WC-ben turkálással is nevelnek az óvodában

Vágólapra másolva!
Sajátos pedagógiai módszert választott egy Somogy megyei település óvodájának vezetője: három kislánnyal kézzel szedette ki a vécéből a narancshéjat, amelyet a gyerekek beledobáltak. Az óvodás kislányokat azért büntette így, hogy megjegyezzék: a vécé eldugulhat, ha beledobnak valamit. Az általunk megkérdezett szakember szerint ezek már elavult módszerek. Önnek mik a tapasztalatai? Ha tud hasonló esetekről, írja meg az [origo]-nak!
Vágólapra másolva!

A Somogy megyei Lakócsa óvodáját felügyelő helyi iskolaigazgató belső vizsgálatot tartott hétfőn - miután a helyi napilapban, a Somogy Megyei Hírlapban cikk jelent meg az esetről. A megbeszélésen jelen voltak a szülők, valamint az óvónő, aki a narancshéjat kézzel szedette ki a vécéből a gyerekekkel. Az egyik kislány édesapja, Orsós Zoltán közvetlenül a délutáni megbeszélés után arról számolt be az [origo]-nak, hogy nem fogadták el az óvónő felettesének a javaslatát.

"Mindössze annyit tettek volna, hogy az iskolavezető írásbeli megrovásban részesíti az óvónőt, mi szülők pedig aláírjuk, hogy ezzel lemondunk a további jogorvoslatról" - mondta a férfi, aki ebbe nem ment bele. A szülőktől az iskolaigazgató azt kérte, hogy "oldják meg házon belül a dolgot", ebbe hétfő délután végül beleegyeztek, de egy feltétellel. "Azt akarjuk, hogy hasonló dolog többet ne forduljon elő, ezért az összes óvodai dolgozónak részt kell vennie egy megbeszélésen, ahol erről is szó lesz, ugyanis eddig is voltak ott hanyagságok" - magyarázta Orsós Zoltán.

Az édesapa szerint ez igazából elégtételt nem ad, de hátha így megjegyzik az óvónők, hogy mekkora a felelősségük, és egy felnőtt nem bánhat így egy gyerekkel. "Azt is meg akartuk mutatni, hogy így is meg lehet oldani a problémákat, nemcsak haraggal" - tette hozzá a férfi. Mint mondta, a falubeliek közül is sokan melléjük álltak, mert a nyilvánosságra került eset miatt ők is nagyobb gondosságot remélnek a pedagógusok részéről. A lakócsai óvoda vezetőjét és felettesét, a helyi iskolaigazgatót is megkerestük, de nem kívántak nyilatkozni az ügyben, éppen a belső vizsgálatra hivatkozva.

Nincs olyan, hogy rossz gyerek

"A kislányom nagyon szégyellte magát, mert utána a többiek csúfolták, otthon meg azt mondogatta, hogy nem lehet többet napos" - mondta Orsós Zoltán. Elmondása szerint a következő történt: hatéves kislánya, Kitti és két másik gyerek egy óvodai foglalkozás alatt elbújt a mosdóban, és narancsot ettek. Valószínűleg a nyomokat akarták eltüntetni azzal, hogy a narancshéjat megpróbálták lehúzni a vécén - mondta az apa, aki szerint ezzel dühíthették fel az óvónőt, aki arra utasította őket, hogy saját kezükkel szedjék ki a vécéből. Az óvónő - aki egyben az intézmény vezetője - utána lefertőtlenítette a kezüket, majd az apa elmondása szerint kijelentette: Kitti mostantól nem lehet napos, mert aki a vécében turkál, az nem teríthet meg a többieknek.

Az [origo] által megkérdezett elméleti és gyakorlati szakember is úgy vélte, hogy nem szabad ilyen módon, büntetve nevelni, ráadásul megalázni óvódás gyerekeket. "Eleve már az is felmerül, miért kellett a gyerekeknek elbújva, suttyomban megenniük azt a narancsot, hiszen ha szeretetteljes az óvodai légkör, akkor ilyesmit lehet kérni, megbeszélni az óvónővel" - mondta az [origo]-nak Körmöczi Katalin, az ELTE Tanító- és Óvóképző Főiskolai Karának mestertanára, aki úgy fogalmazott: rossz gyerek nincs, csak olyan, aki valamiért rosszalkodik.

Kiközösíteni sem szabad

Szerinte ilyen esetben a pedagógus semmiképpen nem alázhatja meg büntetésül a gyereket, ezzel megsérti emberi méltóságát, jogait. Ráadásul további konfliktusokhoz vezethet, hisze előfordulhat, hogy előbb-utóbb a kisgyerek szembehelyezkedik az őt megszégyenítő óvónővel. "Már nem a régi pedagógiai módszereket alkalmazzuk, amikor a gyerekre még mint 'neveletlen kis felnőttre' tekintettek, akit büntetni kell" - tette hozzá óvódapedagógus.

Nem értett egyet az ilyesfajta, példát statuáló módszerrel Tavali Gabriella, a szintén Somogy megyében található Búzavirág Óvoda óvónője se. "Természetesen vannak tilalmak, szabályok, amelyeket a gyerekeknek be kell tartaniuk, de ha mégsem, akkor nem célravezető a büntetés" - mondta a kaposvári intézményt vezető pedagógus, aki szerint éppen a pozitív példákra épülő, motiváló nevelés az eredményes.

"A gyerek megérti, ha megmagyarázzuk neki, hogy miért nem szabad valamit tenni" - mondta az óvónő. Azzal a büntetéssel kapcsolatban, hogy a vétkes óvódás többet napos sem lehet, azt mondta: az is egy szakmai szabály, hogy nem szabad kizárni a gyereket semmilyen játékból, foglalkozásból, mert ezzel kirekesztik a közösségből, és így is megszégyenül.

Gergely Zsófia