Zsírosabbak a magyar gyorséttermek a többinél

Vágólapra másolva!
Az elvileg egyenételeket kínáló nemzetközi gyorséttermeink is zsírosabbak - a magyar konyha mellett - a többinél. Legalábbis ezt állapította meg az a dán kutatás, amely szerint akár 40 százalékkal zsírosabb lehet a nálunk kínált csirkeszárny, mint ugyanazon cég terméke más országban. A Nemzetközi Elhízástudományi Társaság elnöke egyenesen szerencsejátéknak nevezte a gyorsétkeztetést. A McDonald's már változtatott a kutatás óta az olajon, a KFC is ezt ígéri.
Vágólapra másolva!

Mint az egy nemzetközi vizsgálatból kiderült, a hagyományosan zsíros magyar konyha mellett a világon mindenütt elvileg egyenételeket kínáló magyarországi gyorséttermek is egészségtelenebbek a nemzetközi átlagnál. A 15. Európai Elhízástudományi Konferencián bemutatott, 35 ország bevonásával készült vizsgálat a KFC és McDonald's termékeit vizsgálta, s kiderült: ugyanazon termék teljes zsírtartalma akár 40 százalékkal, míg transz-zsír tartalma nagyságrendekkel különbözhet, attól függően, hogy a világ melyik részén kínálják azt. (A transz-zsírokról keretes írásukban olvashat.)A Magyarországon mért értékek a legrosszabbak között szerepeltek.

A gyorséttermek legnépszerűbb termékeit, sült krumpliját és sült csirkeszárnyát, pattogatott kukoricákat, valamint előre csomagolt aprósüteményeket vizsgáltak, és országonként jelentős eltéréseket találtak a cégek ugyanazon termékének minőségében. A megvizsgált gyorsételeknek nem csak a zsírtartalma volt magas, de a bennük található transz-zsírsavak (TFA) aránya átlagosan, például a Dániában engedélyezett érték tizenhétszerese volt.

A nemzetközi felmérés szerint Kelet-Európa - benne Magyarország, Bulgária, Csehország, Lengyelország - különösen rossz eredményt produkált: az itt vásárolt KFC sült csirkeszárny és sült krumpli teljes zsírtartalomhoz viszonyítva 29-34 százaléknyi transz-zsírsavat tartalmazott. A Magyarországon mért pontos érték 32 százalék volt. Eközben Oroszországban, Spanyolországban, Indiában és Skóciában a legegészségesebbek a gyorséttermek: a termék teljes zsírtartalmának nem több mint 2 százaléka TFA.

A McDonald's termékeinek vizsgálata is eltéréseket mutatott az országok között, igaz, itt Ománban volt a legmagasabb érték, Magyarországon aránylag jobb a helyzet. Bár arról az étkezést kutató szakemberek régóta vitáznak, hogy a gyorséttermi étkezés önmagában mennyiben felelős az elhízásért és egyéb betegségekért, általában mégis igaz: a gyorsételekben általában sok a kalória, ráadásul nagyok is az adagok.

Gyakorlatilag azt állítja a vizsgálat - miután 35 országban, 74 adagnyi KFC és McDonald's sült krumplit és sült csirkeszárnyat vizsgáltak meg -, hogy csak a gyorséttermek neve azonos, a választéka világszerte más és más. Azaz, a vásárló gyakorlatilag nem tudhatja, hogy amit eszik, mennyire veszélyes az egészségére. A Nemzetközi Elhízástudományi Társaság elnöke - a kutatás egyik résztvevője - Arne Astrup a gyorsétkezést egyszerűen szerencsejátéknak nevezte.

A McDonald's már változtatott, a KFC is fog

A McDonald's közleményben utasította vissza a kutatás megállapításait. A számításokhoz ugyanis szerintük 2005-ös adatokat használtak, pedig azóta a cég jelentősen csökkentette a TFA felhasználását. A közlemény hangsúlyozza, hogy egy amerikai követelménynek megfelelően a McDonald's már tavaly 5%-ra csökkentette ennek a vegyületnek az arányát a magyar éttermekben is. A vállalatnál ugyanakkor fokozatosan átállnak a 2%-os olaj használatára, ami a lehető legkevesebb TFA-t tartalmazza. Ezt Európában először Dániában, majd a skandináv országokban vezették be, Magyarországon várhatóan 2007 végéig cserélik le a régi olajkeveréket, ez okozhatja, hogy nálunk még több a TFA az ételekben.

A KFC marketingigazgatója, Szász Edit az [origo]-nak azt mondta, ők is tiszteletben tartják a vendégek egészséges étkezéshez kapcsolódó elvárásait, emellett azonban fontosnak tartják a termékekre jellemző ízvilág megtartását is. Az országok közötti eltérésnek az az oka, hogy a cég mindenhol a vásárlók igényeihez alakítja a kínálatot, ezért használnak a különböző olajokban az egyik helyen több, máshol kevesebb TFA-t.

A csirkés üzlet is tesztel azonban új olajkeverékeket, hogy csökkentsék a termékeikben a kifogásolt anyag mennyiségét. Szász Edit hangsúlyozta, hogy ennek bevezetéséig az egészségükért aggódó vásárlók a sült krumpli helyett a cég kínálatában megtalálható burgonyapürét és káposztasalátát is választhatják. Ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a sült krumpli is része lehet a kiegyensúlyozott táplálkozásnak, ha megfelelő mennyiségben fogyasztják.

Van, ahol még nem hallottak a TFA-ról

Az [origo] egy McDonald's étteremben kérdezősködött a zsíros hamburgerről és a transz-zsírsavakról. Az egyik dolgozót - aki az üzletvezetőt helyettesítette - arról kérdeztük, tudja-e, mik azok a transz-zsírsavak. A helyettes korrekt definíciót adott, és hozzátette: ő úgy tudja, 2008-tól már olyan olajat használnak a magyar McDonald's-okban, amelyek megfelelnek minden követelménynek. Tudomása szerint a McDonald's a gyorsétteremláncok közül még mindig a legjobban áll a transz-zsírsavak tekintetében, ráadásul komplett kalóriatáblázatot is osztanak az ételekhez.

Az egyik KFC üzletvezetője viszont kissé zavarba jött a kérdések hallatán: nem hallott még transz-zsírsavakról. Amellett, hogy a marketingigazgatóhoz irányította az [origo]-t, még annyit mondott mentegetőzve: nem is tudhat semmiről, hiszen hozzájuk központilag szállítják az alapanyagokat - ők csak felhasználják azokat.