Elmeszelték a romákat külön tanító iskolákat

Vágólapra másolva!
A roma gyerekeket jogellenesen oktatják külön iskolákban a Hajdú-Bihar megyei Hajdúhadházon - állapította meg csütörtöki elsőfokú ítéletében a megyei bíróság. A város két általános iskolája ellen egy civil szervezet indított pert, azért, mert szerintük a város iskolái olyan épületeket működtetnek, ahol kizárólag cigány gyerekek tanulnak. A bíróság a jogsértés megszüntetésre kötelezte az önkormányzatot.
Vágólapra másolva!

Jogellenesen különítik el Hajdúhadház általános iskoláiban a roma gyerekeket - derül ki a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság elsőfokú ítéletéből. A hajdúhadházi önkormányzat és két általános iskolája ellen az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (Chance for Children Foundation, rövidítve: CFCF) indított pert, mert szerintük elkülönítetten oktatják a roma diákokat a település iskoláiban.

A bíróság csütörtökön meghozott első fokú ítéletében helyt adott a felperes indítványának, és az önkormányzat iskoláit a jogsértés megszüntetésére kötelezte. Ezen kívül az önkormányzatnak az ügy miatti sajnálkozását kifejtő nyilatkozatot kell közzétennie a Magyar Távirati Irodán keresztül.

Mohácsi Erzsébet, az alapítvány munkatársa korábban az [origo]-nak azt mondta: a városban két általános iskola található, mindegyiknek két-két külön tagépülete van, ezekbe szinte csak cigányok járnak. A Bocskai István kéttannyelvű iskolában három épületben folyik a tanítás. Ezek közül kettőbe az alapítvány szerint 99 százalékban cigány gyerekek járnak, míg a főépületben ugyanez az arány 25-30 százalékos. A Dr. Földi János Általános és Művészeti Iskolának a főépület mellett szintén két tagépülete van. A főépületben 5-10 százalék a cigány gyerekek aránya, a másik kettőben 99 százalék - állítja a CFCF.

A város polgármestere, Béres László az [origo] riporterének korábban azt mondta: nem igazak a szegregációs vádak. A polgármester szerint arról van szó, hogy "az iskolák jelentős helyhiánnyal küszködnek, a gyerekek nem férnek el a központi intézményekben". Béres szerint az elkülönülést a létszámnövekedés okozta. Amikor arról kérdeztük, hogyan kerülnek a tagépületekbe jórészt romák, Béres azt válaszolta: "az iskolába menő gyerekeket egy bizottság minősíti. Akik az alapvető követelményeknek nem felelnek meg, felzárkóztató osztályokba kerülnek" - mondta.

Az alapítvány korábban Miskolc városa ellen is indított pert roma szegregáció miatt, azt azonban elveszítették. Hajdúhadház akkor került először az országos sajtóba, amikor 1999-ben, a Földi János általános iskola egyik tagiskolájában, egy tanárnő ámokfutása során megkéselt nyolc kisiskolást és három kollégáját.

[origo]/MTI