Vitézek és lófők lehetünk, hivatásos doktorok csak módjával

Vágólapra másolva!
Senki ne gyanakodjon, ha az orvosa mondjuk doktor vitéz Kovács Lajosként mutatkozik be, ez ugyanis nem törvényellenes. Az viszont már közokirat-hamisításnak minősülhet, hogy a salgótarjáni alpolgármester egy bölcsész egyesület iskoláját elvégezve úgy döntött, hogy bejegyezteti a "dr." címet személyi igazolványába. Névjegykártyán, bemutatkozáskor nyugodtan lehetünk grófok, bárók, megkülönböztetésként ifjabbak vagy akár magister emeritusok, hivatalos iratokban azonban le kell mondanunk a lófőségről.
Vágólapra másolva!

Hétfő óta nem "doktor", hat évig viszont ezt a címet viselte Salgótarján fideszes alpolgármestere, Fenyvesi Gábor, akinek valójában diplomája sincs. Egy név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint a városi ellenzék súghatott az ügyészségnek, amely hivatalból eljárást indított, így a rendőrök közokirat-hamisítás alapos gyanúja miatt javában nyomoznak. A politikus a Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos Király Magánegyetemén képezte magát, amely nem államilag elismert felsőoktatási intézmény, doktori címet pedig végképp nem adhat.

Fenyvesi önkinevezését hivatalossá tette: 2001-ben kérte az okmányirodától, hogy jegyezzék be dr.-rel bővült új nevét a személyi igazolványába, amely közokiratnak számít, így merült fel a közokirat-hamisítás gyanúja. A törvények ugyanis szigorúan szabályozzák, milyen előnevet lehet feltüntetni a hatósági nyilvántartásokban, miközben engedik, hogy sok más, jogilag bejegyezhetetlen címet gond nélkül használhatnak - és használnak is - egyesek a mindennapokban.

Új, "dr." nélküli névtáblát készíttetett

"Fenyvesi Gábor bemutatott egy oklevélre hasonlító iratot, ezen szerepelt, hogy doktori képesítést szerzett" - mondta Kaszás Ottó, a Nógrád megyei rendőrség szóvivője, aki szerint az a kérdés, az ügyintéző tudhatta-e, hogy ezt nem egy államilag elismert felsőoktatási intézményben szerezte. A hároméves elévülési idő miatt az okmányiroda munkatársát egyébként már nem lehet felelősségre vonni, az alpolgármester viszont egészen most hétfőig használta a "dr."-t, amikor végül töröltette igazolványából. Azt is közölte, hogy az új önkormányzati iratokon már nem doktor, és az önkormányzat honlapjáról és a névtáblájáról is levetette az előtagot.

A rendőrségi szóvivő szerint a politikus azt állítja: nem tudta, hogy a tanulmányait lezáró bizonyítvánnyal nem jár a doktor cím. Az [origo] kérdésére, miszerint vizsgálják-e, hogy a megtévesztő előnévnek köszönhetően jutott-e valamilyen előnyhöz a politikus az elmúlt hat év alatt - így a 2006-os választásokon -, a rendőr nemmel válaszolt, a hamisítás miatti nyomozás erre nem terjedhet ki. A doktorátusát vesztett Fenyvesi Gábort több próbálkozás ellenére sem tudtuk elérni.

Nem diplomája, hanem certifikációja van

"Nem akarunk állami intézmény lenni, nem kell, hogy elismerjék az itt szerzett végzettséget" - tiltakozott a bölcsész egyesület Nagy Lajos Király Magánegyetemének vezetője, Gyárfás Ágnes, aki szerint minden tanulójukat tájékoztatják. "Elmondjuk, hogy az állami szférában az itt szerzett certifikáció nem használható, de egyébként máshol remekül boldogulnak a diákjaink, főleg nyugati cégeknél van súlya egy magánegyetem elvégzésének" - magyarázta a vezető, aki nem érti, Fenyvesi hogyan gondolhatta, hogy nem derül ki a valódi képzettsége.

A magánegyetem - ahová állítólag sokan jelentkeznek - "magyarságközpontú felsőoktatási műhelynek" tartja magát, ahol a Septem Artes Liberales (a történelmi "hét szabad művészet") tudományát plántálják a diákokba. Aki ezt hét év alatt elsajátítja, az "PHS certifikációt" szerez, viszont amikor Fenyvesi még itt tanult, ezt "PHD certifikációnak" nevezték. Ez nevében erősen hasonlít a felsőoktatási doktoriskolai képzést záró PhD-fokozathoz, de Gyárfás Ágnes szerint az okmányirodában akkor is észre kell volna venni, hogy egy egyesület oklevelét mutatják be.

Néha elég megmutatni

Utánajártunk, mennyire szigorúak a hivatalos szervek, ha a jól hangzó "dr." bejegyzéséről van szó. Elsőként felhívtuk a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát (KEKKH) az után érdeklődve, hogy frissen végzett jogászként mit kell tennünk, ha a doktori címet szeretnénk a nevünk előtt látni. A névváltoztatáshoz kell az eredeti személyigazolvány, lakcímkártya és a végzettséget igazoló diploma - sorolta a készséges ügyfélszolgálatos, aki szerint le is fénymásolják a bemutatott oklevelet.

A Fenyvesi Gábor lakóhelye szerinti salgótarjáni okmányiroda munkatársa viszont - ugyanerre a kérdésre válaszolva - beérte volna azzal, ha bevisszük és csak megmutatjuk a diplomát. Ez ugyanakkor egyáltalán nem jelenti azt, hogy lefénymásolása esetén az ügyintéző kiszúrja, hogy egy erre nem illetékes egyetem állította ki az oklevelet. A hivatalok számára egyszerűen ellenőrizhető lenne a végzettség, illetve a tudományos cím, ha hozzáférnének az ezeket rögzítő Felsőoktatási Információs Rendszerhez (FIR). Ezt az adatbázist az új felsőoktatási törvény vezette be, és elvileg az Oktatási és Kulturális Minisztérium már május 1-től teszteli az új adatbázist, erre rákérdeztünk a tárcánál, de a cikk megjelenéséig nem adtak felvilágosítást.