Nem kapott fennmaradási engedélyt a XII. kerületi turul

Vágólapra másolva!
Csaknem 34 milliárd forintnyi részvénypakettjét és üzleti részesedését minősítette át csütörtökön eladhatóvá a Fővárosi Közgyűlés a kormánypártok szavazataival. A közgyűlés a kormánypártiak szavazataival elutasította a XII. kerületi polgármester azon kérelmét, hogy a városrészben jogszerűtlenül emelt turulszobornak fennmaradási engedélyt adjanak.
Vágólapra másolva!

Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes emlékeztetett rá, hogy az éves költségvetésben 47 milliárd forintnyi portfólió-eladást terveztek. Megjegyezte, hogy az eladásra szánt cégeknél megvárják az osztalékok kifizetését.

Bagdy Gábor (KDNP) a 10 százalékos Elmű-részesedésre utalva azt mondta, hogy ilyen stratégiailag fontos cégben lévő önkormányzati tulajdont nem lenne szabad eladni. Egyetértett ezzel Fónagy János (Fidesz) is, aki óvott a vagyonfeléléstől, a "családi ezüst" eladásától. Hagyó Miklós szerint ezekkel a bevételekkel az uniós pályázattal megvalósuló beruházásokhoz szükséges önrészt biztosítanák. Hozzátette, hogy a 10 százalékos részesedés nem stratégiai jellegű.

A fideszesekkel együttszavazó Hagyó Miklós és Egerfai József (MSZP) voksaival a főpolgármestertől a szakbizottsághoz telepítették át azt a jogkört, hogy a Kossuth tér rendezését célzó ötletpályázat bírálóbizottságába delegáljanak valakit.

Hosszas vita után a kormánypártiak szavazataival elutasította a közgyűlés a XII. kerületi polgármester azon kérelmét, hogy a városrészben jogszerűtlenül emelt turulszobornak fennmaradási engedélyt adjanak. A vitában a kormánypártiak két évvel korábbi érvelésüket megerősítve vetették el a szobor fennmaradását. Demszky Gábor főpolgármesterhez hasonlóan többségük úgy ítélte meg, hogy a jogszerűség jegyében célszerű a közgyűlésnek megvárnia a bontás érdekében indított bírósági eljárás befejezését.

Pokorni Zoltán a megbékélés jegyében kérte a korábbi döntés megváltoztatását. Mint mondta, a kerületet a jó szándék vezette akkor, amikor méltó emléket akart állítani a II. világháború városrészi áldozatainak. Elképzelhetőnek tartotta ugyanakkor, hogy nem voltak elég körültekintőek, amikor a civileknek és a katonáknak együttesen állítottak emléket.

Bőhm András (SZDSZ) annak a véleményének adott hangot, hogy rossz példát szolgáltatna a főváros, ha "visszariadna a turulszobor mellett érvelők fenyegetésétől".

Hock Zoltán (MDF) szerint amennyiben a kormánypárti többség ismét a hatalmával visszaélő döntést hoz, mint két éve, s nem hallja meg a kerületi lakosság szavát, akkor hosszú évekre "elhintik a békétlenség magját" a Hegyvidéken.