Egy nap alatt elromlott a koalíció memóriája

Vágólapra másolva!
Másképp emlékezik az egészségügyről folytatott vasárnapi koalíciós egyeztetésre az MSZP és az SZDSZ. Amíg a szocialisták szerint sikerült megállapodni abban, hogy a magánbiztosítókat csak a kiegészítő szolgáltatásokra engedik be, addig az SZDSZ szerint ez szóba sem került. Abban viszont mindkét párt egyetértett, hogy a kórházakat olyan szervezetté kell alakítani, amely vehet fel hitelt és amely könnyebben tudja elbocsátani a feleslegessé vált alkalmazottakat.
Vágólapra másolva!

Eltérően értékelik a koalíciós pártok azt a vasárnapi lovasberényi egyeztetést, ahol az MSZP és az SZDSZ képviselői az egészségbiztosítási reformról tárgyaltak. Gyurcsány Ferenc kormányfő és Kóka János SZDSZ-elnök az egyeztetés után közleményt adott ki, amely azt tartalmazta, a két párt egyetért abban, hogy a jövőben olyan vegyes biztosítási rendszert akarnak létrehozni, amelyben az állami és a magántőke egymás mellett működik. Az azonban, hogy a magánbiztosítóknak milyen szerepet szánnak a koalíciós pártok, egyelőre nem derült ki.

Mindez azért érdekes, mert az SZDSZ egy olyan vegyes modellel készült az egyeztetésre, amelyben az alapszolgáltatások piacára is beengednék a profitorientált biztosítókat, de mellettük megmaradna az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) is. Ez azért jelenthet kompromisszumot, mert az SZDSZ korábban kizárólag az egymással versengő magánbiztosítókban gondolkodott. Ugyancsak a szocialistákhoz való közeledést mutatja, hogy a tervezet tartalmazza a szociálisan rászorulókról való gondoskodást is.

Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának MSZP-s alelnöke szerint a vasárnapi egyeztetésen az SZDSZ javaslatát nem támogatták, ehelyett abban körvonalazódott a kompromisszum, hogy a magánbiztosítókat csak az olyan kiegészítő szolgáltatásokra engednék be, mint a szállodai ellátás vagy a balesetbiztosítás. Ebben az esetben az alapellátást továbbra is az OEP-től vásárolnák meg az állampolgárok, amely valódi biztosítóvá alakulna át. Ez utóbbi azt jelentené: ellenőriznék, hogy ki fizet járulékot, a mulasztók pedig csak korlátozott ellátást kapnának.

"Sajátos értelmezése a történteknek" - reagált erre Horn Gábor, a koalíciós egyeztetésért felelős SZDSZ-es államtitkár, aki szerint vasárnap el sem jutottak odáig, hogy milyen szerepet kaphatnak a magánbiztosítók. Horn szerint mindössze abban állapodtak meg, hogy az állami szolidaritás és a verseny lesz a rendszer alapja. A részleteket pedig júliusig, vagyis a tavaszi parlamenti ciklus végig kidolgozzák. (A határidő így egy hónappal tolódik ki ahhoz képest, mint amit korábban Kóka János pártelnök célul tűzött ki.)

A koalíciós pártok addig a tervek szerint kéthetenként egyeztetnek majd, ahol a pártpolitikusok mellett szakértők is jelen lesznek. Az SZDSZ szakértői (Bokros Lajos, Molnár Lajos) korábban is ismertek voltak, az azonban újdonság, hogy MSZP Orosz Évát, a korábban a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetnél (OECD) dolgozó egészségügyi közgazdászt kérte fel egy tervezet elkészítésére. Orosz megerősítette az [origo]-nak, hogy a vezetésével létrejött egy szakértői csoport, amely javaslatot dolgoz ki a szocialisták számára. A szakértő további részleteket nem árult el, így azt sem, hogy mi lesz a tervezetben és az mikorra készül el.

Abban viszont már jelenleg is egyetértett az MSZP és az SZDSZ, hogy a kórházakat gazdasági társaságokká kell alakítani a jövőben. A koalíciós pártok szerint erre azért van szükség, mert így az intézmények könnyebben tudnának gazdálkodni, valamint versengeni a betegekért. Sinkó Eszter, a SOTE munkatársa ezzel kapcsolatban elmondta: a gazdasági társasági forma jóval több lehetőséget biztosít a kórházaknak, többek között lehetővé tenné a hitelfelvételt, valamint megkönnyítené az alkalmazottak elbocsátását, akik ebben a formában már nem lennének közalkalmazottak.

A közgazdász szerint jelenleg a kórházak többsége költségvetési intézményként működik, ez pedig jelentősen megköti a vezetés kezét. A kórházi menedzsment felelőssége nagy, viszont nincs elég eszközük - mondta a szakértő, aki szerint kérdés, hogy a koalíciós pártok nonprofit (kht.) vagy profitorientált (például rt., kft.) társaságokká akarják-e alakítani a kórházakat. Az előbbi verziót a Fidesz is támogatná. Ezt Pokorni Zoltán, az ellenzéki párt alelnöke jelentett be még márciusban. Sinkó szerint, ha profitorientált társasággá alakulnának át a kórházak, az sem jelentene automatikusan privatizációt, az intézmények akkor is maradhatnának önkormányzati tulajdonban.

Szabó András