Az árpádsávos zászlóról ír a The Times

Vágólapra másolva!
A március 15-i ünnepségeket kísérő demonstrációkon sűrűn feltűnő árpádsávos zászló eredetéről, jelentéséről közölt cikket csütörtökön a The Times. A brit napilap idézi Gyurcsány Ferencet, aki a magyar nemzetiszocialisták jelképeként emlegette a zászlót, valamint azt is megemlíti a cikk szerzője, hogy a Fidesz vezetői hallgatnak az árpádsávos zászló kényes kérdésében.
Vágólapra másolva!

A magyarok nemzeti ünnepet tartanak csütörtökön, de a nemzeti színű lobogók tengerében elszórtan "piros-fehér csíkos zászlók baljós szigetei" is feltűnnek - írta csütörtöki budapesti tudósításában a The Times. A vezető londoni napilap beszámolója szerint az árpádsávos zászló "a magyar törzsek évezredes jelképe", ugyanakkor mind gyakoribb feltűnése az utcákon sokakat felkavar, és politikai feszültségeket szít.

Egyesek szerint a lobogó jelenléte azt jelzi, hogy Magyarország nemzeti traumái, amelyeket a kommunizmus negyven éve alatt befagyasztottak, most bukkannak a felszínre. Az árpádsáv az ország hivatalos címerének része, ugyanakkor az 1944-ben rövid időre hatalomra került magyar nyilaskeresztes pártnak is ihletet nyújtott, közepén zöld vagy fekete kereszttel - áll a The Times csütörtöki cikkében.

A lap visszaidézi a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel március elején közölt interjú azon részletét, amelyben a kormányfő kijelentette: az ország többsége számára "az árpádsávos zászló a magyar nemzetiszocialisták jelképe ...e zászló alatt több százezer zsidót hurcoltak Auschwitzba".

A zászló védelmezői szerint azonban a lobogó a történelem egy szeletét jelképezi, és nem szabad összekeverni a fasiszta zászlóval. Gorka Sebestyén, a Fejlődő Demokrácia és Nemzetközi Biztonsági Intézet főigazgatója a The Timesnak azt mondta, hogy a két zászlónak eltérő a kivitele. "Minden miniszterelnök, köztük Gyurcsány úr is hűséget esküszik az árpádsávos lobogóra" - tette hozzá.

Rainer János, az 1956-os Intézet igazgatója szerint ugyanakkor nem véletlen, hogy az ország összes ősi jelképe közül az árpádsávos lobogó tért vissza.

A The Times szerint a címertan legaprólékosabb részletei is még mindig viharos érzelmeket kavarnak a térség egészében. Tudjman egykori horvát elnök 1991-ben a sahovnica, az ősi horvát lobogó olyan változatát választotta, amelyet "a második világháború fasiszta usztasa rezsimje is kisajátított, és a kommunizmus alatt is használták". A szerbek az új zászlóban az usztasa éra visszatérésének bizonyítékát látták, a horvátok azonban azzal érveltek, hogy a sahovnica része az ország örökségének - áll a The Times cikkében.

A lap szerint Magyarország lázas politikai atmoszféráját tovább hevítette, amikor Gyurcsány Ferenc (a brit újságnak adott interjúban) azt mondta, hogy az antiszemitizmus példátlan mértéket kezd ölteni, és a Fideszt azzal vádolta, hogy az érdekközösséget vállal a szélsőjobboldallal, amit a Fidesz parlamenti képviselői dühödten visszautasítottak.

A Fidesz illetékesei "az árpádsávos zászló kényes kérdésében inkább a hallgatást részesítik előnyben" - teszi hozzá a The Times csütörtöki elemzése.

Néhányan úgy tartják: az árpádsávos zászló ellentmondásának megoldása az lenne, ha lyukat vágnának bele, "ahogy az a kommunista éra zászlajával is történt, amikor kihasították belőle a marxista jelképeket, és ezzel hatástalanítani lehetne szimbolikus erejét" - fejeződik be a londoni napilap csütörtöki cikke.