Akár le is dózerolhatják a Szent János Kórházat

Vágólapra másolva!
A Kútvölgyi Kórház önkormányzati tulajdonba kerülésével feleslegessé válnának az ellátásban a Szent  János Kórház felső épületei, ezért ezeket le lehetne dózeroltatni, a területet pedig eladni - ez Horváth Csaba, az egészségügyet felügyelő szocialista főpolgármester elképzelése a Magyar Nemzet híradása szerint. A Kútvölgyi Kórház jelenlegi működtetője azonban ragaszkodik a klinikához már csak azért is, mert a kórház nemzetközi oktatási központként is működik.
Vágólapra másolva!

Ledózeroltatná Horváth Csaba, az egészségügyet felügyelő szocialista főpolgármester-helyettes a jelenlegi Szent János Kórház épületeit, az értékes hegyvidéki ingatlant pedig eladná a fővárosi önkormányzat - írta pénteki számában a Magyar Nemzet. Horváth Csaba ezt az ötletét már ismertetette pártja majálisán, de az elképzelést megerősítette a napilapnak is. A szocialista politikus szerint a terve egyelőre nem kiforrott, de szerinte abban az esetben, ha a főváros megszerezné a jelenleg állami tulajdonban lévő Kútvölgyi Kórházat, akkor ez az intézmény - a Szent Margit Kórházzal együtt - alkalmasabb lenne a budapestiek ellátására, mint a Szent János Kórház.

A fővárosi önkormányzat egészségügyi bizottságának szabad demokrata elnöke megerősítette az MTI-nek, hogy a Kútvölgyi úti kórház önkormányzati tulajdonba kerülésétől függ a János kórház területének, ingatlanainak további sorsa. Szolnoki Andrea nem utasítja el Horváth Csaba főpolgármester-helyettes felvetését, de az ügyben egyeztetni szeretne. Szolnoki elmondta, hogy írásos előterjesztés ez ügyben még nem érkezett a döntésre jogosult szakbizottság elé.

A bizottsági elnök közölte: azzal maximálisan egyetért, hogy a János kórház úgynevezett manuális osztályait a tömbkórházként működő Kútvölgyibe helyezzék át, ha megszerzik a kórházat az államtól. Ez után a belgyógyászati, az ápolási, a krónikus és a rehabilitációs részleg maradna a János kórház területének alsó részén. A kórház felső részét, ahol jelenleg a traumatológia is működik, azután valóban el lehetne adni. A befolyó pénzt egészségügyi fejlesztésekre, például a János kórház alsó területén lévő épületek korszerűsítésére lehetne költeni - fűzte hozzá.

Demszky Gábor főpolgármester múlt pénteki tájékoztatóján jelentette be, hogy a kormányfővel tárgyalást kezdeményez, egyebek közt a jelenleg a Semmelweis Orvostudományi Egyetem (SOTE) által működtetett, de állami tulajdonú Kútvölgyi úti kórház önkormányzati tulajdonba adásáról.

Stubnya Gusztáv, az egyetem stratégiai főigazgatója az MTI-nek nyilatkozva azonban azt mondta, hogy az egyetem vezetése ragaszkodik a kútvölgyi klinikához. A kútvölgyi klinikai tömb tizenöt éve az egyetem progresszív betegellátásának egyik legfontosabb helyszíne mind a gyakorlati orvosképzésben, mind pedig az egyetemi kutatások területén - tette hozzá.

Továbbá - ismertette Stubnya Gusztáv - a Semmelweis Orvostudományi Egyetemet és fenntartóját, az Oktatási és Kulturális Minisztériumot is nemzetközi szerződések kötik az idegen nyelvű oktatás kapcsán, amelynek szerződésben foglalt helyszíne a Kútvölgyi klinikai tömb. Ennek értelmében, ha az egyetem a továbbiakban nem tudja biztosítani külföldi hallgatóinak a Kútvölgyi Klinikán a gyakorlati helyszínt, akkor felrúgja a megállapodását Angliával, Németországgal, Ausztriával, Spanyolországgal, Olaszországgal, Belgiummal, Görögországgal, Norvégiával, Izraellel, az Amerikai Egyesült Államokkal és Kanadával is - jelentette ki a Semmelweis Egyetem stratégiai főigazgatója.

A János kórház, a Margit kórház és a Budai Gyermekkórház összevonásáról várhatóan május utolsó napján tárgyal a Fővárosi Közgyűlés. A testület április végi ülésén is napirenden volt ez a kérdés, amiről végül is a kipattant kormánypárti belső vita miatt nem tárgyaltak. Az áprilisi ülésen abban egyeztek meg a képviselők, hogy kineveztek egy önkormányzati koordinátort, akit megbíztak azzal, hogy pár hét alatt dolgozza ki a minél hatékonyabb összevonásról szóló tanulmányt.

MTI/[origo]