A büszkeség viszi utcára a pironkodó melegeket

Vágólapra másolva!
Elérheti-e a célját a melegfelvonulás, ameddig a többség számára nem más, mint egy viszolyogtató karnevál, ahol a férfiak rózsaszín boában vagy bőrtangában táncolnak, és még sok meleg is rossz szemmel nézi a parádézókat? Szociológusok szerint természetes, hogy a hétköznap inkább rejtőzködő melegek utcára vonulása ellenérzéseket vált ki a többségből, más megoldást viszont nem tudnak ők sem. Sokat lendíthetnének a melegek elfogadásán, ha hírességek vagy politikusok vállalnák a másságukat, de erre még alig volt példa Magyarországon.
Vágólapra másolva!

"Felnőtt férfiak bőrtangában riszálják magukat", "ne reklámozzák magukat, ne követeljenek külön jogokat", "maradjanak szépen otthon" - ezek a hozzászólások a melegfesztivál szponzorálásával kapcsolatos korábbi cikkünkre érkeztek. Ezekből úgy tűnik, hogy a társadalom jelentős részében meglévő melegellenesség mellett a fesztivál és főleg a felvonulás sem teszi szimpatikusabbá a melegek ügyét, sőt sokakból inkább ellenszenvet vált ki. A Pride Daynek külföldön is akadnak ellenzői, akik többek között azzal érvelnek, hogy általában senkit sem kellene megítélni a szexuális orientációja szerint, vagyis fölösleges ennek a kérdésnek ekkora teret szentelni.

A felvonulás a melegeket is megosztja, olvasóink között is akadt, aki arról írt, hogy ő maga homoszexuális, a felvonulást mégsem támogatja. Az ellenzők idegenkednek a harsány magamutogatástól, szerintük a polgárpukkasztó menet nem biztos, hogy jót tesz a melegek megítélésének és jogaik bővítésének. Ennek ellenére az [origo]-nak többen azt mondták, hogy fontosnak tartják a részvételt, és elmennek a felvonulásra.

"Maradjanak szépen otthon"

"Meg kell mutatni magunkat, főleg azoknak, akik például vidéken élnek, és egyáltalán nincsenek is meleg ismerőseik" - mondta egy neve elhallgatását kérő meleg fiatalember. Az ismerősök azért lényegesek, mert az elfogadás általában javul, ha a személyes ismeretségi körben előfordulnak homoszexuálisok - ezt igazolja egy 2005-ös TÁRKI-kutatás is. A megvizsgált négy visegrádi ország (Csehország, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország) lakói közül a magyarok voltak a legelutasítóbbak a melegekkel szemben, és itt volt a legalacsonyabb (8 százalék) azok aránya, akiknek van meleg ismerősük.

A menethez való csatlakozás mellett döntenek még azok is, akik egyébként viszolyognak a feltünősködéstől. "Sokan vonulnak baseballsapkában, mert attól tartanak, hogy a munkahelyüket kockáztatják, vagy a szomszédaik szimpátiáját, de mégis ott akarnak lenni" - mondta Kovács Gabriella, egy hamarosan megjelenő leszbikus magazin főszerkesztője. De nem csak a szűkebb környezet kirekesztésétől tartanak, félnek az utcai atrocitásoktól is. "A szemem sarkából azt figyelem, hogy mikor tűnik fel az ellentábor" - mondta egy leszbikus nő, aki már évek óta részt vesz a menetben.

"Ne követeljenek külön jogokat!"

A fesztiválon a melegek nem külön jogokat, hanem a heteroszexuálisokat is megillető jogokat követelnek, ezért ez egy politikai tüntetés is egyben - mondta Takács Judit szociológus, a fesztivál egyik szervezője. A homoszexuálisok ugyanolyan adófizető állampolgárok, mint bárki más, a jogaik viszont korlátozottak. Nem magától értetődő például az öröklés a homoszexuális párok között, a legnehezebb helyzet pedig akkor áll elő, ha valaki súlyos beteg lesz, vagy haldoklik, és a párja be sem mehet hozzá, mert nem számít közvetlen hozzátartozónak.

