Függőben maradt két fideszes kérdés sorsa

Vágólapra másolva!
A termőföldről, a gyógyszerárusításról és a kórházakról tarthat népszavazást a Fidesz, a vizitdíjas és a tandíjas kérdésről pedig újra döntenie kell az Országos Választási Bizottságnak. A kormánytagok felelősségéről és a nyugdíjasok munkavállalásáról viszont már biztosan nem lesz referendum - derült ki az Alkotmánybíróság döntéseiből. A Fidesz szerint négy kérdésben biztos lesz népszavazás - valamikor ősszel.
Vágólapra másolva!

Újra meg kell vizsgálnia a felsőoktatási képzési hozzájárulásról (tandíjról) és a vizitdíjról szóló kérdéseket az Országos Választási Bizottságnak, miután az Alkotmánybíróság csütörtökön meghozott határozatában új eljárásra kötelezte. Az OVB novemberben tagadta meg a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett népszavazás hét kérdése közül négynek a hitelesítését.

A tandíjjal kapcsolatban az Ab nem találta megalapozottnak az OVB érvelését, amely arra hivatkozott, hogy a kérdés burkolt alkotmánymódosítási szándékot tartalmaz, illetve hogy a kormány programjáról nem lehet népszavazást tartani. Az AB szerint a kérdés nem irányul az alkotmány módosítására, és egy esetleges eredményes népszavazás sem kötelezné erre az Országgyűlést. A testület szerint a kormányprogram egyes elemeiről is lehet népszavazást tartani, ha az nem érinti a miniszterelnök személyét vagy a kormány és az Országgyűlés kapcsolatát.

A vizitdíjjal kapcsolatban az OVB azzal érvelt, hogy a népszavazási kezdeményezés az alkotmány rendelkezésébe ütközik, amely szerint nem lehet népszavazáson dönteni a költségvetésről. Az AB határozata szerint alig van olyan kérdés, amelynek ne lenne költségvetési vonzata. Önmagában azonban az, hogy egy kérdés érinti az Országgyűlés mozgásterét a következő büdzsé elfogadásakor, nem jelenti azt, hogy alkotmányellenes lenne - áll az AB indoklásában, amely külön hangsúlyozza, hogy a testület alkotmányjogi és nem pénzügyi jogi érveket vett figyelembe a döntéskor.

Az AB helybenhagyta az OVB két másik határozatát, amelyekben a bizottság elutasította a nyugdíjasok foglalkoztatási és adózási feltételeinek módosítására, valamint a kormánytagok személyes pénzügyi felelősségvállalására vonatkozó kezdeményezést. Így ezekben a kérdésekben már biztos, hogy nem tarhatnak népszavazást.

További három, a kórházak állami és önkormányzati kézben maradását, a gyógyszerek patikán kívüli árusítását és a családi gazdálkodók termőföld-elővásárlási jogát érintő ügyben az OVB hitelesítette az aláírásgyűjtő ívet. Ezeket a döntéseket magánszemélyek támadták meg az Alkotmánybíróságon, de a taláros testület nem adott nekik igazat, helybenhagyta az OVB döntését.

Őszi referendum

Négy kérdésben már biztos, hogy lesz népszavazás - jelentette be Áder János, a Fidesz képviselője. Áder szerint a három, korábban engedélyezett kérdés mellett a negyedik a tandíjra vonatkozó lesz, mivel arról az Ab úgy döntött, hogy "a hitelesítés nem tagadható meg", vagyis az OVB-nek nincs más választása, mint rábólintani az aláírásgyűjtő ívekre.

Áder szerint az Ab határozatából látható, hogy az OVB jogszerűtlenül döntött, amikor nem hitelesítette a vizitdíjra vonatkozó kérdés aláírásgyűjtő lapját. Erről a kérdésről azonban már nem biztos, hogy lehet referendumot tartnai, mert a vizitdíjat - Áder szavai szerint - a kormány "sunyi módon a költségvetési törvény bástyái mögé bújtatta", a költségvetésről pedig nem lehet népszavazást kezdeményezni.

A fideszes politikus elismerte, hogy a nyugdíjasok munkavállalására vonatkozó kérdés nem volt egyértelműen megfogalmazva. Kérdésre válaszolva Áder azt mondta, ők úgy számolnak, valamikor ősszel lehet megtartani a népszavazást, de ez elsősorban nem a Fidesztől, hanem az OVB-től függ. Áder felszólította a bizottságot, hogy minél hamarabb hozzon döntést a hozzá visszautalt két kérdésről.

A kormánynak nincs teendője

A Kormányszóvivői Iroda közleményben reagált az AB döntésére, amelyben csak annyit írtak, hogy a kormánynak nincs teendője a döntés után sem, mert egyelőre egyetlen kérdésben sem dőlt még el, hogy ténylegesen lesz-e róla népszavazás. A közlemény szerint a kormány biztosítani fogja a népszavazás lebonyolításának feltételeit, ha a javasolt kérdések jogszerűnek bizonyulnak, és azokat a választópolgárok megfelelő számú aláírással támogatják. A Fidesz egyelőre nem reagált a döntésekre.

"A Fidesz még kérdezni sem tud alkotmányosan, és ez mindenképpen elgondolkodtató a kormányzóképességét illetően" - mondta a távirati irodának Nyakó István, az MSZP szóvivője. Nyakó szerint Orbán Vitort, a fidesz elnökét az vezette a népszavazási kezdeményezés bejelentésekor, hogy bosszút álljon a kormánypártokon a 2006-os választási vereségért, ez a bosszú pedig ötmilliárd forintjába kerül a választóknak.

"Azzal, hogy az eredeti 7 kérdés helyett jelenleg csak 3 kérdésben gyűjthet aláírást a Fidesz, elbukott Orbán Viktor azon szándéka, hogy a népszavazással a jelenlegi kormányt meg lehet buktatni" - reagált a döntésre közleményben Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Kuncze szerint a kórházprivatizációról szóló kérdés értelmetlen, mivel senki nem akar kórházakat privatizálni, ráadásul a kérdésről már volt népszavazást két évvel ezelőtt.

Október óta függőben

A két ellenzéki párt október 24-én nyújtotta be a reformokról szóló népszavazási kezdeményezését a testülethez. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt október 23-i nagygyűlésén jelentette be, hogy a tandíj, az egészségügy, a nyugdíjak, a termőföld és a demokratikus garanciák kérdésében ügydöntő népszavazást kezdeményeznek.

A Fidesz ezt azzal indokolta, hogy a tavaszi országgyűlési választásokon az emberek nem szavazhattak a valóság ismeretében, ezért most meg kell adni nekik a lehetőséget, hogy szabadon döntsenek a jövőről, a reformokról. Ügydöntő népszavazást legalább 200 ezer választópolgár kezdeményezésére kell tartani. Ha a népszavazás eredményes, akkor ez a döntés kötelező az Országgyűlésre.

Az Országos Választási Bizottság november 22-én a hét népszavazási kérdésből hármat hitelesített. A nyugdíjasok munkavállalásáról, valamint a vizitdíjról szóló kérdést az OVB arra hivatkozva utasította el, hogy az a költségvetésbe ütközik. Az alkotmány értelmében pedig nem lehet népszavazást kiírni olyan kérdésben, amely érinti a költségvetést. A kormány tagjainak felelősségére vonatkozó kérdését pedig azért nem hitelesítette az OVB, mert úgy találta, hogy az eredményes népszavazás alkotmánymódosítást tenne szükségessé. A Fidesz ezt követően fordult az Alkotmánybírósághoz.