakos tanár, aki eddig is a figyelemfelkelő demonstrációk fő szervezője volt. Így, ha más megoldás nem marad, esetleg alapítványi iskolaként oktatnának tovább, feltéve, hogy találnak hozzá támogatót.

Nem lesz egyszerű az átállás

John Emese, az oktatási bizottság SZDSZ-es alelnöke az [origo]-nak azt mondta, hogy az előkészítés, majd döntés alapjául szolgáló adatok hivatalosak, amelyeket maguk az iskolák juttatnak el rendszeresen az önkormányzathoz. A Lengyel Gyula Szakközépiskola szerinte korábban is próbálkozott azzal, hogy úgy tornázta fel a kihasználtsági adatokat, hogy az estin tanuló diákjait is beszámította. "A 19 iskola többsége már belenyugodott a csütörtöki döntésbe, és már az átszervezésen dolgozik" - tette hozzá.

A Lengyel Gyula Szakközépiskola befogadó intézménye, a II. Rákóczi Ferenc Fővárosi Gyakorló Közgazdasági Szakközépiskola, amelynek igazgatója, Szénégető Krisztina szerint nem igaz a beolvadó iskola képviselőinek állítása, miszerint leültetni sem tudják az érkező diákokat. Ténylegesen egy év múlva kerülnek csak hozzánk a diákok, így meg fogják tudni oldani az elhelyezésüket, csakúgy mint a pedagógiai programjaik összedolgozását - mondta. "Jó helyre kerülnek majd, ez az átmeneti egy év pedig, azt szeretnénk, ha nyugalomban telne" - tette hozzá az igazgató.

A borászoknak sikerült

A fenntartó fővárosi önkormányzat eredetileg 20 iskola átszervezését tervezte, de a tegnapi szavazásnál egy megmenekült: a korábban megszűntetésre javasolt Soós István Borászati Szakközépiskola és Gimnázium fenntartói joga máshoz kerül át a fővárosi önkormányzattól. A sajtóban megjelentekkel ellentétben azonban még nem biztos, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem veszi át az iskola fenntartását, mert erre a Pest Megyei Közgyűlés is vállalkozott - tudtuk meg Urbánné Huszár Klára igazgatótól.

Már mindkét szerv elküldte a befogadó nyilatkozatot Demszky Gábor főpolgármesternek, az elkövetkező hónapokban dönthetik el, melyiket válasszuk - mondta. Az, hogy sokan a megmentésükre siettek, szerinte annak köszönhető, hogy az ország egyetlen borászati szakközépiskolájáról van szó. Az igazgató szerint az is sokat segített, hogy az egész borász szakma melléjük állt, és lobbiztak az érdekükben. "A közgyűlés csütörtöki döntésének nagyon örültünk, de egyben nagyon sajnáltuk a többieket" - tette hozzá.

Gergely Zsófia