A melegek jogainak védelme érdekében csak nagyon apró lépések történtek az utóbbi másfél évtizedben. Korábban a polgári törvénykönyvben az élettársi kapcsolat kizárólag egy férfi és egy nő kapcsolatára vonatkozott, 1996-ban ezt két ember kapcsolatára módosították. 2002-ben lett azonos az úgynevezett beleegyezési korhatár - vagyis amikortól már valaki szabad akaratából létesíthet szexuális kapcsolatot. A korhatár jelenleg 14 év, míg korábban az azonos neműek esetében ez 18 év volt. 2004 januárjában pedig az egyenlő bánásmód szempontjából védett kategória lett a nemi orientáció, ez azt jelenti, hogy senkit nem lehet például kirúgni a szexuális beállítottsága miatt.

Az azonos nemű párok számára is elérhető élettársi kapcsolat valódi jogokkal való megtöltésére az SZDSZ 2005 májusában tett kísérletet egy törvényjavaslattal, amelyet azóta sem tárgyalt a parlament. A második Gyurcsány-kormány programjában mindössze egy fél mondat szerepel arról, hogy rendezni kell a nem házasságban élő párok helyzetét, erre a készülőben lévő új polgári törvénykönyvben nyílna lehetőség, azonban nem várható, hogy a liberálisok által javasolt verzió kerül majd bele. "Annyit legalább elértünk, hogy a téma benne van a köztudatban, igyekszünk a felszínen tartani" - mondta Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke.

Az idei fesztivál egyébként a házassághoz vagy a regisztrált együttéléshez való jog kiterjesztéséért száll síkra. "Csendes vagy akár hangos vidám ünneplésről is szólhatna a fesztivál, de Magyarországon egyelőre az egyenlő jogok megszerzéséről szól" - tette hozzá Takács Judit.

Rejtőzködők az utcán

A melegeké inkább egy rejtőzködő kultúra, ehhez képest ellentmondásnak tűnik, hogy évente egyszer kimennek az utcára - mondta Sik Endre szociológus. A magyarok ráadásul - korábbi kutatások szerint - egyébként sem szeretik az utcai felvonulásokat. Hammer Ferenc médiaszociológus szerint is természetes, hogy a többség nem nézi jó szemmel azt a közösséget, amelyik átlépi a korábban megszokott határokat.

Az utcai felvonulást a szociológusok mégsem tartják rossz megoldásnak az elfogadottság növelésére. Hammer szerint akár minden hónapban is lehetne fesztivál, akkor talán még inkább eredményes lenne. Valamennyi változás már eddig is végbement a többség hozzáállásában - állította, nem segíti viszont a melegek ügyét, hogy a hírességek és a politikusok még mindig túl kockázatosnak tartják Magyarországon a másságuk vállalását.

"Felnőtt férfiak bőrtangában riszálják magukat"

"Ilyenek a melegek, egy nagy hazugság lenne, ha visszafogott öltönyben vonulnának fel" - mondta a magyar származású kanadai állampolgár Csiszár Mónika, aki leszbikus párjával házasságban él Kanadában. Szerinte a felvonulás egy eszköz arra, hogy tudatosítsák a többségben a melegek létezését, növeljék az elfogadottságukat, de egy nagy buli is, Vancouverben például a nyár legnagyobb szabadtéri ünnepe a melegfesztivál.

Sokan a sajtót hibáztatják azért, hogy fals képet mutat a parádézó transzvesztiták kiemelésével, miközben a menetben az átlagos kinézetű párok vannak többségben. Így van ez más rendezvényeken is, csak ott mégsem azonosítják az összes résztvevőt azzal az egyetlen emberrel, aki például leveszi a pólóját és meztelenül táncol - mondta Takács Judit szervező. "Egyébként is nehéz lenne a tolerancia jegyében zajló menetről bárkit is kitiltani" - tette hozzá.